18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Sens wyborów

JaE • 2013-12-06, 18:41
Niestety musi być po angielsku bo inaczej nie miało by sensu:

"Elections are not about choosing between right and left. They are about choosing between right and wrong" :-D

Fa...........um

2013-12-06, 21:14
Czysta! Dla autora i prawda oczywiście!

Ptoon

2013-12-06, 21:29
To ja się podzielę moim spostrzeżeniem w temacie. Zauważyliście, że słowo prawy w większości języków ma konotacje pozytywna, a lewy jako przeciwieństwo ma zazwyczaj znaczenie negatywne. Prawdopodobnie jest tak dlatego, że od zawsze ok. 85-90% ludzi jest praworęczna bo tak jest zbudowany nasz mózg i tak jakoś przeniknęło to w kulturę i symbolikę. Najbardziej bawi mnie przykłady ubrania wywróconego na lewą stronę - trudno określić kierunki w takim przypadku, tutaj lewa strona znaczy tyle samo co zła strona.

synonimy słowa lewy znalezione w internetach:

fałszywy, udawany, niewiarygodny, nieautentyczny, sztuczny, apokryficzny, oszukany, podrobiony, pozorny, symulowany, samowolny, bezpodstawny, nieprawny, niezgodny z prawem, bandycki, niepraworządny, nieprzepisowy, nieuczciwy, karalny, nielegalny, szemrany, zabroniony, zakazany, bezprawny, wzbroniony, pochodzący z kradzieży, podwędzony, złupiony, śliski, śmierdzący, trefny, podejrzany, skradziony, kradziony, fałszywy, sfałszowany, nielegalny, podrabiany

W takim razie sformułowanie "lewak" powinno być przekleństwem, ale myślę że sadole już to wiedzą i przy pomyślnych wiatrach za 20 lat język ewoluuje i zamiast "ty ch*ju" można będzie z taką samą siłą obrazić kogoś mówiąc "ty lewaku".

Luxferrus

2013-12-06, 21:39
@Ptoon
Nadzieja matką głupich, ale każda matka swoje dzieci kocha.

sr...........rf

2013-12-06, 21:42
JaE napisał/a:

Niestety musi być po angielsku bo inaczej nie miało by sensu:

"Elections are not about choosing between right and left. They are about choosing between right and wrong" :-D



A co mi tam, spróbuję:

"Wybory nie są pomiędzy prawicą a lewicą. Wybory są między prawicą a nerwicą"

:->

preliator

2013-12-06, 22:02
Jak taki z ciebie prawiczek to idź zapieprzać 15 godzin dziennie za 5zł/h bez prawa do urlopu, chorobowego, umowy, okresu wypowiedzenia i innych "lewackich" wynalazków.

rantanplan

2013-12-06, 22:07
@up każda dogodność w pracy ewoluowała z tego że było za mało miejsc pracy a za dużo rąk do pracy i żeby pracownika zatrzymać trzeba było mu pójść na rękę (dać urlop itp) i to akurat naturalnie wychodzi z wolnego rynku. A udogodnienia nakładane z góry są jedynie niedogodnością dla pracownika który by chciał pracować za mniej (nie ma doświadczenia/wiedzy/wykształcenia) ale nie może ich zdobyć ani nie może pracować bo nie powstały zakłady które nie dały rady "lewackim" wynalazkom.

DoctorRzepa

2013-12-06, 22:12
Troszkę mniej poprawnie, ale dosyć blisko oryginału: "W wyborach nie chodzi o wybieranie po między prawem i lewem, ale między prawem i nieprawością". Naciągane mocno.

@EDIT Oczywiście chciałem napisać "pomiędzy", przepraszam za błąd.

cinelk

2013-12-06, 22:17
@srf, czemu tak delikatnie? między prawicą a k***icą można rozumieć na więcej sposobów i chyba każdy z nich jest poprawny :P

sr...........rf

2013-12-06, 22:36
@up Bo widzisz k***ica kojarzy mi się z paniami negocjowalnego afektu, a te mają zajęcie na wskroś prawicowe- co zarobią, to jest ich i fiskusowi nic do tego ; )

A tak na prawdę to nerwica była moim pierwszym skojarzeniem :P


@ptoon jest jeden wyraz pochodny od prawicy, który mi kojarzy się dość pejoratywnie: prawiczek :)

mare30ks

2013-12-06, 23:13
rantanplan napisał/a:

@up każda dogodność w pracy ewoluowała z tego że było za mało miejsc pracy a za dużo rąk do pracy i żeby pracownika zatrzymać trzeba było mu pójść na rękę (dać urlop itp) i to akurat naturalnie wychodzi z wolnego rynku. A udogodnienia nakładane z góry są jedynie niedogodnością dla pracownika który by chciał pracować za mniej (nie ma doświadczenia/wiedzy/wykształcenia) ale nie może ich zdobyć ani nie może pracować bo nie powstały zakłady które nie dały rady "lewackim" wynalazkom.


gdzie zes te bzdury wyczytal? :roll:
ja pie**ole, nagle sie okazuje ze 8 godzinny dzien pracy, urlopy etc to zasluga kapitalizmu
:homer:

pi73rmaster

2013-12-07, 00:20
@up: nie, ale zasługą kapitalizmu jest to, że bez tych płac minimalnych etc. jeden robotnik był w stanie wyżywić wieloosobową rodzinę. Fakt, że teraz mamy niskie PKB i rozwój jest zasługą lewackiej polityki. Nawet nie chce mi się tego dogłębniej tłumaczyć, bo widać żeś debil.

Loaloa

2013-12-07, 00:52
W Polsce wybór jst pomiędzy "wrong and worse".