18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Uzbrojenie husarii

twojamatkajestgruba • 2012-07-21, 21:30
Pan Andrzej Ciosański (bardziej znany jako "Jędrek - Kapitan zamku Chojnik) opowiada o uzbrojeniu doborowej polskiej jazdy - husarii.
Sadistic ma także uczyć a naprawdę warto poświęcić te 23 minuty.

hellmartin

2012-07-22, 20:19
altus1992 napisał/a:

hellmartin Rzeczywiście mówi o 50 tyś., ale ludzi idących pod Grunwald, ale nie walczących pod Grunwaldem. Myślisz, że kto ciągnął cały majdan tej szlachty co walczyła, kto im gotował, oporządzał. Za wojskiem zawsze idzie średnio dodatkowe 50% ludzi nie związanych z walką, ale z obozem walczących.



Nie żebym się czepiał ale...
po1. przejrzałeś te 30 sekund jego przemowy oprócz magicznej liczby 50 tys.? wymienia później co jeszcze doczłapało pod Grunwald OPRÓCZ żołnierzy...
po2. opowiada fajnie tylko, że bajki. Co za sztuka mówić bzdury. Może nie wszystko ale jednak kilka faktów mu się pomieszało...
po3. Liczyć armię wraz z przydupasami, zaopatrzeniem, fabryką podpasek dla kobiet-żołnierzy to jak mierzyć ku*asa razem z kręgosłupem albo podawać wypłatę brutto...
po4. chciałeś błysnąć tym 50% podążającymi za żołnierzami a koleś mówi, że 6 tys. wozów licząc średnio po 2-3 ludzi to 15 tys. "zaopatrzenia" i oni mieli utrzymać 50 tys. armię??
oh.. wait :homer:

twojamatkajestgruba

2012-07-22, 22:15
@hellmartin
Sprawdziłem teraz w kilku źródłach (nie było tam wikipedii) i najczęściej pojawiającą się liczbą jest 30.000 (+/-). Mogło być kilka tys. więcej. Ale zwracano uwagę, że kronikarze nie uwzględniali w obliczeniach piechoty, więc liczba ta mogła być większa. Podobno bardzo ciężko jest ustalić faktyczną liczbę Litwinów i Tatarów

Medar92

2012-07-23, 00:23
dodałbym tylko do opisu " opowiada o uzbrojeniu doborowej ciężkiej polskiej jazdy - husarii. " :->

No i oczywiście piwko za wstawke :-D

dk2626

2012-07-23, 00:30
Piwo leci!
Pan Andrzej ma na prawdę ogromną wiedzę w dziedzinie o której opowiada. Mówicie, że błędy? Historia jest nauką specyficzną, część wiedzy jaką do dzisiaj posiadamy jest oparta na faktach a część na dedukcji i domysłach, a poza tym tylko nieliczni potrafią to wszystko spamiętać. Te "błędy" to może być sprzeczność źródeł lub ich niejednoznaczność. Ja mam ogromny szacunek dla pana Andrzeja, mówi ciekawie, przyjemnie się słucha. Ja sam lubię historię i uważam, że mam sporą wiedzę, a w szczególności na temat XX wieku, ale nie odważyłbym się na tematyczną dyskusję z panem Andrzejem. Na prawdę szacunek.
Dzięki za świetny materiał.

twojamatkajestgruba

2012-08-08, 15:14
Dwie kolejne części wykładu o husarzach: