18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wróci pobór do wojska?

WoblerPN • 2013-09-19, 16:52
"To potrzebne i w dodatku możliwe" - tak o pomyśle przywrócenia poboru mówi wiceminister obrony narodowej, gen. Waldemar Skrzypczak. I przedstawia konkrety, które znacznie różnią się od tego, co znamy z PRL pod hasłem zasadnicza służba wojskowa.



Gen. Skrzypczak, dla żołnierzy legendarny Wodzu, dziś wiceminister obrony narodowej, jest przekonany, że potrzebne są zdecydowane działania. Jego zdaniem należy stworzyć całkiem nowy system szkolenia wojskowego, który będzie łączył powszechność z profesjonalizmem i systemem zachęt.

Mówiąc w skrócie: byłby to rodzaj dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w której mogliby uczestniczyć wszyscy młodzi, którzy byliby sprawni fizycznie i intelektualnie oraz wyraziliby na to ochotę. Szkolenie trwałoby 9-12 miesięcy. - Byłoby to sensowniejsze i tańsze, niż pakowanie pieniędzy w Narodowe Siły Rezerwowe - uważa. Wówczas w ciągu 6-7 lat bylibyśmy w stanie odrobić starty, jakie ponieśliśmy w rezerwistach od 2008 roku.
Pobór - padłeś? Powstań!

Kiedy w 2009 roku ostatni żołnierz poborowy opuszczał koszary, nikt nie myślał o tym, że za parę lat może zacząć się kłopot z tzw. rezerwą - a więc przeszkolonymi wojskowo mężczyznami, którzy w razie potrzeby chwycą za broń. Lub - jeśli sytuacja będzie tego wymagać - wejdą na miejsce zwolnione przez żołnierzy służby zawodowej. Dziś sytuacja jest tragiczno-krytyczna. Stara rezerwa kurczy się - starzy się starzeją, a młodych na ich miejsce nie ma. Za parę lat zostanie ich garstka.

Tymczasem Narodowe Siły Rezerwowe nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Gen. Bogusław Pacek, rektor Akademii Obrony Narodowej i doradca szefa MON zdradza, że na polecenie ministra Siemoniaka zrobili audyt i pracują nad reformą. Pomysł: z sił zbrojnych wydzieli się 20 tys. etatów, zbuduje koszary z prawdziwego zdarzenia, będzie szkolić więcej nowych, z których utworzy się oddziały obrony terytorialnej. Podstawowe szkolenie będzie trwało 4 miesiące.




Nie wiem jak wy ale ja jestem ogromnie za.

to...........um

2013-09-19, 16:59
"którzy byliby sprawni (...) intelektualnie"

Bardzo trudny warunek do spełnienia w polskich warunkach...

Mólti

2013-09-19, 17:02
Hyhy, problemy z rezerwą, gdyby miała się zacząć jakaś wojna, to ja jakos wspaniały rezerwista, sp***oliłbym jak najdalej :lol:

wojtek95do

2013-09-19, 17:24
O ile to wejdzie w życie to możliwe, że pokolenie pedałków w rurkach będzie zakończone :D

jacekmatys

2013-09-19, 17:33
UP Jakby tak się stało to aż bym poszedł na mszę i dziękował...

!Timon

2013-09-19, 17:38
@wojtek95do

Nie będzie. To pójdzie w drugą stronę i wojsko się spedali. Pamiętaj o politycznej poprawności - krzyczeć nie wolno a o kontrolnym pie**olnięciu w potylicę nie wspomnę - będzie sprawa w sądzie i nagonka medialna na niedobrego kaprala bo żołnierz się popłakał.

człowiek_zły

2013-09-19, 18:20
Obniżyć podatki, zlikwidować socjalizm, momentalnie znajdą się pieniądze na dozbrojenie i godne wypłaty dla żołnierzy. Czemu ten trep tego nie wymyślił? Bo jest bezmózgim trepem rodem z PRL. Może nie do końca bo myśli o tym, żeby jego kumple z MON-u mieli pracę. W końcu kotów ktoś musi pilnować i pobierać za to wynagrodzenie.

Gorgor

2013-09-19, 18:29
A kto chciałby bawić się w żołnierza gdy WP zatrzymało się w PRL-u? Nowymi zabawkami to ja mogę się bawić ale nie starymi drewnianymi klockami. Pomijam względy tzw. obowiązku wobec Ojczyzny bo takimi frazesami można dzieci karmić.

Stehlen

2013-09-19, 18:29
Jestem za. ;*

NieWiemZeWiem

2013-09-19, 18:38
jestem za tylko jęsli dobrze rozumiem że Ci co nie idą na studia tak? Ja tam kończę ostatni rok na szczescie ;p znam najlepsza sztuke walki-sp***alanie....nie no serio k***a dali mi kat. A i jestem ciekaw jakby wybuchła wojna to co k***a przyjada po wszystkich jeepami? dla mnie powinno być że więźniowe takich słabych przestępstw maja być w wojsku(zaloze sie ze 60-80% z nich by została w wojsku po skończeniu się wyroku). W ogole mam kilka dobrych pomyslow dla wieznow aby nie siedzieli za darmo na dupie z ciepłym obiadkiem h*je j***ne

Marxe

2013-09-19, 18:54
blady strach padł na pedałków w rurkach :D

de...........91

2013-09-19, 19:02
spoko ja bym tam z checią pobór do woja, za pensję wynoszącą 150% średniej krajowej myślę że chętnych byłoby wiele...

Pawlikowsky

2013-09-19, 19:36
I przyjdzie po gimbazie zamienić im yolo swag na tak jest ! :D
To zbyt piękne aby było prawdziwe

T-Will

2013-09-19, 19:39
Żałuje, że mnie to ominęło.

troflix

2013-09-19, 19:39
k***a, czytacie to w ogole?
"Mówiąc w skrócie: byłby to rodzaj dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w której mogliby uczestniczyć wszyscy młodzi, którzy byliby sprawni fizycznie i intelektualnie oraz wyraziliby na to ochotę."

czyli kto chce ten idzie :P poj***ne... teraz ten, kto chce isc do wojska, idzie na zawodowego, po ch*j isc na 9-12 miesiecy (zakladam, ze placiliby ok 800 pln miesiecznie)? bez sensu :)