18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Michnik pytany o Żołnierzy Wyklętych i pracę brata

cerastes • 2013-03-01, 16:43
czyli co ma do powiedzenia redaktor naczelny gazety wyborczej




Brat Adama, Stefan Michnik-Szechter – stalinowski kat, morderca sądowy, żydowski komunista – orzekał z zapałem
wyroki śmierci przeciwko członkom polskiego podziemia niepodległościowego.
Do 1948 r. wyroki śmierci wykonywały plutony egzekucyjne, później wyselekcjonowani funkcjonariusze UB stosowali bez wyjątku "katyńską metodę uśmiercania" strzelając skazańcowi znienacka w potylicę w więziennych piwnicach.
Pod koniec pażdziernika br. polski wymiar sprawiedliwości dostarczył szwedzkiemu europejski nakaz aresztowania stalinowskiego sędziego Stefana Michnika

Z dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem, naczelnikiem pionu edukacyjnego wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawia Zenon Baranowski:

Jaką rolę odegrał Stefan Michnik jako sędzia wojskowy w stalinowskim aparacie represji?
– Stefan Michnik na pewno nie był człowiekiem, który ponosi jakąś wielką odpowiedzialność za skalę represji w latach 40. i 50. Na pewno nie był to człowiek pokroju Heleny Wolińskiej, której zakres kompetencji był znacznie większy. Ale nie oznacza to, że Stefan Michnik był nic nieznaczącym prawnikiem, który niczego złego w tym okresie nie zrobił. Musimy pamiętać, że w latach 50. uczestniczył w procesach politycznych i orzekał wyroki śmierci. W tej chwili wiemy o kilkunastu wyrokach śmierci, które były jego udziałem.

Wcześniej mówiło się co najmniej o dziewięciu, teraz padają liczby rzędu dziewiętnastu.
– Dotąd nikt nie prowadził specjalnych badań nad orzecznictwem Stefana Michnika. Jeżeli osoby, które analizują represje z lat 50., stwierdzają, że tych wyroków śmierci jest już kilkanaście, to pokazuje to skalę problemu. Pamiętajmy jeszcze o nieznanej wciąż liczbie (idącej zapewne w setki) wyroków, w których zapadały kary wieloletniego więzienia. Udział Stefana Michnika w procesach politycznych jest faktem bezsprzecznym i co do tego nikt z historyków badających ten okres nie ma najmniejszych wątpliwości. Kiedy oceniamy tę postać, musimy pamiętać jeszcze o innej sferze jego aktywności w tamtym okresie. W latach 50. niezależnie od tego, że uczestniczył w procesach politycznych, był jeszcze agentem, a później rezydentem Informacji Wojskowej.

Fakt do niedawna zupełnie nieznany…
– Tak. Była to całkiem nieznana sprawa. Dopiero połączenie tych dwu informacji: o roli Stefana Michnika jako sędziego uwikłanego w procesy polityczne i jego roli jako agenta i rezydenta Informacji Wojskowej, pozwoli nam określić jego właściwą funkcję w systemie stalinowskim. W mojej ocenie, decyzja sądu jest krokiem w dobrą stronę. Chodzi tutaj o pociągnięcie do odpowiedzialności osób, które kształtowały skalę terroru w Polsce w okresie stalinowskim. Chciałbym, żeby w tym przypadku starania podjęte przez wymiar sprawiedliwości wreszcie okazały się skuteczne. Dotychczas, jak wiemy, wszystkie działania skierowane przeciwko sędziom i prokuratorom wojskowym były, niestety, bezskuteczne. Helena Wolińska nie jest tutaj wcale jedynym przykładem.

Stefan Michnik w wywiadach próbuje się częściowo tłumaczyć, że był wówczas “młody i głupi”…
– Swego czasu zajmowałem się analizą orzecznictwa wymiaru sprawiedliwości z lat 40. i 50. Przebadałem biografie kilkuset osób, które wydawały wyroki śmierci, i mogę wskazać takie nazwiska ludzi, o których można jednoznacznie stwierdzić, że się zagubili w tamtym systemie. Trafili do tego sądownictwa i widać było, że to, co tam robili, było działaniem pod przymusem. Unikali uczestniczenia w procesach politycznych, starali się właściwie wykonywać swoje obowiązki, za co byli karani np. poprzez opinie służbowe. Na pewno do takich osób nie zaliczyłbym Stefana Michnika. Od początku był to człowiek silnie zindoktrynowany politycznie. Z głębokim przekonaniem ideologicznym wykonywał swoje obowiązki. Nie traktował ich jako konieczności wywiązywania się z nałożonych na niego zadań. Robił to z pełnym, wewnętrznym przekonaniem, co widać z treści tzw. wstępniaków umieszczanych w wyrokach. To były ideologiczne uzasadnienia wyroków, które zapadały w tamtym okresie. Jestem absolutnie przekonany, że Stefan Michnik nie może być uznany za niczego nieświadomą, młodą ofiarę systemu komunistycznego, która nie bardzo wiedziała, co czyni.



Sprawa szpiegostwa na rzecz ZSRR

Według publikacji IPN Ozjasz Szachter (ojciec Adama Michnika) miał zostać skazany na osiem lat pozbawienia wolności w tzw. procesie łuckim w 1934 za szpiegostwo na rzecz ZSRR. Adam Michnik zażądał od IPN sprostowania informacji o działalności szpiegowskiej ojca, a wobec odmowy skierował sprawę do sądu. W rzeczywistości bowiem został skazany nie za szpiegostwo, a za próbę zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego i zastąpienia go ustrojem komunistycznym oraz oderwania od państwa polskiego południowo-wschodnich województw. Ponieważ czyn ten był wedle ówczesnego prawa zagrożony wyższą karą niż szpiegostwo, sąd pierwszej instancji powództwo Adama Michnika oddalił.

20 listopada 2009, Sąd Apelacyjny zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji i nakazał IPN-owi przeprosić Adama Michnika za podanie nieprawdziwych informacji o jego ojcu, Ozjaszu Szechterze.

IPN przeprosił za nazwanie Ozjasza Szechtera szpiegiem, na swojej stronie internetowej oraz w Rzeczpospolitej.



oraz aspekt historyczny..




Od siebie dodam tylko tyle, że PRL w Polsce nie został rozliczony, a przypadkowe procesy UBeków to farsa.
Zresztą kto miał by je wydawać, środowisko sądownicze nigdy nie doczekało się lustracji !

"Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy" - pierwszy sekretarz KC PZPR (1956-1970) Władysław Gomułka, podczas przemówienia w 1945r




...

odyn82

2013-03-01, 18:23
nie widzisz,niose toge...ja pie..ole,uj w tą toge

SharpSe

2013-03-01, 18:25
mart8 napisał/a:



Skończyłes ?

To schowaj się pod kamień skąd wyszedłeś czerwony pająku.



Moze jakies argumenty przytoczysz pajacyku? Czy moze jestes narodowcem bo tak ostatnio modnie?

szwendacz997

2013-03-01, 18:33
Zagazować sk***ysyna. Śmierć wrogom Ojczyzny.

va...........ro

2013-03-01, 18:41
Oto mamy panstwo z nazwy polskie - gdzie narod polski staje sie coraz bardziej "mniejszoscia" w znaczeniu politycznym, gospodarczym i kulturowym, rzadzonym przez Zydow nienawidzacych tego narodu.

necrosodomizer

2013-03-01, 18:56
skuti69 napisał/a:

jestem ciekaw reakcji jarka pytanego o przeszłosc swojego ojca rajmunda, pospieszalski zapewne go o to nie zapyta



Wikipedia nic mi nie powiedziała. Czyli o co CI chodzi?

mart8

2013-03-01, 18:57
gwindak napisał/a:



Moze jakies argumenty przytoczysz pajacyku? Czy moze jestes narodowcem bo tak ostatnio modnie?




Jakie argumenty ?

Na to że jesteś czerwonym pająkiem czy na to że wyszedłeś spod kamienia ?

Ork.Fajny

2013-03-01, 19:22
skuti69 napisał/a:

jestem ciekaw reakcji jarka pytanego o przeszłosc swojego ojca rajmunda, pospieszalski zapewne go o to nie zapyta


A czy ty głupi pajacu widziałeś kiedykolwiek jak glosuje i co mówi Jarek? Kaczyński od były komunistów, teraz demokratów z SLD, nie różni się kompletnie niczym. Więc zapewne ataki na Michnika są atakami na niego.

gwindak napisał/a:

Jak widze tego Pospieszalskiego i te k***y z IPNu to nie moge. Sami sobie sadza brzoze i sie o nia rozpie**alaja a puzniej dzwonia na policje ze to komunisci zasadzili.


Nie mieszaj IPNu do tego gówna smoleńskiego.
IPN zajmuje się tylko i wyłącznie tym co sami komuniści wypracowali i zapisali o swojej historii i egzekwują by teraz ci ludzie otrzymali zapłatę za swoje winy.
Jedyną k***a w tym towarzystwie jesteś ty. Pusty bydlak którego życiowym celem jest ochrona komunistycznych morderców...


gwindak napisał/a:

Solidarnosciuchy j***ne na uslugach kleru i nieprawdy historycznej. Teraz sie swietnie odnalezli i grzebia w trupach.


Poczytaj sobie raporty SB/UB/IW... Solidarność po stanie wojennym była tworem przesiąkniętym komunistyczną bezpieką na szczeblach decyzyjnych w takim stopniu że ich tam było wiecej niż ludzi niezwerbowanych / nie agentów.

gwindak napisał/a:

Dlaczego Gazeta Wyborcza ma sie tlumaczyc z kazdego artykulu jaki umiesci? Oczywiscie prawo nie dotyczy gazety polskiej, zrodla, rzepy, i ch*j wie czego jeszcze.


Ty k***a żyjesz na Marsie...?
O ile wiem to GW nigdy się z niczego nie tłumaczy a każda gazeta na prawo musi z każdego błędu i każdej nie-postępowej/tolerancyjniej wypowiedzi.

pisage

2013-03-01, 19:56
@necrosodomizer
już tłumaczę. Rajmund Kaczyński to żołnierz AK walczący w Powstaniu Warszawskim. Został nawet ranny (stracił palec). Po wypadku wg słów przełożonego "nie wykazywał zapału do walki". Po wojnie (bodaj w 1946) został odznaczony orderem Virtuti Militari. Jednak mam pewne wątpliwości co do zasadności przyznania odznaczenia. Po pierwsze nie odznaczył się wyjątkowym męstwem. Po drugie na piśmie potwierdzającym nie ma numeru rozkazu, ani nazwiska dowódcy. Po trzecie odznaczenia przyznawane były przez AK w czasie walk, a nie po wojnie.
Później został mianowany kierownikiem tzw. kursów zerowych, czyli studiów mających wyrównać braki edukacyjne młodzieży wiejskiej przed pójściem na studia. Można by rzec, że to takie "śmieciowe" stanowisko, dla ludzi bez ambicji. Żaden szanujący się ówczesny profesor nie chciał go objąć, bo wiązało się z użeraniem się z wiejskimi, tępawymi działaczami partyjnymi, którzy za parę lat mieli tworzyć elitę kraju.
Ponadto pan Rajmund wyjeżdżał w latach 50. za granicę, na co pozwolić sobie mogli tylko ludzie całkowicie lojalni wobec władzy. W zamian za oddanie otrzymał mieszkanie w inteligenckiej dzielnicy Warszawy.
Dodam jeszcze, że pani Jadwiga Kaczyńska wcale nie była taka doskonałą Matką Polką, na jaką ją kreują media. Wybłagała na kolanach rolę w filmie dla synów. Później o małego słonia Lecha nie wyrzucili ze szkoły (takie pseudo-oficerskie liceum dla trudnej młodzieży), ale ona wychodziła u wykładowców przywrócenie syna. No i jako polonistka przez całe życie nie potrafiła nauczyć dzieci poprawnie wypowiadać się po polsku.
To są szczegóły z życia rodziców JK, a nie jego samego, więc jestem całkowicie przeciwny wykorzystywaniu ich przeciwko niemu.

Mysz_Kamiki

2013-03-01, 20:40
te k***y jeszcze mają czelność pie**olenia do kamery!!! co za k***a bydło!

Se...........ki

2013-03-01, 21:22
Największa nagonka na kibiców zaczęła się, gdy domagali się ujawnienia prawdy o korzeniach żydo-komuny. Potem okazało się, że jesteśmy najbardziej antysemickim krajem na świecie. Bo co k***a? Bo chcemy kary dala pejsatych sk***ysynów, którzy zdradzali naszych bohaterów w czasie II wojny światowej, a potem mordowali AK-owców, pod pretekstem zdrady Polski! Miałem dobry humor, ale ryj tej świni wszystko sp***olił.

abdul

2013-03-01, 21:26
zydy winne ze polaki glupie

Naster

2013-03-01, 21:38
Strzelić,przeładować,strzelić do wyczerpania komunistycznych zasobów ludzkich.

adresikpuma

2013-03-01, 21:44
Kiedyś mieli fajną metode na takie szumowiny,krótka formułka : "w imieniu Polski podziemnej jesteś skazany na karę śmierci za zdradę ojczyzny".I chyba każdy wie co działo sie chwile po tym.
Warto by ją było chyba znów wprowadzić właśnie dla takiego ścierwa