18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Piotr Szumlewicz i krzywa Laffera

Sl...........nx • 2014-01-14, 20:13
Nawet ciężko to skomentować...


jeloo

2014-01-14, 22:55
Wyższe podatki oznaczają większe koszty prowadzenia działalności. Większe koszty oznaczają spadek konkurencyjności cenowej przedsiębiorców. Niektórzy są zmuszeni zamknąć działalność ze względu na koszty albo znacznie ją zredukować. Rosną ceny towarów, więc ludzie mogą sobie pozwolić na mniej. Kupują więc mniej, albo zaczynają przerzucać się na tanie produkty zagraniczne. Znowu uderza to w przedsiębiorców. Koło się zamyka - nadchodzą zwolnienia, zamykanie zakładów pracy, ceny produktów idą w górę a przychody społeczeństwa maleją. Nie wspomnę o tych, którzy przenoszą firmy do rajów podatkowych, które nie zabiorą znacznej części ich przychodów. Podnoszenie podatków to sposób na zarżnięcie budżetu i gospodarki. Owszem, w krótkiej perspektywie daje niesamowite przychody, potem jednak jest coraz gorzej.

Z drugiej strony obniżenie podatków zwiększa konkurencyjność i opłacalność Polskiego przemysłu. Ludzie więcej zarabiają, bo połowy pensji nie zżera fiskus. Polskie produkty są tańsze, więc mogą sobie pozwolić na więcej, i więcej pieniędzy zostaje w Polskiej gospodarce. Dużo osób decyduje się na założenie działalności ze względu na niskie koszty prowadzenia tejże. Powstaje coraz więcej firm, i mimo teoretycznie niższych podatków, przychody do budżetu wrastają, a gospodarka rusza z kopyta.

xts

2014-01-14, 23:06
dobra c**y rozpisaliście się, ja wszystko zmieściłem w jednym zdaniu.

OjciecTadeusz

2014-01-14, 23:10
Kim jest ten gimborosły ekonom z twarzoksiążki? Bo nie na bieżąco z internetami jestem.

LICH0

2014-01-14, 23:11
Lewacto i ich socjalizm.... będziemy zabierać ludziom pieniądze bo są zbyt głupi, żeby sami je wydać więc my je za nich wydamy ALE pobierzemy sobie za to wypłatę!

Nihil

2014-01-14, 23:20
Zatkało mnie. Nie wiem co to za człowiek, ale proszę, nie cytujcie głupców, ten serwis i tak już przez gimbohejterów kiepsko wychodzi.

t_grzybek

2014-01-14, 23:20

Ciekawe czy ten lewak naprawdę jest takim idiotą czy tylko udaje?

cz...........00

2014-01-14, 23:29
Magik2501 napisał/a:



Wzór lewicowego myślenia, czyli odrzucamy wszystko co logiczne i sensowne.


Chyba ci się poj***ło z prawicową "logiką".
W związku z powyższymi postami oszołomów prawicowych uprzejmie pragnę zachęcić do podjęcia inicjatywy zorganizowania „Wszech-Polskiej” konferencji naukowej na temat „Przyczyny Nieśmiertelności Głupoty Polskiej Prawicy”. Sądzę, że rządy PO i PIS, prasa prawicowa I radyjo M dostarczą nam wielu wspaniałych przykładów kontynuacji dzieła przodków-prawicowców w kształtowaniu kolejnego odcinka Wolnej Polski.

Poza tym rządzacy politycy w III RP to prawicowe oszołomy. Różnią się tylko sposobem okazywania chamstwa, głupoty, niekompetencji, bo swoje walory adresują do innych wyborców. Stąd ~50% społeczeństwa nie bierze udziału w tym cyrku.

A zadłużenie Polski rośnie, tylko ze te dranie wiedzą, ze to nie oni będą spłacać.
Dodatni budżet to rzecz nie do pojęcia przez nich a zatem największa herezja w III RP

kam332

2014-01-14, 23:30
OjciecTadeusz napisał/a:

Kim jest ten gimborosły ekonom z twarzoksiążki? Bo nie na bieżąco z internetami jestem.



Wystepuje w superstacji w programie ja panu nie przerywałem. Ma jakiś problem do kościoła katolickiego lubi homo, gender. Jest za aborcją, bo dla niego połączona komórka jajowa i plemnik to tylko niemyśląca, nieczująca zygota.

Kanał superstacji
http://www.youtube.com/channel/UC5WvpvrUhv2NS3Jr9J0qnBA

cz...........00

2014-01-14, 23:36
kam332 napisał/a:



Jest za aborcją, bo dla niego połączona komórka jajowa i plemnik to tylko niemyśląca, nieczująca zygota.


Bo tak jest w istocie. Trudno tu się kłócić z nauką.

Imper3838

2014-01-14, 23:36
Z jego rozumowania wynika że jeśli opodatkujemy wszystko na 100% lub i więcej, to będą najwyższe wpływy do budżetu i najniższe wskaźniki przestępczości i szarej strefy. A właśnie, że będzie zupełnie przeciwnie.

Bez obrazy, ale Pan Szumlewicz po swoich studiach filozofii i socjologii lepiej żeby się zajął robotą w polu, a nie mieszaniem do polityki i ekonomii, przez takie publikacje jak ta, powoduje on wśród przeciętnych czytelników błędne pojmowanie ekonomii, a u innych bardziej obeznanych czytelników zażenowanie.

Cyrk

2014-01-14, 23:40
Cytat:

rządy PO i PIS, prasa prawicowa I radyjo M

Widzę, że rozróżniasz prawicę od lewicy mówiącej o sobie prawica...

korinogaro

2014-01-14, 23:47
Głupota lewicy polega na tym, że wydaje jej się, że ludzką naturę da się zmienić przepisami i udaje że ludzie to nie są szuje jeśli da im się do tego pretekst. Mądrość prawicy polega na tym że nie udaje że ludzką naturę da się zmienić więc stara się pracować z tym co ma. Wysoki poziom ściągalności podatków w najbogatszych państwach wynika z tej prostej acz widocznie dla Szumilasa niepojętej prawdy, że jak ktoś zarabia w ch*j kasy to można mu zabrać dużo pieniędzy a i tak będzie bogaty więc nie będzie się migał. Inny jednak który zarabia marne grosze i rząd postanowi mu zabrać choćby trochę to w wyniku tego zostaje on (człowiek) zepchnięty z ubóstwa w biedę. Taki człowiek będzie unikał więc płacenia podatków. Nie trzeba chyba mówić że w porównaniu do tych bogatych społeczeństw nasze jest ubogie.
Sama krzywa Laffera jest oczywistością.

sidian

2014-01-15, 00:14


A tak na marginesie wystarczy spojrzeć na trzy zmienne: wysokość akcyzy tytoniowej, liczbę palaczy w Polsce i wpływy z akcyzy do budżetu państwa. Pięknie widać, jak to działa.

jeloo

2014-01-15, 00:20
sidian napisał/a:



A tak na marginesie wystarczy spojrzeć na trzy zmienne: wysokość akcyzy tytoniowej, liczbę palaczy w Polsce i wpływy z akcyzy do budżetu państwa. Pięknie widać, jak to działa.



Ano działa to tak, że ludzie kupują fajki zza wschodniej granicy, bez akcyzy. I państwo dostaje po tyłku. To samo z paliwem, kto może jeździ na ruskiej ropie albo benzynie jak uda się sprowadzić, i tutaj też państwo dostaje po dupie. A gdyby tak akcyzę opuścić, to Państwo by nie straciło, bo miliony polaków jeździ na ruskim paliwie.

makabrax

2014-01-15, 01:12
@czarek00
PO i rządzący Polską to prawica? dobrze wiedzieć, ch*j że większość wywodzi się z SLD ale co tam... weź przemyśl co tam napisałeś...