18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Reakcja termitowa (materiał własny)

wojtipek • 2013-04-29, 12:08
Kilka dni temu przygotowałem jedną z ciekawszych reakcji - reakcję termitową. Do jej inicjacji jest potrzebna temperatura ok. 800 - 1000°C, ale za to temperatura powstałego płynnego żelaza wynosi ok. 3000°C.

Akcja od 1:00


Admirał

2013-04-29, 14:59
W Brainiacu lubili zabawy termitem ; )

Ilhantius

2013-04-29, 15:23
A kto to był ten Termitow?

Riffer

2013-04-29, 15:25
Za Matwrial wlasny zawsze piwo, moze teraz jakies narkotyki? :trollencjusz:

wojtipek

2013-04-29, 15:28
Rozwaliło mnie to ciasto z polewą. :) Cegła specjalnie została przeznaczona do tego doświadczenia i to nie pierwsza reakcja termitowa jaką przeżyła.
W tej reakcji użyty był tlenek żelaza (III) i drobno zmielony glin. Można też użyć tlenku żelaza (II) i (III) Fe3O4, który ma 3-krotnie większą entalpię reakcji, co oznacza 3 razy więcej uwolnionej energii.
Rdza to mieszanina między innymi tlenków żelaza, ale też i wodorotlenków, węglanów itp. Tak więc można użyć rdzy, ale ze względu na zanieczyszczenia reakcja nie będzie tak efektowna.
Mieszanina ta, to nie srebrzanka, tylko właśnie termit, a będąc jeszcze dokładniejszym to termat, gdyż było tam też trochę magnezu do uzyskania temperatury zapłonu

Co do produkcji praktycznych reakcji, to podgrzanie zwykłej folii polietylenowej daje eten, który w reakcji z wodą tworzy... zgadnijcie co. Problemem jest odpowiedni katalizator i warunki reakcji.

freaky

2013-04-29, 15:33
Zarammoth napisał/a:

Akcja od 1:00


Raczej reakcja ;-)

Yogii26

2013-04-29, 15:38
Termin fajna rzecz. Z tego co pamiętam to bodajże u Pogromców Mitów zrobili makietę LZ 129 Hindenburg z termitu (o ile to możliwe, ale nie pamiętam dokładnie jak to było w programie) i podpalili to. Zarąbiście się jarało, podobnie jak tu tylko tam było użyte więcej termitu :)

nitrox89

2013-04-29, 15:49
Termity, erekcja, ja pie**ole ide sie strzelać. Nie rozumiem sadistica :-|

Ant1984

2013-04-29, 16:10
Termit - mieszanina pyłu aluminium (Al) oraz tlenku żelaza - czyli rdzy (Fe2O3) w stosunku objętościowym 1:1 albo wagowym 3:1.
Składniki legalne i łatwo dostępne. Aluminium można zetrzeć samemu, lub kupić w sklepie chemicznym. Czystą rdzę można otrzymać poprzez elektrolizę osolonej wody.
Problem z zapaleniem takiego czegoś - konieczny jest magnez, który również można łatwo kupić.

Termit stosowany jest do spawania szyn kolejowych. W czasie II wojny światowej używany przez Aliantów do bezgłośnego niszczenia wrogich dział podczas inwazji w Normandii, oraz zrzucany podczas bombardowań jako środek zapalający.
Umieszczony np. na silniku samochodowym, czy czołgu - przepaliłby go na wylot :)

Podobno użyto termitu wmieszanego w farby do pomalowania stalowych konstrukcji nośnych w WTC na kilka dni przed znanym atakiem "terrorystycznym", aby łatwiej było wyburzyć budynki.


Zabawę termitem polecam szczególnie idiotom, którzy sami wyeliminują siebie ze społeczeństwa ;)

borisklinga

2013-04-29, 16:17
biedny Kermit, co oni mu zrobili

alveanerleo2

2013-04-29, 16:52
BongMan napisał/a:

Czytałem gdzieś, że termit można uzyskać zeskrobując rdzę. To prawda?


Nie. Do termitu potrzeba jak najczystszy tlenek żelaza. Rdza to mieszanina tlenków, wodorotlenków i innego dziadostwa. Ale można kupić ten odczynnik w chemicznych lub nawet w Castoramie (czerwień żelazowa się nazywa). Co ciekawsze: odczynniki do bardzo dużej ilości środków wybuchowych są ogólnodostępne. Mi jak narazie udało się stworzyć ANFO, HMTD, oktogen, nitrocelulozę i nitroglicerynę. No i do tego może dojść napalm (benzyna z olejem zagęszczana PCV), który mógłby być bardzo pomocny przy likwidacji osiedli cygańskich (Achh... te marzenia).

szarastrefa

2013-04-29, 16:53
Ja myślę, że trzeba zorganizować ogólnopolską akcję stawiania puszek z termitem na fotoradarach ... Sam jestem ciekaw co by się stało jakby troszkę stopionego żelaza wlało się do środka :)

KMD

2013-04-29, 17:34
Pamiętam tą reakcję z "Brainiaca" i innych programów pseudonaukowych z discovery :)

Z tego, co się orientuję, to nie potrzeba tlenu z powietrza w tej reakcji, więc gaśnica nic nie da, tak ;) ?

BTW. fajne laboratorium, gdybym takie miał+ hajs, to byście na mnie wołali Heizenberg :)
a anfo zrobić, to moja babka nawet potrafi :P

likantrop

2013-04-29, 18:23
nitrox89 napisał/a:

Termity, erekcja, ja pie**ole ide sie strzelać. Nie rozumiem sadistica :-|



A czy ty w ogole coś rozumiesz gimbusie?

białywęgorz

2013-04-29, 18:28
Uwaga Sadole, lekcja chemii!
Termit to tlenek żelaza i aluminium.

Tlenek żelaza - rdza
Aluminium - chociażby folia kanapkowa

Zeskrobujemy rdzę (raczej wiadomo skąd), mielimy aluminium, mieszamy drobinki aluminium i rdzy. Termit gotowy. Nie będzie się palił tak dobrze jak prawdziwy termit (glin i tlenek żelaza) ale też jest silnie żrący. Tak więc do boju! :D