18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Potężne wieże chłodnicze - jak wyglądają w środku

michal18187 • 2014-02-24, 17:45
Takie wieże chłodnicze są rozpowszechnione w zakładach przemysłowych jako bardzo wydajny sposób na chłodzenie ogromnych ilości wody, a wydobywający się z nich "dym" to jedynie para wodna.

Dzięki znacznej wysokości w wieży powstaje ciąg powietrza, który bardzo skutecznie odbiera nadmiary ciepła z wody rozprowadzanej u podstawy konstrukcji.

Część odparowanej wody powraca do systemu chłodzenia, a część zostaje wyrzucona do atmosfery, dlatego w zimie w rejonie tych wież nie pojawiają się mgły ani szron.

Niespodzianką może być to, że wieże schładzają wodę "jedynie" o 10-25 st. Celsiusza.

Woda docierająca do wież ma temperaturę 40-50 st., schłodzona 25-30 st. W tym wypadku chodzi o ilość chłodzonej wody!


Reszta zdjęć w komentarzach

Haren

2014-02-24, 19:51
Jeśli wyrzucają część wody w postaci pary w atmosferę, to nie powinno to prowadzić do zwiększeni wilgotności powietrza w okolicy i tym samym to powstawania większej ilości szronu i mgieł? Mamy eksperta który mógłby wyjaśnić kwestię?

oneshott

2014-02-24, 19:51
Zacznijmy od tego ze gdyby nie gazy cieplarniane to nasza egzystencja na tej planecie nie miala by miejsca. Owszem odbijaja promieniowanie ktore dostarlo do ziemi ale to dziala tez w druga strone i odbijaja UV ktore niedoleci do ziemi. Po drugie para wodna kiedys spadnie pod postacia deszczu, a CO2 zmieni swoje stezenie kilkaset lat po tym jak temperatura na ziemi opadnie.
Udowodnione jest to ze nie temperatura podaza za CO2, tylko CO2 za temperatura i to spozniajac sie o kilkaset lat.

emzet

2014-02-24, 20:27
@ilyasoloviev

Pisanie "xD" jest potwierdzeniem twojej gimnazjalności i nie próbuj teraz obracać tego w trolling, bo po prostu jesteś debil

Galu87

2014-02-24, 20:32
A teraz ciekawostka nie wszystkie chłodnie kominowe wypuszczają tylko parę wodną. Otóż w Elektrowni Łagisza całkiem niedawno wybudowano nowy blok energetyczny z kotłem fluidalnym (ogólnie zajebista rzecz taki kocioł), ale wracając do tematu chłodni. To z chłodni tego bloku prócz pary wodnej wydobywają się także spaliny z tego kotła. Tak sobie ktoś opracował i tak to działa, także tam wydobywa się CO2, SO2 i NOx i w ogóle wszystko co może być najgorsze popiół lotny, aż strach pomyśleć co jeszcze :P

ilyasoloviev

2014-02-24, 20:35
emzet,

no jestem debil i co, bedizesz mnie k***a dyskryminowal? moesz mi buty czyscic paziu

turlaj_dropsa_

2014-02-24, 21:05
@ ilyasoloviev
Idz do swojego starego i wypłacz się mu w kolana że Cię tu obrażają, nie podoba sie wypad na kwejka. Pewnie stary Ci bzdur o polityce naopowiadał a Ty inteligencie jedno zdanie zapamiętałeś i jak katarynka je powtarzasz. Marna kukiełko!

Y0SH

2014-02-24, 21:14
@ilyasoloviev ty k***a ekologiczny zjebie, jesteśmy za biednym krajem na dbanie o jelenie czy inne tego typu ścierwo. Ludzie ogólnie mają nieźle wyprane mózgi dbając o dzikie zwierzęta i jakieś roślinki, a k***a o ludzi to nikt nie dba w tym kraju, wy pie**olone ekologiczne pojebańce. j***ni zoofile k***a dla was pieski są ważniejsi niż inni ludzie, znam nawet dwie takie osoby. Co z tego, że w kraju nie ma za co żyć, ale najważniejsze, że są sobie zwierzątka w lasach które ch*jA robią, nic nie pracują, nawet nie można ich oglądać, a korzystają z terenów państwowych, za które człowiek musiałby zapłacić olbrzymie pieniądze żeby przekształcić to np. w pole uprawne. U nas w Poznaniu jest w obrębie miasta kilka lasów i jezior, na każdym kroku park. I nie potrzebujemy do tego ekozjebów - las sobie SAM k***A JEGO MAĆ ROŚNIE.

jazzma

2014-02-24, 21:22
@Galu87
Dawno nie słyszałem takich głupot...
@Haren
Jestem ekspertem, śpieszę wytłumaczyć.
Otóż mgła powstaje w skutek ograniczonej "pojemności" wchłaniania wilgoci przez gaz(powietrze). Im wyższa temperatura gazu tym więcej pary wodnej jest w stanie przyjąć, gdy gaz wchłonie tyle pary wodnej ile może (zależne od temp) para występująca w otoczeniu tworzy mgłę. Albo inaczej, tak jak to ma miejsce latem. Mgły pojawiają się najczęściej nad ranem/wieczorem. Powietrze się ochładza i oddaje wilgoć, która pozostaje w fazie lotnej.

Jako ciekawostkę dodam, że to co nam gwiżdże w czajniku to też jest mgła, a nie żadna para.
3,2,1 teraz niech mnie "znawcy" jadą o tą ciekawostkę :) .

picer01

2014-02-24, 21:37
Świeży materiał, prosto z jm, bardzo sadystyczny, właśnie tego oczekuje wchodząc tutaj.

michal18187

2014-02-24, 21:54
picer01 napisał/a:

Świeży materiał, prosto z jm, bardzo sadystyczny, właśnie tego oczekuje wchodząc tutaj.



Nie wszyscy sadole przegladaja JM i po komentarzach stwierdzam że jednak wiekszość stanowią zadowoleni użytkownicy

ilyasoloviev

2014-02-24, 22:03
@josz

jebie mnie ten kraj, wole zeby tu wszystko zaroslo lasem i zeby wszedzie sraly jelenie niz maja zyc tu te bydlaki polaki. ja sobie jade do holendra zarobic, a tutaj przyjezdzam wydac. jebie mnie jaka tu bieda polaczkow dotyka, zasluzyliscie sobie na to brudasy. smierdzi cebula i brudnymi skarpetami.

kopernikus1990

2014-02-24, 22:03
ilyasoloviev napisał/a:

czytam uwaznie ale nie wierze w kazde pie**olenie, jak Ci tusk obiecywal tez wierzyles?



nie chce mi się obrazków wklejać. więc wypiszę Ci kilka haseł, które nawinie wierzę, że będziesz w stanie zgooglować.

Na początek wpisz sobie: "chłodnia kominowa" i zobacz na zdjęcia po prawej (w wikipedii). kilka szerokich kominów z których wydobywa się szary obloczek, czyli Chłodnia kominowa i długie cienkie WYSOKIE kominy z których wydobywają się właśnie oczyszczone spaliny. (Za głupi jesteś, żeby Ci to dokładniej tłumaczyć)

pooglądaj sobie troszkę zdjęć elektrowni, które nie znajdują się blisko rzek i innych zbiorników wodnych, jak np "elektrownia Bełchatów"
A gdy już skończysz gimnazjum i coś z niej wyniesiesz (poza kredą i wskaźnikiem) poczytaj o "obiegu rankine'a" którego modyfikacje są realizowane we wszystkich dużych elektrowniach węglowych (i nie tylko)

Co do poziomu Twoich wypowiedzi, to powiem tylko, że przed założeniem konta na sadisticu powinny być jakieś proste testy (typu: "pokaż na obrazku trójkąt"; "wykonaj dodawanie 2+2";
uniknąłbyś wstydu, bo nie dałbyś rady założyć konta.

ilyasoloviev

2014-02-24, 22:16
kopernikus1990,

na pewno przeszedlbym te testy lepiej niz ty, bo za inteligentny to nie jestes jak wierzysz internetom i lewakom. przeciez na pierwszy rzut oka widac, ze to nie para, co pie**olicie od samego poczatku, tylko dym.

weynrob

2014-02-24, 22:20
ilyasoloviev napisał/a:

@josz

jebie mnie ten kraj, wole zeby tu wszystko zaroslo lasem i zeby wszedzie sraly jelenie niz maja zyc tu te bydlaki polaki. ja sobie jade do holendra zarobic, a tutaj przyjezdzam wydac. jebie mnie jaka tu bieda polaczkow dotyka, zasluzyliscie sobie na to brudasy. smierdzi cebula i brudnymi skarpetami.



ale z ciebie jest kawal ch*ja - a do tego jeszcze poj***ny :D

ilyasoloviev napisał/a:

kopernikus1990,

na pewno przeszedlbym te testy lepiej niz ty, bo za inteligentny to nie jestes jak wierzysz internetom i lewakom. przeciez na pierwszy rzut oka widac, ze to nie para, co pie**olicie od samego poczatku, tylko dym.



k***a nastepny debil :D