18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Paradoks wszystkowiedzącego

józekdeluxe • 2014-05-25, 14:19
Dzisiaj rano po jakiejś rozmowie moja żona zarzuciła mi, że jak zwykle wszystko wiem lepiej. Odparłem, że nie wiem jak jej odpowiedzieć na ten zarzut. Jeśli przyznam jej rację, to wyjdę na jeszcze bardziej zadufanego w sobie buca. A jeśli zaprzeczę, to wyjdzie na to, że znowu wszystko wiem lepiej.

Obawiam się, że przez jej zrzędzenie powstał jakiś nowy paradoks filozoficzny. :ok***a:

Wiem, że to nie sadystyczne, ale nie mam konta na kwejku. Najwyżej ususzcie to w ch*j.

timmcveigh

2014-05-25, 22:44
To nie jest paradoks. Gdybyś wszystko wiedział lepiej to przyznałbyś jej rację, ale masz kompleks zadufanego w sobie buca więc masz niemiecki problem.

alamakota703

2014-05-25, 23:43
k***a ilu filozofów, tylko pamiętajcie żeby keczup do frytek dodawać

PlenerPłocki

2014-05-26, 00:49
Skoro nie wiesz jak jej odpowiedzieć, to już znaczy, że nie wiesz wszystkiego!

di...........os

2014-05-26, 02:29
McMenel napisał/a:

Nie powstał. Nie ma istoty wszystko wiedzącej. Jest to niemożliwe z logicznego punktu widzenia. Nie możesz wiedzieć czegoś co inna istota obdarzona wolną wolą zrobi w przyszłości więc niemożliwe jest posiadanie wiedzy na temat wszystkiego.



Nie. Założyłeś, że jest coś takiego, jak "wolna wola". Na tę tezę zaś wszyscy się nie zgodzą. Wśród naukowców zapewne znajdziesz zdecydowanie więcej deterministów. Jeśli więc nie ma wolnej woli, poznając wszystkie determinację dwóch różnych bytów, można "obliczyć" cały świat - a to znaczy, "być pewnym absolutnie wszystkiego".

McMenel napisał/a:


Przewidywanie z dużym prawdopodobieństwem jest czymś diametralnie innym od wiedzy. Wszech wiedza to nie przewidywanie tylko coś co gwarantuje 100% pewność zajścia danego zjawiska. Dlatego powstała hipoteza mulitwersum które zawiera nieskończoną ilość możliwych do zajścia wydarzeń.



'Teoria światów możliwych' to fraszka logików. Model logiczny to nie hipoteza. Ale masz rację: kolega myli terminy "wiedzy" z "prognozą".

tr3mm0r

2014-05-26, 03:06
Podchodzi facet do budki z fast foodem na miescie.
-Poprosze 200g frytek,
-Przykro mi ale skonczyly sie nam ziemniaki,
-Nic nie szkodzi. Zjem z chlebem.

Prof._Kot_Budd

2014-05-26, 16:05
Ja pie**ole McMenel filozofem... :idzwch*j: Moja kobitka też tak mówi, wynika to z ich intuicyjnego poczucia prawdy i sprawiedliwości :)

4h...........ch

2014-05-26, 16:26
Że zacytuje Kiepskiego:
"Takie rzeczy to nawet fizjologom się nie śniły"

misiu

2014-06-23, 00:03
to żaden nowy paradoks, istnieje odkąd kobiety zaczęły mieć równe prawa z ludźmi.