18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Reakcja termitowa (materiał własny)

wojtipek • 2013-04-29, 12:08
Kilka dni temu przygotowałem jedną z ciekawszych reakcji - reakcję termitową. Do jej inicjacji jest potrzebna temperatura ok. 800 - 1000°C, ale za to temperatura powstałego płynnego żelaza wynosi ok. 3000°C.

Akcja od 1:00


=CAMEL=

2013-04-29, 18:51
"Rdza" + drobne opiłki aluminium

alveanerleo2

2013-04-29, 18:56
Termit zrobiony z rdzy ma bardzo małą siłę "przebicia" w stosunku do termitu z czystego tlenku. Ciężej jest go też odpalić.

wojtipek

2013-04-29, 19:02
Rzeczywiście zdobyć glin nie trudno, ale sam nie wiem czy nada się rdza. Jej można powiedzieć głównym składnikiem są tlenki żelaza, ale właśnie nie jestem pewien czy zanieczyszczenia tylko spowalniają reakcję czy w ogóle uniemożliwiają jej zajście.
Co do gaszenia, to rzeczywiście gaśnice, których zadaniem jest odizolowanie paliwa od otoczenia na niewiele się zdadzą, gdyż tlen nie jest pobierany z powietrza - wyjątkiem jest spalanie magnezu, ale to tylko na początku.
Natomiast jeszcze ciekawsza byłaby próba gaszenia termitu wodą, która w tak wysokiej temperaturze rozkłada się na tlen i wodór, który zapala się dopiero po opuszczeniu bezpośredniej strefy reakcji. Po prostu prócz latającego płynnego żelaza z termitu wylatywałyby też skupiska łatwopalnego wodoru, który zapalałby się praktycznie od razu po opuszczeniu okolic termitu.
Podobny efekt można uzyskać zapalając termit na lodzie.

MudPie

2013-04-29, 19:15
ale słabo Ci wyszło ja bym Ci 1 postawił za to. Termitem można przepalić samochód na wylot wliczając w to silnik.

oozyxak0o

2013-04-29, 20:54
BongMan napisał/a:

Czytałem gdzieś, że termit można uzyskać zeskrobując rdzę. To prawda?


Przecież ty nie żyjesz ciulu

fakjutu

2013-04-29, 21:08
będąc w podstawówce zawsze myślałem że lekcja chemii w liceum właśnie tak będzie wyglądać.. niestety moje marzenia legły w gruzach już podczas gimbazy.

wojtipek

2013-04-30, 00:28
fakjutu napisał/a:

będąc w podstawówce zawsze myślałem że lekcja chemii w liceum właśnie tak będzie wyglądać.. niestety moje marzenia legły w gruzach już podczas gimbazy.



Coś o tym wiem, chociaż w moim przypadku liceum przywróciło tę nadzieję. W drugiej i trzeciej klasie były zajęcia laboratoryjne z biologii i chemii gdzie robiliśmy w laboratorium samodzielnie bezpieczne doświadczenia. Na zajęciach dodatkowych można było po wcześniejszym przygotowaniu robić bardziej efektowne doświadczenia np. termit, reakcja glinu z jodem (sublimacja), różne z perhydrolem. Może w przyszłości wrzucę dwa filmiki z perhydrolem właśnie, bo efekt też był ciekawy, mimo iż nic nie wybuchło ;)

Zwiastun

2013-04-30, 11:06
Gdzie te termity? :-D