18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Michnik pytany o Żołnierzy Wyklętych i pracę brata

cerastes • 2013-03-01, 16:43
czyli co ma do powiedzenia redaktor naczelny gazety wyborczej




Brat Adama, Stefan Michnik-Szechter – stalinowski kat, morderca sądowy, żydowski komunista – orzekał z zapałem
wyroki śmierci przeciwko członkom polskiego podziemia niepodległościowego.
Do 1948 r. wyroki śmierci wykonywały plutony egzekucyjne, później wyselekcjonowani funkcjonariusze UB stosowali bez wyjątku "katyńską metodę uśmiercania" strzelając skazańcowi znienacka w potylicę w więziennych piwnicach.
Pod koniec pażdziernika br. polski wymiar sprawiedliwości dostarczył szwedzkiemu europejski nakaz aresztowania stalinowskiego sędziego Stefana Michnika

Z dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem, naczelnikiem pionu edukacyjnego wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawia Zenon Baranowski:

Jaką rolę odegrał Stefan Michnik jako sędzia wojskowy w stalinowskim aparacie represji?
– Stefan Michnik na pewno nie był człowiekiem, który ponosi jakąś wielką odpowiedzialność za skalę represji w latach 40. i 50. Na pewno nie był to człowiek pokroju Heleny Wolińskiej, której zakres kompetencji był znacznie większy. Ale nie oznacza to, że Stefan Michnik był nic nieznaczącym prawnikiem, który niczego złego w tym okresie nie zrobił. Musimy pamiętać, że w latach 50. uczestniczył w procesach politycznych i orzekał wyroki śmierci. W tej chwili wiemy o kilkunastu wyrokach śmierci, które były jego udziałem.

Wcześniej mówiło się co najmniej o dziewięciu, teraz padają liczby rzędu dziewiętnastu.
– Dotąd nikt nie prowadził specjalnych badań nad orzecznictwem Stefana Michnika. Jeżeli osoby, które analizują represje z lat 50., stwierdzają, że tych wyroków śmierci jest już kilkanaście, to pokazuje to skalę problemu. Pamiętajmy jeszcze o nieznanej wciąż liczbie (idącej zapewne w setki) wyroków, w których zapadały kary wieloletniego więzienia. Udział Stefana Michnika w procesach politycznych jest faktem bezsprzecznym i co do tego nikt z historyków badających ten okres nie ma najmniejszych wątpliwości. Kiedy oceniamy tę postać, musimy pamiętać jeszcze o innej sferze jego aktywności w tamtym okresie. W latach 50. niezależnie od tego, że uczestniczył w procesach politycznych, był jeszcze agentem, a później rezydentem Informacji Wojskowej.

Fakt do niedawna zupełnie nieznany…
– Tak. Była to całkiem nieznana sprawa. Dopiero połączenie tych dwu informacji: o roli Stefana Michnika jako sędziego uwikłanego w procesy polityczne i jego roli jako agenta i rezydenta Informacji Wojskowej, pozwoli nam określić jego właściwą funkcję w systemie stalinowskim. W mojej ocenie, decyzja sądu jest krokiem w dobrą stronę. Chodzi tutaj o pociągnięcie do odpowiedzialności osób, które kształtowały skalę terroru w Polsce w okresie stalinowskim. Chciałbym, żeby w tym przypadku starania podjęte przez wymiar sprawiedliwości wreszcie okazały się skuteczne. Dotychczas, jak wiemy, wszystkie działania skierowane przeciwko sędziom i prokuratorom wojskowym były, niestety, bezskuteczne. Helena Wolińska nie jest tutaj wcale jedynym przykładem.

Stefan Michnik w wywiadach próbuje się częściowo tłumaczyć, że był wówczas “młody i głupi”…
– Swego czasu zajmowałem się analizą orzecznictwa wymiaru sprawiedliwości z lat 40. i 50. Przebadałem biografie kilkuset osób, które wydawały wyroki śmierci, i mogę wskazać takie nazwiska ludzi, o których można jednoznacznie stwierdzić, że się zagubili w tamtym systemie. Trafili do tego sądownictwa i widać było, że to, co tam robili, było działaniem pod przymusem. Unikali uczestniczenia w procesach politycznych, starali się właściwie wykonywać swoje obowiązki, za co byli karani np. poprzez opinie służbowe. Na pewno do takich osób nie zaliczyłbym Stefana Michnika. Od początku był to człowiek silnie zindoktrynowany politycznie. Z głębokim przekonaniem ideologicznym wykonywał swoje obowiązki. Nie traktował ich jako konieczności wywiązywania się z nałożonych na niego zadań. Robił to z pełnym, wewnętrznym przekonaniem, co widać z treści tzw. wstępniaków umieszczanych w wyrokach. To były ideologiczne uzasadnienia wyroków, które zapadały w tamtym okresie. Jestem absolutnie przekonany, że Stefan Michnik nie może być uznany za niczego nieświadomą, młodą ofiarę systemu komunistycznego, która nie bardzo wiedziała, co czyni.



Sprawa szpiegostwa na rzecz ZSRR

Według publikacji IPN Ozjasz Szachter (ojciec Adama Michnika) miał zostać skazany na osiem lat pozbawienia wolności w tzw. procesie łuckim w 1934 za szpiegostwo na rzecz ZSRR. Adam Michnik zażądał od IPN sprostowania informacji o działalności szpiegowskiej ojca, a wobec odmowy skierował sprawę do sądu. W rzeczywistości bowiem został skazany nie za szpiegostwo, a za próbę zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego i zastąpienia go ustrojem komunistycznym oraz oderwania od państwa polskiego południowo-wschodnich województw. Ponieważ czyn ten był wedle ówczesnego prawa zagrożony wyższą karą niż szpiegostwo, sąd pierwszej instancji powództwo Adama Michnika oddalił.

20 listopada 2009, Sąd Apelacyjny zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji i nakazał IPN-owi przeprosić Adama Michnika za podanie nieprawdziwych informacji o jego ojcu, Ozjaszu Szechterze.

IPN przeprosił za nazwanie Ozjasza Szechtera szpiegiem, na swojej stronie internetowej oraz w Rzeczpospolitej.



oraz aspekt historyczny..




Od siebie dodam tylko tyle, że PRL w Polsce nie został rozliczony, a przypadkowe procesy UBeków to farsa.
Zresztą kto miał by je wydawać, środowisko sądownicze nigdy nie doczekało się lustracji !

"Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy" - pierwszy sekretarz KC PZPR (1956-1970) Władysław Gomułka, podczas przemówienia w 1945r




...

Mua88

2013-03-02, 17:32
zauwazylem w tym poscie, ze jak ktokolwiek sie nie zgadza z autorem od razu awansuje do rangi lewackiej k***y i zyda :| sam osobiscie nie lubie GW ani TVN, jednak jak widze pospieszalskiego to mi sie niedobrze robi, bo jest obiektywny jak ojciec rydzyk, gw i tvn razem wzieci

mo...........et

2013-03-02, 18:14
@up , duża grupa użytkowników kieruje się zasadą : nie jesteś z nami, jesteś przeciwko nam. Wystarczy nie zgodzić się z niektórymi użytkownikami w jednym szczególe, zwrócić uwagę na jakąś wypowiedź i już jesteś lewackim ścierwem , żydem , gejem , pisiorem, naziolem czy k***a myszką miki. Dla wielu świat jest czarno biały , są tylko dwie opcje wyboru, nie ma stanów pośrednich.

MiloszS

2013-03-02, 18:51
JADoktor napisał/a:

Podniecajcie sie k***y dalej takimi newsami jak dziadek w Wermachcie itp.
Wy bedziecie sie jarac przeszloscia a ktos was bedzie w tym czasie w dupe ladowal jak Kaczynski polske przez wiele lat.





co k***a, dziadek działał w pzpr? wypie**alaj czerwona suko, razem z Gebertem, Wasilewską, Szechterem i resztą żydowskiego gówna. do gazu z czerwonymi zdrajcami i k***a ujawnić kto, gdzie i jak działał, a tych co jeszcze żyją osądzić k***a. i ch*j mnie interesuje że to są babcie i dziadki po 80 lat. umieli kiedyś przykładowo wydawać wyroki na patriotów to teraz powinni sie godzić z wyrokami wydawanymi na siebie. tyle w temacie.

Loaloa

2013-03-02, 19:05
Cytat:

Zdajesz sobie sprawę że jeśli nie jesteś skończonym sk***ielem który wyznaje całkowite oddanie idei komunistycznej to Adaś z chęcią zobaczy cię pośród rozstrzeliwywanych "prawaków" przy pierwszej oznace twojego nie zgadza się z nim...?

Poza tym. "Prawackiej"...? Serio. Daj sobie siana. Mówi się prawicowej. Nie nasza wina że lewacka ideologia była tak głupia że u swoich początków otrzymała same obraźliwe określenia typu właśnie lewica, czyli tego gorszego miejsca...



No tak, "prawacka" to obelga, "lewacka" już nie. Cóż za wspaniały przykład prawackiej hipokryzji. Co do historycznej genezy określeń "prawica" i "lewica" trzeba było bardziej uważać na lekcjach historii, no chyba, że ta część materiału dopiero przed tobą.

Zapomniałeś dodać, ż Michnik po nocach porywa dzieci i przerabia je na macę. Idź być paranoikiem gdzieś indziej.

Ork.Fajny

2013-03-02, 20:12
Loaloa napisał/a:

No tak, "prawacka" to obelga, "lewacka" już nie. Cóż za wspaniały przykład prawackiej hipokryzji. Co do historycznej genezy określeń "prawica" i "lewica" trzeba było bardziej uważać na lekcjach historii, no chyba, że ta część materiału dopiero przed tobą.


Ja nie wiem czego ciebie uczyli, ale ja wiem że to się wzięło od Religii. Prawica przedstawia wszelkie dobre idee znane światu więc zgodnie z religią chrześcijan ludzie wierzący w te idee znajdują się po prawicy Boga tam gdzie stoi także m.in. Jezus. A po lewej stronie mamy już tych gorszych panów których niby Bóg też kocha ale raczej nie ma problemu z ich pobytem w piekle.
TaDaM! Oto definicja. Więc powtarzam. Nie używaj słowa jako obelgi bo nie jest ono obelgą.

Loaloa napisał/a:

Zapomniałeś dodać, ż Michnik po nocach porywa dzieci i przerabia je na macę. Idź być paranoikiem gdzieś indziej.


Paranoikiem jesteś tutaj ty skoro to co powiedziałem uważasz za coś niemożliwego. To Fakt. F-A-K-T.

Loaloa

2013-03-02, 21:18
Cytat:

Ja nie wiem czego ciebie uczyli, ale ja wiem że to się wzięło od Religii. Prawica przedstawia wszelkie dobre idee znane światu więc zgodnie z religią chrześcijan ludzie wierzący w te idee znajdują się po prawicy Boga tam gdzie stoi także m.in. Jezus. A po lewej stronie mamy już tych gorszych panów których niby Bóg też kocha ale raczej nie ma problemu z ich pobytem w piekle.



Błagam cię, napisz mi, że sobie żartujesz. Albo, że masz dopiero 10 lat i jeszcze nie przerabiałeś na lekcjach historii Rewolucji Francuskiej. Ja wiem, że poziom katolickiej indoktrynacji w polskiej oświacie już dawno przekroczył granice nie tylko przyzwoitości, ale i absurdu, ale po tym co zaprezentowałeś powyżej umarła we mnie ostatnia nadzieja na dobrobyt w tym kraju. Naprawdę takich rzeczy nauczyli cię w szkole? Podaj mi na PW nazwę szkoły i nazwisko nauczyciela, który takie brednie wykłada uczniom.

Poczytaj sobie i więcej się nie kompromituj, akapit pt. "History of the terms".

http://en.wikipedia.org/wiki/Left–right_politics

Ork.Fajny

2013-03-02, 22:57
Loaloa napisał/a:

Albo, że masz dopiero 10 lat i jeszcze nie przerabiałeś na lekcjach historii Rewolucji Francuskiej.


Coś tam było. Ale nie zwracam uwagi na to co serwuja lewacy w szkołach...

Loaloa napisał/a:

Ja wiem, że poziom katolickiej indoktrynacji w polskiej oświacie już dawno przekroczył granice nie tylko przyzwoitości, ale i absurdu, ale po tym co zaprezentowałeś powyżej umarła we mnie ostatnia nadzieja na dobrobyt w tym kraju. Naprawdę takich rzeczy nauczyli cię w szkole?


Nosz kurde mać... Niby mamy w kraju socjalizm a tu jednak się okazuje że w szkole uczyli mnie katolicy, prawicowcy, etc...?
Człowieku nie pie**ol głupot bo mi jeszcze zaraz powiesz że minister edukacji pochodzi z PO, czyli partii prawicowej...
Nie wiem czy uczyli nas tego w szkole. Staram się zapomnieć historię w lewicowej Polskiej szkole odkąd w III liceum twierdziła paniusia że ZSRR miało w '81roku wkroczyć do Polski...

Poza tym. Nadziej dobrobytu? Mój ty poj***ny lewacki tłuczku do mięsa. Skoro już jesteśmy przy historii to doskonale powinieneś wiedzieć że historia nie zna przypadków zacofanych krajów które socjalizm rozwinął. Masz tylko przykład krajów zacofanych gdzie socjalizm zbudował komunizm, terror, mordy i te inne rzeczy które to zwykle za sobą niesie.

Loaloa napisał/a:

Poczytaj sobie i więcej się nie kompromituj, akapit pt. "History of the terms".

http://en.wikipedia.org/wiki/Left–right_politics


Ta sama strona twierdzi że nazizm i faszyzm to ideologie prawicowe a nie lewicowe, socjalistyczne, więc nie dzięki.

Loaloa

2013-03-02, 23:47
Ja pie**olę, z tobą jest jeszcze gorszej niż sądziłem. Masz rację, zrób komunistycznym nauczycielom na złość i się niczego nie ucz. Tylko potem nie płacz, że nie ma dla ciebie żadnej pracy. I oczywiście winą za ten stan rzeczy obarczaj lewaków.

mo...........et

2013-03-02, 23:59
wielka szkoda że dzisiaj Polska jest tak podzielona, mało kto patrzy aby znaleźć z kimś wspólny mianownik, łatwiej określać kto jest żydem, lewakiem,pisorem. działajmy wspólnie. czy naprawdę każdy z was uważa się za nieomylnego i tylko sobie przyznaje prawo do racji?

szpajder

2013-03-03, 02:55
MiloszS napisał/a:





co k***a, dziadek działał w pzpr? wypie**alaj czerwona suko, razem z Gebertem, Wasilewską, Szechterem i resztą żydowskiego gówna. do gazu z czerwonymi zdrajcami i k***a ujawnić kto, gdzie i jak działał, a tych co jeszcze żyją osądzić k***a. i ch*j mnie interesuje że to są babcie i dziadki po 80 lat. umieli kiedyś przykładowo wydawać wyroki na patriotów to teraz powinni sie godzić z wyrokami wydawanymi na siebie. tyle w temacie.


pie**olisz trzy po trzy, ale w kontekście się z Tobą zgadzam.

Ork.Fajny

2013-03-03, 09:22
Loaloa napisał/a:

Ja pie**olę, z tobą jest jeszcze gorszej niż sądziłem. Masz rację, zrób komunistycznym nauczycielom na złość i się niczego nie ucz. Tylko potem nie płacz, że nie ma dla ciebie żadnej pracy. I oczywiście winą za ten stan rzeczy obarczaj lewaków.


Nie żebym się czepiał ale jakoś nie słuchanie wasze lewackiej nie prawdziwej historii nie przeszkadza mi w studiowaniu Biotechnologii a potem w znalezieniu jakieś pracy. Więc daruj sobie bo to ty jesteś tutaj zindoktrynowany ideą że byle babka klozetowa musi mieć wiedzę z każdej dziedziny życia by być godna czegokolwiek np. życia i pracy w szalecie...

joy8ko

2013-03-04, 10:13
Orku, juz pisałem gdzie indziej - z komunistami się nie rozmawia, z nimi się nie dyskutuje, to nie ma sensu, do nich sie strzela.
widzisz, przytoczysz argumenty, to sie zacznie czepiać, że nie piszesz poprawnie gramatycznie(lewak sie o to czepia, sic!), wszystko by sie jakoś doj***ć, totalnie schodząc z tematu. Wyskoczyłeś o tym, żę studiujesz ciężki kierunek i pach ! zniknął :roll:
wiem, że robi sie przykro czytając jego posty, no cóż, jak gdzieś spotkam inwalide, też jest mi przykro - tu mamy ciężki paraliż umysłowy.

wszystko pokazuje jego jedno odniesienie : Ty mówisz, że komunizm wszędzie zmienił tylko na gorsze, pokazujesz błąd na wikipedii... jako, że przytoczyłeś silneijsze argumenty musiał zacząc czepiać sie szkoły - jakie to klasyczne w ich wykonaniu, zejść z tematu omawianego przez kogoś, zacząć omawiać kogoś..

SharpSe

2013-03-10, 19:42
mart8 napisał/a:



Skończyłes ?

To schowaj się pod kamień skąd wyszedłeś czerwony pająku.



Zmien plyte dziwczynko bo sie powtarzasz. Raz sierpem, raz mlotem, katolska zygote!