18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Rusofobia czyli moda na wyklinanie sąsiadów zza wschodu

Kumpel111 • 2014-01-25, 21:27
Witam

Na sadolu jestem raczej długo, robię za scrollera choć czasem przyłączam się do dyskusji w komentarzach. Zauważyłem, że ostatnio w modzie jest moda na nagonki na kościół (szczególnie księży) i tzw. rusofobia (co do niektórych może nawet "rusohisteria)
Wiem też, że część z Was popierałaby Niemców w II WŚ w kampanii przeciw ZSRR i najlepiej całemu światu - na coś takiego otwiera mi się scyzoryk w kieszeni bo to głupota do kwadratu. Poniżej załączam filmik, zanim osądzicie polecam zobaczyć do końca i zacząć dyskusję. Macie tam pięknie wsio wyjaśnione m.in. sprawa Katynia. Aha i proszę mi nie mówić, że gloryfikuję sowietów czy Rosjan bo to mija się z prawdą - staram się być obiektywny względem historii.




Mam nadzieję, że części z Was spadną klapki z oczu i zaczniecie myśleć o sąsiadach jako słowiańskich przyjacielach niźli wrogach bo co jak co, ale tak podobnej historii jak oni do nas, nie miał nikt.

Pozdrawiam

Tupolew18

2014-01-25, 21:31
Wyczuwam wielką wojnę w komentarzach, więc zanim się ona zacznie po prostu napiszę, nie jestem rusofobem, ale komunistów nienawidzę :)

PawelS90

2014-01-25, 21:46
''Słowiańskich przyjacielach'' ? Nie nazwał bym się rusofobem ale jednak mam im trochę do zarzucenia. Poza tym za dużo krzywdy nam wyrządzili żeby nazwać ich ''przyjaciółmi'', a powiązania etniczne do tego nie wystarczą. Był taki czas kiedy nazywało się ich ''bratnim narodem'', lecz i wtedy po przyjacielsku nas nie traktowali.
Rany się goją ale blizny zostają na długo. A pamięć na zawsze.

Gharotief

2014-01-25, 21:47
Jak sie nie słucha katoli to można zacząć samodzielnie myśleć. Wtedy dochodzi sie do prawdy.

Pozdro i polecam odkryc prawdę.

kaktuz

2014-01-25, 22:00
Zawsze powtarzam że Niemcy przynajmniej oficjalnie nas zaatakowali a kacapskie ścierwo wbiło nam nuż w plecy

a kwiecień to debil co wierzy w wilkołaki w jaskiniach i k***a kosmiczne pochodzenie hitlerowców LOL

Tassadar

2014-01-25, 22:30
Mimo że czasem mam wrażenie że sojusz z Putinem i wystąpienie z UE po czym stworzenie coś ala Ligi Państw Słowiańskich było by lepszym wyjściem od obecnego homogendero cyrku. Aczkolwiek, historia lubi się powtarzać i zapewne prędzej czy później skończyło by się to jakimś dramatem

gin

2014-01-25, 22:33
Ja tam do Rosjan nie mam nic. Sam z chęcią odwiedziłbym ten kraj, przejechał się koleją transsyberyjską i popił z Ruskimi mimo, że nie piję alkoholu od lat:)

kaktuz

2014-01-25, 23:11
wiem wiem nóż

katalogfirm

2014-01-25, 23:18
Panie idź pan z Kwietniem czarodziejem.
Bije mu dzwon ale gosc nie zawsze wie, w którym kościele.

Kumpel111

2014-01-25, 23:22
kaktuz napisał/a:

Zawsze powtarzam że Niemcy przynajmniej oficjalnie nas zaatakowali a kacapskie ścierwo wbiło nam nuż w plecy

a kwiecień to debil co wierzy w wilkołaki w jaskiniach i k***a kosmiczne pochodzenie hitlerowców LOL



Co znaczy oficjalnie zaatakowali? A da się nieoficjalnie? :lol: Oficjalną przyczyną wybuchu II WŚ była prowokacja gliwicka. Jeżeli uważasz to za godne wypowiedzenie wojny to ok.

Co do drugiej części zdania się nie wypowiem bo tak - gówno widziałeś, gówno słyszałeś i gówno czytałeś.

kaktuz

2014-01-26, 01:47
Kumpel111 wiem wiem wilkołaki to super żołnierze wyhodowani przez tajne stowarzyszenie do którego należał himler LOL gdzieś an terenie wrocławia LOL

Falsum

2014-01-26, 04:58
O ile nienawidzę zachodu - z Francją i UK na czele - o tyle do Rzeszy mam pewien sentyment.

cz...........00

2014-01-26, 09:48
Rusofobia ma w naszym kraju oblicze ZORGANIZOWANE, agenturalne, intelektualne i plebejskie. Głównym nośnikiem i narzędziem roboty zorganizowanej są MEDIA.

Podkreślę bez odrobiny przesady, że WSZYSTKIE bez wyjątku informacje i komentarze dotyczące Rosji mają charakter wrogi, jątrzący, wybiórczy (podwójne standardy) ,kłamliwy, złośliwy lub szyderczy. Prezenterzy, jak wytresowane małpy, najdrobniejsze informacje opatrują ironią, mimiką, wszelkimi formami negatywnej oprawy. Programy takie jak specjalistyczne „Studio Wschód” to ośrodek programowej dywersji i nieustannego ataku. W miarę obiektywne „Szerokie Tory” widocznie nie przypadły do gustu, bo red. Barbara Włodarczyk już częściej sięga po propagandę. Znamy skutki działań brutalnych jak usuniecie przez kaczystów Wiktora Batera, który odmówił kłamliwego relacjonowania kampanii gruzińskiej. Red. Danuta Holecka w swoich programach zionie nienawiścią do Rosji godną watah z Krakowskiego Przedmieścia. Zorganizowana rusofobia łączy całą paletę medialną, od „Gazety Wyborczej” po media toruńskie nie mówiąc o „Gazecie Polskiej”, „Naszej Polsce” czy nawet „Najwyższym Czasie”.

Polska prawica nie cierpi Rosji, ale model polityczno-społeczny, który panuje w Rosji bardzo by jej, jak się wydaje, odpowiadał.
Weźmy rolę cerkwi w państwie. Na początku lutego Władimir Putin, spotykając się z patriarchą Cyrylem, mówił o "uciekaniu od wulgarnego pojmowania świeckości" i "daniu możliwości Cerkwi pełnowartościowemu służenia państwu" na takich polach, jak np. wychowywanie dzieci i młodzieży, rozwiązywanie problemów społecznych, budzenie patriotyzmu. Słowem - Putin pragnie szerokiej obecności cerkwi w rewirach do tej pory zastrzeżonych dla państwa, teoretycznie obiektywnego światopoglądowo.

Co ciekawe, Putin, uzasadniając swoje słowa, używał do tego identycznych argumentów, jakich używa polska prawica przypominając o roli Kościoła w "przechowaniu polskości" przez czasy zaborów i PRL-u. Putin z kolei mówił o roli cerkwi w utrzymaniu tożsamości narodowej w czasach smuty, podczas "Wojen Ojczyźnianych" 1812 roku i lat 1941 - 1945.

Polskie prawicowe media zachwycały się, na przykład, zakazem "propagandy gejowskiej" w Rosji, który to zakaz cała Europa uznała za paranoiczny i naruszający wolność wypowiedzi i sumienia. W ogóle wydaje się, że rosyjska cenzura, która dba o zdrowie moralne Rosjan i o odpowiednie poglądy na religię i politykę, byłaby dla prawicy idealnym rozwiązaniem.
Reklama
Advertisement

Bo weźmy nieszczęsną sprawę Pussy Riot: naszej prawicy o wiele bardziej przeszkadzało to, że ktoś dopuścił się "zbezczeszczenia" cerkwi, niż faktu, że młode dziewczyny, w tym matki, zostały skazane na łagier za wybryk, który co najwyżej może zostać sklasyfikowany jako chuligański (a tak naprawdę jest po prostu wyrazem wolności działalności artystycznej, bo w wolnej Europie artyści mają prawo szokować).

To ciekawe: dla Joachima Brudzińskiego Rosja to wróg, ale w słynnym posmoleńskim wywiadzie udzielonym Teresie Torańskiej chwalił w Rosji to, co najbardziej stereotypowo "wschodnie": tępy, bezrefleksyjny nacjonalizm. Brudziński mylił go z konstruktywnym, obywatelskim patriotyzmem, który dopuszcza krytykę, służącą przecież po to, żeby poprawić sytuację w kraju, by zwrócić uwagę na rzeczy, które idą nie tak.

"Uczmy się od Rosji, jak robi się politykę historyczną i buduje tożsamość narodową" - mówił tymczasem Brudziński. - "Uczmy się od Putina. Bo to on po jelcynowskiej degrengoladzie, kiedy Jelcyn, próbując demokratyzować Rosję, rozpieprzył - przepraszam za słowo - Związek Radziecki i Rosję, skonsolidował ją. Czym? Poczuciem dumy narodowej. Przywrócił postsowieckiej mentalności, postsowieckiemu człowiekowi, dumę z Rosji. Rosjanie potrafią być dumni, na wyrost czasami".

"Uczmy się od Putina". Wydaje się nawet, że rosyjska "suwerenna demokracja" byłaby dla polskiej prawicy rozwiązaniem idealnym: PiS nie cierpi Moskwy jak morowej zarazy, ale gdy cała cywilizowana Europa czepiała się Kaczyńskich, że ich wypowiedzi utrzymują się w duchu autorytarnym, że nie liczą się z racjami opozycji, z zasadami checks and balances, gdy traktowali przepisy prawa instrumentalnie, a nie w zgodzie z ich duchem i gdy zachodnioeuropejska prasa, praktycznie jak jeden mąż, biła w Kaczyńskich jak w bęben - PiS mówił to samo, co Putin: że światu nie podoba wzrost potęgi kraju i dlatego się rzuca.

Konfliktowe hasło "Rosja wstaje z kolan", w ramach którego Rosja myli narodową asertywność z rozpychaniem się w regionie łokciami miało sporo wspólnego z dość groteskowym prężeniem nieistniejących muskułów przez Jarosława Kaczyńskiego, który kiedyś jechał strofować "młodych ludzi, którzy zostali premierami" w Europie Środkowej, który rzucał się - był sens czy nie było - do Niemców i Rosjan, który firmował Annę Fotygę potrafiącą mieć pretensje do Niemiec o to, że mniej Niemców uczy się polskiego, niż Polaków - niemieckiego. Jarosław Rymkiewicz dostawił tutaj kropkę nad i, głosząc, że wpisywanie się Polski w ogólnoeuropejski nurt to "mentalność kolonialna", i że musimy szukać dla Polski rozwiązań osobnych. "Suwerenna demokracja" jak się patrzy.

I tak samo, jak w Rosji, sztuka w oczach prawicy dzieli się na prawomyślną i nieprawomyślną. W Rosji Kreml zmieszał z błotem pisarza Sorokina za to, że jego książki szargały imię świętej Rusi. W Polsce jest jeszcze weselej: zbluzgano (i zlustrowano) ludzi zaangażowanych w powstanie "Pokłosia", a Marian Opania, który nie chciał zagrać Lecha Kaczyńskiego w jego hagiografii - obrzucono obelgami, mimo, że gdyby jednak się zgodził, zostałby zapewne wielkim artystą prawicy. Podobna zabawna w sumie dwubiegunowość typu "jesteś z nami albo przeciwko nam" charakteryzuje również Rosję. Która nie lubi Zbigniewa Brzezińskiego z tego samego powodu, z jakiego nie lubi go PiS: bo ten zgłasza wątpliwości co do intencji i mentalności tak polskiej prawicy, jak przywódców Rosji.

Dziwnie postrzegana "wolność" prawicy, to wolność dyskryminowania innych, to wolność dla nietolerancji. "Wasza tolerancja nie toleruje mojej nietolerancji" - rzucił kiedyś w którymś z internetowych komentarzy jeden ze zwolenników prawicy.

Tak samo jest z "wolnością i suwerennością" Rosji w rozumieniu obecnej rządzącej ekipy: Rosja jest wtedy wolna i suwerenna, gdy może pełnić rolę regionalnego hegemona, który karci za pomocą interwencji zbrojnych i przykręcaniu kurka, zamiast starać się zgodnie kohabitować z regionem.

Której można się tylko podporządkować, podobnie, jak PiS-owi, który z powodu takiej a nie innej mentalności jest partią "niekoalicyjną". Bo zarówno Rosja, jak polska prawica wyznają zasadę, która w języku angielskim brzmi "my way or the highway".

Słowem - ci są w Polsce najbardziej rosyjscy, którzy Rosji najbardziej nienawidzą.



Dymekx

2014-01-26, 11:08
Rosja do piachu i tyle, ci dumni Rosjanie do dziś wielbią armie czerwoną, czerwone gwiazdy na kremlu itd. Zmuszanie Polaka do uszanowania, przemyślenia swej opinii o ścierwie rosyjskim jest niehumanitarne. To tak jakby dziś Niemcy czcili Wermaht i stawiali pomniki Hitlerowi (w szachrze rosja do dziś ładnie pucuje Lenina i Stalina). I tylko rosja otwarcie nawiązuje swoje korzenie do swych zbrodniczych dziejów. Powtórzę się, zmuszanie Polaka do pałania nawet najbardziej wyblakłymi uczuciami rosję jest NIEHUMANITARNE.

Mom and Death

2014-01-26, 13:22
Komentarz powyżej utwierdza mnie w przekonaniu że Polacy to pojeby a rusofobia w Polsce przybiera postać masowej choroby psychicznej nie poddającej się leczeniu. Bo jaki normalny człowiek będzie ze świętym przekonaniem pie**olił takie głupoty ?