18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Tarcza czy cos w tym stylu

xJokero • 2013-07-25, 22:44
A wiec tak jakies 2 tygodnie temu dostalem zlecenie na połorzenie izolacji przeciwwilgociowej no to zabralem sie do rb.

Podczas kopania jeden z pracownikow dokopał sie do kawalka metalu bo blizszych ogledzinach, okazało sie ze to miedz
wiec ucieszeni ze wpadnie pare dodatkowych złotych zaczelismy szybko wykopywac owe znalezisko po wykopaniu wszystkiego naszłą mnie chec to poskładania wszystkiego do kupy, i co sie okazało sie owe znalezisko przypominało z wygladu tarcze.

Budynek przy ktorym kopalismy miesci sie w szczecinie (pomorzany) został wybudowany przed wojna z szacowania lokatorow ma ponad 100lat i w latach 60 przy miejscu ww ktorym kopalismyzostała wykowana bomba (okolo 1,5t jesli wierzyc Dziadkowi ktory opowiadał) osobiscie zastanawia mnie fakt co w takim miejscu rb by tarcza i dlaczego została by pocieta na 3 czesci nizej zamieszczam zdjecia znaleziska i czekam na odpowiedz osob interesujacych sie tym :) (waga wynosiła okolo 4,5kg)





dewey-18

2013-07-28, 11:51
jedyne co ci doradzę to używanie słownika ortograficznego i nie pisanie jakimiś gimbusowymi skrótami

xJokero

2013-07-28, 19:46
dewey-18 napisał/a:

jedyne co ci doradzę to używanie słownika ortograficznego i nie pisanie jakimiś gimbusowymi skrótami



Jesli nie miałes zamiaru wypowiadac sie na temat trzeba bylo wgl. nic nie pisac, temat zrobilem z ciekawosci nie dla piw a tym bardziej by jakies trole nabijały sb posty :)

co do wgłębienia na srodku z drogiej strony znajduje sie roczka nie pamietam juz w jaki sposob została zamocowana znalezisko wygladało na pociete fleksem znajdowało sie okolo 0,5/1m pod kostą chodnikowa budynek wybudowany okolo 1900r. na zdjeciu zostało odwrotnie poskładane gdyby to obrocic wszystko ładnie by przylegało ze wzgledu na brak czasu do zdjecia nawet nie zostalo dobrze oczyszczone. za jakis czas planowane sa wykopy po drugiej stronie mozliwe ze jeszcze cos zostanie wykopanie :)

_arci

2013-07-28, 20:44
xJokero napisał/a:



Jesli nie miałes zamiaru wypowiadac sie na temat trzeba bylo wgl. nic nie pisac, temat zrobilem z ciekawosci nie dla piw a tym bardziej by jakies trole nabijały sb posty :)

co do wgłębienia na srodku z drogiej strony znajduje sie roczka nie pamietam juz w jaki sposob została zamocowana znalezisko wygladało na pociete fleksem znajdowało sie okolo 0,5/1m pod kostą chodnikowa budynek wybudowany okolo 1900r. na zdjeciu zostało odwrotnie poskładane gdyby to obrocic wszystko ładnie by przylegało ze wzgledu na brak czasu do zdjecia nawet nie zostalo dobrze oczyszczone. za jakis czas planowane sa wykopy po drugiej stronie mozliwe ze jeszcze cos zostanie wykopanie :)




Roczka? Rączka tak? Kolega ma racje... nie razi Cie ten oczojebny czerwień w postach?

Jeśli tam jest rączka to jakoś mi nie pasi na tarcze. Oczywiście nie mówię, że tak nie robili czy coś. Ale jednak to wyglądałoby jako obicie drewnianej tarczy jak już, a nie samonośna konstrukcja miedziana. Tym bardziej zamocowanie rączki w tym miejscu (jak sobie wyobrażam) nie byłoby zbyt pomocne w używaniu tego jako tarczy.
Raczej mi pasuje na klapę, właz.

xJokero

2013-07-28, 23:02
osobno byly jeszcze 2 miedziane paski długosci tarczy moze troche wieksze, szerokosci 4/5 cm nwm czy byly połaczone z tym czy nie.

ps. zalezy czy pisze na fonie czy na kompie

Orlock

2013-07-29, 01:12
No dobrze, prawie wiemy co to jest. Zamieść mi tylko zdjęcie przedmiotu z drugiej strony i zdjęcie rączki (czy pasuje ona do wgłębienia? Chodzi mi o to czy owe wgłębienie/ wypukłość jest rodzajem tzw. zawiasu dla rączki) i wszystko będziemy wiedzieć. Teraz to już prawie pewne, że to właz. Następnym razem daj po prostu więcej zdjęć i nie omiń żadnych informacji odnośnie znaleziska, bo to wprowadza niemały zamęt i prowadzi do błędnego zidentyfikowania.

polslav

2013-07-31, 10:43
No dzięki Twojej robocie już nic się nie dowiemy ( na ch*j żeś chłopie to składał), zniszczony kontekst, masakra!

suchy1987

2013-08-01, 00:03
Skąd wiedzieliście od razu ze to miedz ? :D zaś jakaś pseudo akcja ?
Najlepiej zgłoś to Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie!

abecaduo1337

2013-08-02, 18:08
Nie wydaje mi sie, zeby to byla tarcza - predzej, jak juz wspomniano, czesc czolgu/kadzi/innego zelastwa, acz z fotki ciezko ocenic.


Nawet nie próboj tego zgłaszac, nadzór ci jeszcze wpie**ola i placic bedziesz musial, a jak sie okaze cenne - w nagrode dyplom, kwiatek i uscisk dloni jakiegos sk***iela co sie nahapal. Niestety taka prawda u nas w kraju, a sporo o tym wiem, bo jest to zwiazane z kierunkiem moich studiow. Brytole jezeli chodzi o ordynacje dotyczaca znalezisk/zabytkow maja zajebiscie, chyba najlepszy system w Europie.

@Orlock, "wgłębienie/wypukłośc" w tarczy nazywamy umbem (mianownik: umbo) ;) Detal o tyle istotny, ze na jego podstawie opiera sie datowanie tarcz, czy zespołow zabytkow zawierajacych tarcze.