18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Prawdziwe Rajdówki na emeryturze

V.A.L.A.K • 2013-10-17, 23:14
Co się dzieje z wyścigowymi lub rajdowymi samochodami kiedy przechodzą na sportową emeryturę? Gdzie podziewają się limitowane edycje seryjnych modeli? Jaki jest ich dalszy los? Zostają poddane specjanej opiece czy odchodzą w niepamięć?

Muzea i prywatne kolekcje pokazują, że część z nich spędza wymarzone życie „staruszka”. Zwykle są oczkiem w głowie własciciela, który nie pozwoli zrobić im krzywdy. Stacjonują w ciepłych i suchych pomieszczeniach, wyjeżdzają tylko okazjonalnie. Egzemplarze, a właściwie eksponaty z dumną historią tworzące dziedzictwo motoryzacyjne.


A co zresztą zasłużonych? Gdzie się podziewają? Dlaczego nie widujemy ich na wystawach, salonach samochodowych? Cóż, niestety nie wszystkie modele mogły liczyć na spokojną starość. Jak się okazuje część odeszła w zapomnienie porzucona na złomowiskach i w szopach w różnych częściach świata. Aż łza kręci się w oku widząc bezpańskie, zgnite, z powybijanymi szybami i lampami takie klasyki jak Ferrari 250 GTO, Alpine A110, Lancia 037, Shelby Daytona, Porsche 935 Moby Dick, bolidy F1 i wiele wiele innych.


















Temat ze strony TopGear

[ Komentarz dodany przez: marna: 2013-10-21, 16:53 ]
reszta w komentarzu :roll:

JH...........DS

2013-10-18, 07:43
Jak można tak trzymać mistrzowskiego McLarena... ja zaparkowałbym go w sypialni i przykrył jedwabiem, żeby się nie zakurzył :)

bloodwar

2013-10-18, 08:09
Wszyscy "znafcy" motoryzacji którzy pie**olą "jak można robić coś takiego takim cudeńkom, przeciez one są warte fortunę!" udowadniają tylko swoją nieznajomość tematu. Rajdówki i wyścigówki mają to do siebie, że robione są z innych materiałów i mają całkiem inne części niż standardowe modele, więc przeważnie jedyne co mają wspólnego z modelem seryjnym to kształt nadwozia i nazwę, dość powiedzieć że nawet klamki do drzwi są inne (robione z plastiku bo nawet te kilkanaście gramów różnicy się liczy!) a w środku nawet lusterko wsteczne jest całkiem inne, dlatego nie da się naprawić rajdówki korzystająć z "seryjnych" części. Do tego wiele wyścigówek ma karoserię z włókna szklanego, której wgnieceń i dziur nie da się naprawić standardowymi metodami a oddtworzenie konkretnego całego profilu (w jednej sztuce a nie ilościach hurtowych) kosztowałoby majątek jeżeli firma nie ma starych form. To samo dotyczy części, skomplikowane układy zawieszenia czy podzespoły silnika robione są krótkimi seriami do konkretnego modelu na dany sezon, potem firma odkłada plany techniczne na półkę, formy są przetapiane a maszyny przestawiane na robienie kolejnych części i nie da się uch kupić nie tylko w normalnym sklepie ale nawet w fabryce. A znowu modyfikowanie oryginalnego samochodu, nawet częściami z tej samej firmy, obniża drastycznie jego wartość, bo takie samochody kupują jedynie KOLEKCJONERZY, a dla nich liczy się 100% oryginalność - gdyby chcieli sobie kupić 933kę z silnikiem i zawieszeniem 911stki i jedynie "skorupą" 933, to by sobie kupili tanią 911stkę i ją zmodyfikowali a nie kupowali za miliony dolarów nieoryginalny samochód. PS: Wypowiedż dotyczyła tych rzadkich modeli Ferrari., McLarena, Porsche, Lancii etc a nie "drogowych" szrotowozów-pseudorajdówek jak np. Golf R32 czy BMW

karolina91

2013-10-18, 08:31
Przez pomyłkę wstawiłeś też zdjęcia rozj***nych golfów.

xiro

2013-10-18, 08:53
kaer napisał/a:

Czy ktoś wie co to za model Mazdy z 11 zdjęcia? Piękna sprawa



przypomina mi mazde 808 coupe

pinkYnieMozg

2013-10-18, 09:17
jest kilka aut ktore pewnie nigdy rajdu nie widzialo, quattro 3 od dolu to samochod jeszcze z naszej epoki, do uratowania (tak jezdze audi), ale kompletnie nie wiem co tu robi nissan 300zx :-/

Loki91

2013-10-18, 09:36
:dead:

V.A.L.A.K

2013-10-18, 09:40
karolina91 napisał/a:

Przez pomyłkę wstawiłeś też zdjęcia rozj***nych golfów.



By cię taki rozj***ny R32 przewiózł, to byś zapomniała którędy do kuchni.

GrenAcid

2013-10-18, 10:37
Co za marnotrastwo! tyle blachy sie marnuje..... każdy złomiarz by uronił łze.

drjointbdg

2013-10-18, 11:15
Gdzie wy widzicie McLarena?
Ten cossie wyglada jakby byl na chodzie(powietrze w oponach itp.)
Az zal dupe sciska jak sie patrzy na takie zdjecia, jak mozna sie dopuscic takiej zbrodni

MArcin911

2013-10-18, 13:38
kaer napisał/a:

Czy ktoś wie co to za model Mazdy z 11 zdjęcia? Piękna sprawa



Mazda RX-3

Kristoff

2013-10-18, 15:49
drjointbdg napisał/a:

Gdzie wy widzicie McLarena?
Ten cossie wyglada jakby byl na chodzie(powietrze w oponach itp.)
Az zal dupe sciska jak sie patrzy na takie zdjecia, jak mozna sie dopuscic takiej zbrodni



na 6 i 7 zdjęciu masz McLarena MP4/7, jeździł nim mistrz nad mistrze Ayrton Senna i A.Prost.

co do wersji nie jestem pewien czy to jest 7 czy nie czasem 6B, albo wcześniejsze, ale z tego smutku i żalu nie chce mi się szukać i analizować.

szefwszystkichszefow

2013-10-18, 17:40
Ten mclaren to mp4/5 1989 rok, ten konkretny to samochód Senny i nie mam pojęcia czemu takie auto stoi w jakimś zadupiu zakurzone i zaniedbane.... to jest profanacja

fejzez

2013-10-18, 19:47
mnie zastanawia jak te samochody trafiają w takie "randomowe" miejsca