18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Polak, Węgier, dwa bratanki...

Kurwiran • 2013-03-22, 17:04
Z racji iż sadistic jest stroną o poglądach również politycznych i etnicznych, postanowiłem wstawić tutaj tę informację odnoszącą się do jutrzejszego dnia.



23 III - to dzień w którym na Węgrzech oraz w Polsce obchodzony jest dzień wzajemnej przyjaźni naszych narodów. Kto przecież nie słyszał słynnego zawołania: "Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki", które również obowiązuje na Węgrzech: "Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát". Ta rymowana regułka świadczy o przyjaźni i pokrewieństwie naszych narodów, choć my to Słowianie a oni Hunowie.

Historia: cyt wiki: "Węgrzy zajmowali szczególne miejsce w opiniach Polaków. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle "Polak, Węgier dwa bratanki ...". Przysłowie mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie jak i wcześniej, względem dwóch narodów. Pierwotny tekst miał następujące brzmienie: "Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi."

Nasze narody szczególnie połączyła osoba Ludwika Węgierskiego króla Polski i Węgier, którego matką była Elżbieta Łokietkówna, córka naszego Łokietka. Od tego czasu nasze narody cechowała wspólna więź i pomoc, która szczególnie objawiła się na trochę przed II wojną światową, kiedy to Węgrowie odmówili Hitlerowi ataku na Polskę z ich ziem. Zaminowali również swoje tunele kolejowe i mosty, które mieli wysadzić, jeśli Hitler jednak by chciał przeprowadzić atak. My Węgrom natomiast odwdzięczyliśmy się pomagając im wyrwać się z pod jarzma komunizmu, oraz wcześniej nasz generał Józef Bem przewodniczył powstaniu węgierskiemu w latach 1848-1849 i jest bohaterem narodowym Węgrów. Towarzyszyliśmy im również podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku.

Dzień przyjaźni, który ma jutro miejsce został ustanowiony 12 Marca 2007 roku z inicjatywy węgierskiej przy aprobacie wszystkich posłów (każdy głosował na tak), oraz później 16 Marca przez nasz sejm. Jest on dniem unikatowym na całym świecie, gdyż tylko nasze narody obchodzą tego rodzaju święto. Dzień ten nie jest niestety wolny od pracy. Tak więc postarajmy się jutro godnie go uczcić przekazując informację znajomym.

Jako ciekawostkę dodam, że większość patriotycznych filmików na YT naszego kraju cieszy się względami Węgrów i analogicznie ich filmiki naszymi.

BongMan

2013-03-22, 17:26
k***iran napisał/a:

Z racji iż sadistic jest stroną o poglądach również politycznych i etnicznych


...powstał na to odpowiedni dział na forum.

Kurwiran

2013-03-22, 17:36
BongMan napisał/a:


...powstał na to odpowiedni dział na forum.



To mój pierwszy post, więc nie znam wszystkich działów i kryteriów umieszczania, także proszę o wyrozumiałość oraz przeniesienie do właściwego działu. Dziekuje również za informacje.

sorra18

2013-03-22, 18:02
Ja to wolalem przeczytac na ogolnej. Bongman choc cie lubie to czesc twych sucharow tez powinna isc na forum.

Sonal

2013-03-22, 18:06
Przy okazji tego temtu tak mi się przypomniało:
A jak tam obalanie rządu 20-tego marca. Bo tak minął, a nawet nie zauważyłem, że już zmieniliście nam władzę. Kto teraz jest premierem.
Ach jak ja lubię te dziecinne napinki na facebooku... znaczy fejsie..

pauauek

2013-03-22, 18:08
Kiedyś byłem na Węgrzech i tak przyjaźnie nastawionych ludzi do chłopaka(mnie) w koszulce z napisem Polska nie widziałem nigdzie. Niektórzy nawet mówili "dzień dobry". Wspaniały naród!

seb44

2013-03-22, 18:08
Bez pomocy Węgrów niemożliwy byłby Cud nad Wisłą. Poczytajcie sobie.

Cy...........rg

2013-03-22, 18:11
Na śmierć zapomniałem o tym, a przecież w Budapeszcie się było! Piękne miasto, smaczne piwo, dobra zupa gulaszowa, ale cyganów taki jak i u nas : od ch*ja.

Towdi

2013-03-22, 18:16
proponuje drobną modyfikacje tego przysłowia

Polak, Węgier, dwa bratanki, Tusk Ty k***o.

:)

Rezor

2013-03-22, 18:17
@Sonal o ile dobrze mi wiadomo to data rzeczywiście była przewidziana na 20tego ale na chwile obecną wszystkie źródła trąbiły na 23 marca...
Ach jak ja lubie te dziecinne napinki na Sadistic.pl... znaczy się na sadolu...

PS. A nawet jeśli pod sejmem zgromadzi się 10 osób to chwała im bo przynajmniej działają, a nie się mądrują przed kompem. Ja mimo nieobecności w rodzinnych stronach też zamierzam zerknąć co jest grane w Krakowie. Jeśli rzeczywiście jest o to więcej krzyku niż chęci to szkoda ale żyje się dalej ale mimo wszystko poświęcę swoje leniwe dupsko w przeciwieństwie do innych.

klimek08

2013-03-22, 18:17
... Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi.

job_twaju_mać

2013-03-22, 18:25
E tam Węgry, przecież lepiej jest włazić w dupę Amerykanom, zamiast docenić naszych prawdziwych przyjaciół. Mało kto wie o takiej przyjaźni polsko-węgierskiej, bo na lekcjach historii wspomina się o niej tylko o początkach państwa polskiego (powstanie państwa Madziarów i powiązania z nim), przy omawianiu XIV w. i przy walce z komunizmem. Sam z chęcią odwiedziłbym ten kraj, po tym, jak usłyszałem, jak traktuje się tam Polaków.

Mavi

2013-03-22, 18:27
Zdjęcie z sali obrad Węgierskiego Parlamentu, poznajecie trzecie godło od prawej?


sługaSzatana

2013-03-22, 18:28
Węgrowie to nie Hunowie. Jak chcesz kogoś edukować, to najpierw sam się doucz.