18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Zbieractwo (choroba)

St...........el • 2012-08-06, 01:06
Zbieractwo - co to?

Patologiczne zbieractwo to nabywanie, zbieranie, gromadzenie oraz trudności z pozbywaniem się rzeczy nieużytecznych lub o małej wartości, o ile tego typu aktywność jest nasilona tak, że powoduje obniżenie poziomu funkcjonowania społecznego lub jego całkowitą dezorganizację.

Typowe jest ograniczenie przestrzeni życiowej własnej lub innych osób przez zebrane przedmioty oraz uniemożliwienie korzystania z mieszkania w sposób zgodny z przeznaczeniem. Często do pojęcia patologicznego zbieractwa włącza się też trudności w podejmowaniu decyzji, perfekcjonizm i izolowanie się społeczne.

Częstość występowania patologicznego zbieractwa w populacji ogólnej nie jest znana – badania na ten temat są odosobnione. W przeprowadzonym w 2001r. badaniu epidemiologicznym dotyczącym mieszkańców amerykańskiego stanu Massachusetts stwierdzono występowanie tego zaburzenia u 2,6 % populacji.

Istnieje też pojęcie „zespół Diogenesa”. Charakteryzuje się on, oprócz patologicznego zbieractwa, skrajnym zaniedbaniem higieny osobistej i nieprzestrzeganiem nawet podstawowych zasad sanitarnych w mieszkaniu. Ma on występować rzadziej niż samo zbieractwo, w badaniu z 1975r, oceniono jego występowanie na 0,05% populacji osób powyżej 60 roku życia (praca opublikowana w Lancecie, patrz piśmiennictwo).

Przyczyny

Termin patologiczne zbieractwo oraz zespół Diogenesa nie są terminami jednoznacznymi. Nie oznaczają bowiem jakiegoś jednego schorzenia, ale mówią o występującym w absurdalnym nasileniu pewnego rodzaju zachowaniu. Podłożem takiej aktywności (chorobliwego zbieractwa lub zbieractwa połączonego ze skrajnym zaniedbaniem) mogą być różne schorzenia, a w szczególności: zespół obsesyjno-kompulsywny (nerwica natręctw), schizofrenia, inne choroby mózgu, zwłaszcza otępienie. Bardzo istotną rolę odgrywa też typ osobowości, czyli charakter jaki chora osoba miała już w okresie przedchorobowym. Często jest to osobowość anankastyczna albo lękowa.

Choroby, które mogą być podłożem patologicznego zbieractwa:

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw). Zbieractwo jest jednym z częstszych objawów kompulsywnych i występuje aż u 18% chorych na nerwicę natręctw. Wtedy, niemal, zawsze, patologicznemu zbieractwu towarzyszą inne objawy natrętne jak potrzeba symetrii, sprawdzania i leczenia, obawy przed zabrudzeniem i obsesyjne myśli o treści religijnej.

Otępienie lub innego rodzaju organiczne uszkodzenie mózgu, zwłaszcza płatów czołowych. W takim wypadku zbieractwo może wynikać z niezrozumienia właściwej wartości rzeczy oraz społecznych skutków swojego postępowania.

Choroba psychiczna, np. schizofrenia. Zbieranie nie musi wtedy mieć charakteru natrętnego (czyli być czynnością przymusową, kompulsją), ale może wynikać z treści urojeń lub halucynacji. Chory zgodnie ze swoimi urojeniami może uważać, że gromadzenie przedmiotów jest niezbędne, na przykład ma charakter symboliczny albo jest ważną misją.
Zachowania typu zbieractwa mają charakter przewlekły. Ich natężenie może jednak zmieniać się w zależności od aktualnego poziomu lęku, napięcia psychicznego i sprawności intelektualnej. Stąd może nasilać się sytuacji stresu, zwłaszcza związanego z poczuciem utraty bezpieczeństwa. W tym sensie może stanowić reakcję (i mechanizm obronny) w sytuacji śmierci osoby bliskiej, choroby, przejścia na emeryturę, zmniejszenia możliwości poznawczych.

Leczenie

Patologiczne zbieractwo nie powinno być postrzegane jako dziwactwo, ale, przynajmniej w wielu wypadkach, jako zachowanie chorobowe, którego przyczyny powinny być uściślone w czasie dokładnej diagnostyki. Z reguły lepszym miejscem do przeprowadzenia takich badań jest szpital niż poradnia. Osoby z patologicznym zbieractwem są często niesamodzielne a ponadto ich zachowania mogą zagrażać bezpieczeństwu sanitarnemu. Stąd, o ile nie wyrażają zgody na pobyt diagnostyczny i leczniczy w szpitalu, mogą zaistnieć, w ich przypadku, wskazania do kierowania ich do szpitala psychiatrycznego wbrew woli w trybie przewidzianym przez Ustawę o ochronie zdrowia psychicznego. Pobyt w szpitalu może uściślić rozpoznanie, należy się jednak spodziewać, że samo leczenie będzie trudne. Jego efekty będą silnie zależeć od podstawowej choroby (np. leczenie może być wyraźnie skuteczniejsze u osoby ze schizofrenią niż otępieniem) i od współpracy chorej osoby z lekarzem w czasie dłużej trwającego leczenia.

opr. Stanisław Porczyk, specjalista psychiatra










BongMan

2012-08-06, 01:28
Choroba czy może ch*jowe wytłumaczenie tego, że ktoś lubi zbierać stare graty? Bo wiecie, kiedyś jak dziecko było nadpobudliwe, to dostało od rodziców po dupie i było git. A teraz mówi się, że ma ADHD i się je rzekomo leczy...

Sz...........an

2012-08-06, 01:29
Chciałem wrzucić odc. programu dokumentalnego "Przedziwne rodzaje śmierci" ale nie mogłem znaleźć. Był to odc. właśnie dotyczący zbieractwa, napiszę więc streszczenie w kilku zdaniach. :D

Dwóch gości mieszkało w jednym mieszkaniu byli to chyba bracia jeden był ciężko chory leżał non stop na łóżku a ten drugi się nim opiekował i w wolnych chwilach zbierał różne nieprzydatne do niczego rzeczy ( z mieszkania zrobił śmietnik ). Pewnego dnia wpadł na pomysł aby wszystkie te śmieci i graty zabezpieczyć przed kradzieżą ( lękał się, że ktoś mu to odbierze ). W mieszkaniu pozastawiał pułapki które miały powodować zawalenie się wszystkich tych rupieci ( makulatura, szkło, itd. ) na złodzieja. Pewnego dnia sam wpadł we własną pułapkę. Przygnieciony przedmiotami mężczyzna zmarł z powodu uduszenia, natomiast jego brat umierał z głodu widząc swojego nieżywego już brata. Zwłoki mężczyzn znaleziono po kilku tyg. kiedy to smród zaczął przeszkadzać sąsiadom...

Cała sytuacja miała miejsce w rzeczywistości.

No i z 1 fotką trochę przesadziłeś, nazwałbym to bardziej hobby niż chorobą :D , mimo to leci piwko.

St...........el

2012-08-06, 01:33
Bongman, gdybyś pooglądał kilka odcinków nt. tego schorzenia, wiedziałbyś, że większość tych ludzi jest rzeczywiście zdrowo szajbnięta... :D

konrad_n

2012-08-06, 01:39
te fotki to jeszcze nic, polecam ogladnac to:

http://www.you tube.com/watch?v=COneegexuFk&feature=relmfu

erpi

2012-08-06, 01:46
@up i trzy reklamy pod rząd :homer: ja pie**olę takie oglądanie.

ochotnik

2012-08-06, 02:39
Pierwsze to nie jest żadne zbieractwo, tylko kolekcjonerstwo. Zresztą bardzo fajna kolekcja.

erpi

2012-08-06, 02:51
@konrad_n:

A jednak obejrzałem tego "kolekcjonera", przecież on jest zagrożeniem sam dla samego siebie.

saf6

2012-08-06, 03:09
Kiedyś ludzie zbierali bo nie było w polsce towarów, odkładało się i gromadziło, a wszystko dało się naprawić i wyklepać. Natomiast tu chodzi o chorobe, ja znam 3 przypadki takich ludzi. Seri oto nie wesoła sprawa. Jednego z nich wywalili z domu gdzie mieszkał. Koleś zapakował około 100 kartonów i chciał by mu pomóc w przewiezieniu tego syfu !!! Masakra

Dupa_Zza_Krzaka

2012-08-06, 04:16
Jak ktoś ma to ładnie ułożone i o to dba to spoko.
Ale jak zgarnia syf z ulicy, wrzuca do domu i heja, to coś z nim jest nie tak.

rockface123

2012-08-06, 10:34
ja kiedyś kolekcjonowałem puszki po napojach energy tyle że nie z ulicy tylko sam kupywałem wypróżniałem i ustawiałem na półce dzisiaj zostało mi z 10 tych najlepszych ;p

UnknownUser

2012-08-06, 22:13
co innego jak sie zbiera graty a tony śmieci

tomii666

2012-08-07, 14:22
Bynajmniej niczego im nie brakuje :D :amused:

Ja...........ro

2012-08-07, 14:30
Temat wyżej znajdujemy wątek podobny - również zbieractwo, lecz fragów w rzeczywistości.
I oba te wątki:
-zbieranie śmieci
-zbieranie fragów (masowe zabójstwa, mordy, gwałty) mają taką samą ilość piw na tym serwisie?

Ja pie**ole....

tomii666 napisał/a:

Bynajmniej niczego im nie brakuje :D :amused:


Wracaj czym prędzej do szkoły, niech ci wyjaśnią znaczenie słów, których znaczenia nie znasz a już na pewno nie potrafisz używać.

i te mordki!

Komiks cały wstaw zamiast liter!

k***a, trzymajcie mnie..

su...........96

2012-08-07, 14:34
Widzę, że wczoraj się Trudne Sprawy oglądało.