18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Lucid Dream - Świadomy Sen

Shi • 2012-11-30, 14:45
Z wiki :
Cytat:

Świadomy sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) – sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby – zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.



Zdziwiło mnie, że nie znalazłam jeszcze tu takiego tematu. Czyż nie jeden sadysta chciałby spełniać swoje fantazje, rozładować napięcie bezkarnie? W większości nasze sny są miksem bezsensownych wydarzeń (z ich braku sensu zazwyczaj zdajemy sobie sprawę dopiero po obudzeniu). Często swoich snach zwyczajnie nie pamiętamy. Gdybyśmy jednak mieli nad nimi kontrolę? Dużo osób miało przynajmniej raz w swoim życiu świadomy sen. Stany te, można jednak wywołać różnymi technikami i ćwiczeniami.
Pierwszą rzeczą, od której powinnyśmy zacząć jest zapamiętywanie snów. Najlepiej zapisywać od razu po przebudzeniu, w notesie. Jest to potrzebne szczególnie w jednej z technik. W każdym razie, po paru dniach zauważymy, że nasza 'pamięć snu' ulegnie znacznej poprawie. Wtedy, można już przejść dalej.

Techniki osiągania świadomego snu :
1. MILD (Mnemonic Induced Lucid Dream)
Technikę można wykorzystać na dwa sposoby. Przed zaśnięciem, a także jeśli obudzimy się w nocy.
Tuż przed zaśnięciem, należy powtarzać sobie, że zasypiając, zachowasz świadomość. Należy skupić się na tej myśli, krążyć wokół niej tak, by była to ostatnia rzecz o jakiej pomyślimy przed zaśnięciem.
Jeśli obudzisz się w nocy, nie możesz się ruszyć. Postaraj sobie przypomnieć, jaki był twój ostatni sen - odtwórz go w pamięci do momentu 'przed obudzeniem się', i wyobraź sobie, że w tamtym momencie odzyskujesz świadomość swojego snu. Istnieje spora szansa, że sen ten, będziesz kontynuował dalej, już w pełni jego świadomości.

2. WILD (Wake Induced Lucid Dream)
Najskuteczniejsza metoda, ale i najtrudniejsza do opanowania. Polega na zaśnięciu bez utraty świadomości. Należy wprowadzić się w stan 'czuwania umysłu' i 'snu ciała'.
Należy zacząć od pełnej relaksacji ciała. Można posłużyć się wieloma nagraniami audio wprowadzającymi w trans, lub autohipnozę. Gdy nasze ciało będzie już w pełni rozluźnione - czekamy. To, co się dzieje tuż przed snem, dla wielu osób może być szokiem. Wszystko należy jednak biernie obserwować, by nie rozbudzić ciała. Mogą się pojawić wibracje. Na całym ciele, bądź w poszczególnych jego partiach. Możemy mieć wrażenie, że nasze ciało się przemieszcza unosi, bądź spada. Chwilę potem następuje paraliż senny. Towarzyszyć mogą mu szybkie skurcze mięśni. Jak mówiłam - należy pozostawać biernym obserwatorem. To naturalny mechanizm organizmu. Wkrótce pojawiają się hipnagogi - wrażenie wizualne, bądź dźwiękowe. Często przed zaśnięciem, pod powiekami widzimy różne kształty i kolory. To właśnie ostatni etap rozpoczynania snu, więc właśnie wtedy świadomość powinna być szczególnie skupiona. Po krótkiej chwili, zamiast kształtów i kolorów, możemy zacząć widzić obrazy, fragmenty jak z filmów. Możemy usłyszeć też różne dźwięki, rozmowy.

3. WBTB (Wake Back To Bed)
Technika polegająca na tym, że po paru godzinach snu, budzimy się, wracamy do łóżka i kontynuujemy sen jako świadomy.
Najlepiej obudzić się po ok. 6 godzinach snu, pod koniec fazy REM. Czas wstawania można jednak indywidualnie dopasować.



W czasie rozbudzania, należy skupić się na umyśle, nie na ciele. Należy wstać na około 15-60 min., a w tym czasie posłuchać muzyki, poczytać książkę. Niewskazane są jakiekolwiek ćwiczenia, czy picie kofeiny. Po tym, połóż się ponownie spać. Teraz najlepiej wykorzystać technikę MILD, przypominając sobie poprzedni sen tak, jakbyśmy wcześniej zdali sobie sprawę z tego, że śnimy.

4. TILD (Thirst Induced Lucid Dream)
Przed snem należy spożywać dużą ilość słonych rzeczy, a szklankę z wodą postawić przy łóżku. Zasypiając, myśli będą krążyć wokół pragnienia i wody, aż zaśniemy, zachowując świadomość.

5. Testy rzeczywistości
Najważniejsza rzecz na koniec. W czasie snu, możemy odzyskać świadomość przeprowadzając jeden z testów rzeczywistości. Może nim być spojrzenie na ręce (w czasie snu, będą one zniekształcone, mogą mieć inny kolor), na zegarek (za każdym razem, jak spojrzymy na zegarek, zobaczymy inną godzinę), przeczytanie tekstu (tekst za każdym razem będzie się zmieniał, czy też możemy spróbować zrobić coś 'nienaturalnego', jak spróbować lotu (Wtf? Ja lecę?). Trudno jest jednak zmusić się do wykonania takich testów podczas snu, gdzie nawet nasze zachowania mogą się wydać irracjonalne po przebudzeniu. Może przyzwyczaić samych siebie do przeprowadzania ich. W ciągu dnia przeprowadzaj testy 2-3 razy. Istnieje duża szansa, że stanie się to Twoim nawykiem i zrobisz to też podczas snu. Drugim sposobem jest dostrzeganie, że coś jest 'nie tak'. Tutaj przydaje się właśnie notes, gdzie zapisujemy sny. Zapisując je, możemy zauważysz powtarzające się rzeczy. Np. śni Ci się często praca, partner, szpital itp.. Gdy zauważysz to, najprawdopodobniej, gdy kolejny raz przyśni Ci się któraś z tych rzeczy, automatycznie przeprowadzisz test rzeczywistości.

Mamy świadomy sen. I co dalej? Nie należy się tym zbyt 'podniecać'. Pierwsze świadome sny ciężko kontrolować, a jeszcze ciężej - podtrzymywać. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po chwili zorientowania się, że to sen - obudzimy się. Należy więc starać się powstrzymywać od skrajnych emocji, zanim nie będziemy w stanie w pełni kontrolować snów. Taka umiejętności wymaga dużej ilości ćwiczeń, często rozwoju duchowego. Warto jednak to zrobić. Gdy już będziemy kontrolować sny, będziemy decydować o długości ich trwania, będziemy mogli wpływać na zdarzenia w nich, spotkane osoby. Wiele osób używa świadomych snu do 'prawdziwego wypoczynku', inni do spełnienia swoich skrytych fantazji seksualnych. Od nas zależy, jak wykorzystamy świat, nad którym mamy kontrolę.

Niektóre osoby mylą Lucid Dream z OBE (out-of body experience). Techniki osiągania mogą być podobne, jednak ktoś, kto nie chce doświadczyć OOBE najprawdopodobniej doświadczy jedynie świadomego snu, które będzie imitacją tamtego doznania. Podczas gdy po wyjściu z ciała trafia do miejsca nad którym nie mamy kontroli, świata astralnego, świadomy sen 'rozgrywa' się tylko i wyłącznie w naszym umyśle.

Go...........Fr

2012-11-30, 23:58
Zazwyczaj miałem że śniło mi się to co przed zaśnięciem ostatno wpadnie mi do głowy i pewnego razu miałem pecha.

Buka

Draiks

2012-11-30, 23:58
Jak ktoś ma słabą psychikę to nie polecam, można sobie niezłe rzeczy wkręcić a potem zostaje ślad w głowie. Często też ludzie panikują, przez co napotykając dziwną rzecz myślą o czymś gorszym, i tutaj pojawia się coraz gorsza rzecz i tak w kółko. Na szczęście większość osób ma bezpiecznik w postaci wybudzania się w takiej chwili, ja kiedyś przeżyłem coś podobnego i nikomu tego nie polecam. Nie ma porównania do tego strachu, podczas napadu grożono mi kiedyś nożem i byłem cały sparaliżowany ze strachu, a we śnie było to coś 1000 krotnie gorszego, nie da się tego opisać, bo mózg każdego z was ma dla was coś co na was specjalnie podziała.

Proximate

2012-12-01, 00:00
A i ja miałem 1 LD w moim życiu, aczkolwiek ch*jnia, jak zdałem sobie sprawę z tego, że śnię to postanowiłem to sprawdzić i się obudzić, zacząłem wrzeszczeć jak poj***ny i fakt obudziłem się, jako gówniarz nie wiedziałem, że mogłem wtedy sobie por*chać albo polatać :(

FsiumZium

2012-12-01, 00:01
Chciałem zrobić podobny temat ale bałem się, że sadole mnie wyśmieją ^^
Jak widać ładnie się przyjęło.
Piwko :)

Joseph_Fritzl

2012-12-01, 00:02
Ja mam bardzo często świadomy sen, bez niczego, tak po prostu. Ciekawe ale nie robi to na mnie wrażenia. Hmm... OBE miałem jak się utopiłem niemalże w wieku 8 lat :) wujek mnie wyciągnął nieprzytomnego prawie, a ja chwilę przed tym widziałem siebie z góry, to jest ciekawe doświadczenie. Udało mi się osiągnąć coś ala OBE podczas fazy na psychodelikach. Hmm... bardzo ciekawe doświadczenie.

Elkameleon

2012-12-01, 00:10
od świadomego snu milion razy lepsze jest OOBE

SmokeTatum

2012-12-01, 00:11
Tez sie w to bawilem jakis czas az mi kumple powiedzieli ze trace kontakt z rzeczywistoscia bo swiadome snienie bylo lepsze od wyjscia z kumplami na browar albo na impreze. Mimo wszystko mam najlepsze cwiczenie ktore daje prawie pewniaka zeby uzyskac swiadomosc we snie. Wystarczy se wkrecac co godzine albo dwie patrzac na jakis przedmiot lezacy blisko ze przesuwa sie go sila mysli. Nalezy to tak czesto powtarzac az wyrobi sie odruch, tzn nie bedziecie sobie o tym przypominac, tylko co jakis czas odruchowo spojzycie na cos i bedziecie swirowali ze to przesuwacie myslami. Az pewnego snu wykorzystacie ten nawyk i nagle jeb! to sie poruszy, wtedy juz automatycznie uzyskacie swiadomosc i zajazycie ze to sen. Pozostaje tylko wycwiczyc opanowanie bo za pierwszym razem tak sie podjaracie ze pikawa wam zagra dubstep i sie obudzicie. Druga sprawa to nauczyc sie zapamietywac sny, najlepsze cwiczenie jakie znam to cukierek :D najlepiej czekoladowy ktory polozycie se przy luzku i za kazdym razem jak zapamietacie sen mozecie rano go zjesc. Podswiadomosc sama wypracuje zapamietywanie tylko dlatego aby rano cieszyc sie nagroda: Ludzki umysl i podswiadomosc to fajna zabawka, ale niektorym moze niezle sie popie**olic w glowie jak beda sie bawic tym nieumiejetnie.

Go...........Fr

2012-12-01, 00:22
I pomyśleć że ludzki umysł potrafi takie rzeczy mimo że jest używany dosłownie w kilku procentach, a z tym OOBE to już dzika faza poza ciałem, nie polecam lunatykom :mrgreen:

vanditte

2012-12-01, 00:22
Sami specjaliści od LD i OOBE k***a widzę. LD spoko, ale OOBE ? To już nie jest dobra zabawa.
A już tym bardziej odradzam zapie**alanie się w Ezoterykę, Gnozę i inne gówna.
Radocha na chwilę, ale potem będzie be. Żeby nie było, że nie ostrzegałem. Pobawcie się klockami ludzie lepiej.

feelmore

2012-12-01, 00:24
też mam czesto swiadome sny, ale kiedys rankiem przypadkiem jakims cudem udalo mi sie wywowal sen tak realistyczny, ze gdybym nie zdawal sobie sprawy, ze przed chwila go wywowalem, pomyslalbym, iz to rzeczywistosc :D polegal na tym, ze zwyczajnie wstaje z lozka, dopiero po kilku sekundach zorientowalem sie ze snie, ale dalej zastanawialem sie czy to sen, czy nie, wiec latam po mieszkaniu jak debil i dre morde bez sensu. Pozniej wyszedlem w samych gaciach na ulice, aby spuscic komus wpie**ol (na r*chanie bylo za malo czasu) niestety to ja dostalem wpie**ol, zaczalem uciekac i musial zadzwonic j***ny telefon...

Mardog

2012-12-01, 00:24
O boże, nie wierze, że to się tutaj pojawiło. Na sadolu, TO.

To raczej dla ludzi których to interesuje, a tutaj ludzie szukają czegoś z sadyzmem ^^

Do...........no

2012-12-01, 00:25
Dawniej o tym kiedyś sporo czytałem i nawet chciałem spróbować, ale wyszło jak zwykle i po prostu mi się nie chciało, ale tak to jest jak jest się leniem. Lecz nie o tym chciałem. Jest możliwość doświadczenia tego bez żadnych ćwiczeń i przygotowań? Bo szczerze mówiąc chyba niejeden raz miałem taki sen, że byłem doskonale tego świadom, że to sen. Także często robiłem co chciałem i także pełna świadomość czynów i robiłem zwariowane rzeczy jakie tylko chciałem. Kolejną ciekawostką jest to, że mając zupełnie świadomy sen spotkałem kumpla i rozmawialiśmy o tym. Potem jak na żywo się zobaczyliśmy on mówił o tym samym, dokładnie to samo co ja. Wszystko się zgadzało. Ale może ja po prostu jestem nawiedzony, jak moja matka, która jest jak wyrocznia. Jak zaczyna śpiewać pieśni pogrzebowe, to zawsze w przeciągu trzech dni dowiadujemy się o pogrzebie i zawsze się sprawdza. Choć ponoć ja śni sen, że traci się wszystkie zęby. Co miałem dość często i także zawsze dowiadywałem się o pogrzebie. Dobra, starczy, pewnie już za wariata mnie macie :P powiedzcie tylko czy są możliwe takie sny i tym podobne bez żadnych ćwiczeń i prób.

Mardog

2012-12-01, 00:27
Tak w ogóle, zrobiłeś temat i na tym poprzestaniesz, a prawda jest taka:
To zbyt obszerny temat by go tutaj dawać, każdą z technik jaką opisałeś tu, stosuje się dopiero gdy już się miało z kilka/naście LD... Najpierw zaczyna się od TR(Test...). Wiem co mówię bo za sobą już mam ponad 30 LD.. Na prawdę nie sądzę by tutaj ludzie szukali TEGO.

tomaszkiewicz,
Jest to możliwe, niektórzy bez przygotowań doświadczają OOBE, czy widzą aury.
To co miałeś z kolegą to nie wiem, ale ponoć jest możliwe wspólne LD. Jak dotąd tego nie wyjaśniono.

soqu1

2012-12-01, 00:30
jak miedzy L i D wstawisz S, to bedziesz miec sen, bez cwiczen za to gwarantowany na 10 godzin

Shi

2012-12-01, 00:40
@Mardog, Czy świata, nad którym masz kontrolę, nie możesz uczynić sadystycznym? ;) I rzeczywiście, nie zawarłam tutaj wielu ważnych informacji. Miałam raczej na celu zainteresowanie kogoś tym tematem, a nie wyczerpaniem go.