18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Linus Torvalds: Nvidia, Fuck You!

Nap_Limak • 2012-06-19, 14:19
Znany informatyk, Linus Torvalds, twórca jądra Linux'a mówi co sądzi o Nvidii. A to wszystko za brak wsparcia dla open sourcowych systemów operacyjnych.


ul...........rt

2012-06-19, 17:39
A Ja używam windowsa bo wszyscy używają i ch*j

marmar

2012-06-19, 17:40
kamild napisał/a:


A to ciekawe. Twierdzisz że Linux jest bardziej pracochłonny w codziennej konfiguracji i użytkowaniu? Ciekawe... Doprawdy...


Niezbyt ciekawe. Ja np. od różnych osób męczących się z linuksem ciągle słyszę o problemach z kompatybilnością różnych programów. Wszystko się ze wszystkim gryzie. Owszem, ze wszystkim można sobie poradzić, ale Linuks po prostu nie nadaje się dla zwykłego użytkownika. Sam nie mam o tym zielonego pojęcia, wystarczy mi opinia osób które są po studiach informatycznych i siedzą w tym na co dzień.

kamild napisał/a:


Pewnie nie wiesz że OS X ma wiele wspólnego z Linuksem.
Mac OS wywodzi się z BSD (jeśli skrót jest Ci obcy, to doczytaj sobie w google).



A co to ma do rzeczy? Też pracuję w biurze na OSX i wystarczy mi sam fakt, że wszystko działa jak należy i do tej pory wszelkie problemy rozwiązują się same.

kamild

2012-06-19, 17:44
tupolej napisał/a:


no i po ch*j konfigurować skoro i tak nie pogram w żadne gry jak w domu na windowsie, ani nie obsłużę potrzebnych mi programów z osxa w robocie? Jak chcesz się bawić to się baw, albo idź na bajerę"ej mała skonfigurować ci linuxa"


Ach, wyjaśniła się zagadka - klasyczne stękanie typu "muszę pograć w najnowsze gry, a nie działa".
Dobra koniec rozmowy. Idź płakać do wydawców gier.

Aha, i odnośnie tej "bajery" - szczerze Ci współczuję jeśli zmuszony jesteś kogokolwiek bajerować.


--- Edit ---
marmar napisał/a:

Niezbyt ciekawe. Ja np. od różnych osób męczących się z linuksem ciągle słyszę o problemach z kompatybilnością różnych programów. Wszystko się ze wszystkim gryzie. Owszem, ze wszystkim można sobie poradzić, ale Linuks po prostu nie nadaje się dla zwykłego użytkownika. Sam nie mam o tym zielonego pojęcia, wystarczy mi opinia osób które są po studiach informatycznych i siedzą w tym na co dzień.


"Wszystko się ze wszystkim gryzie" - też mi stwierdzenie. Nic się nie gryzie. Chyba że ktoś upiera się że niezbędny jest mu odtwarzacz którego używał w Windowsie, to nic dziwnego. Zamiast instalować na siłę programy dla Windowsa, wystarczy zainstalować z repozytorium natywną wersję danej aplikacji (w uproszczeniu: natywna tzn. wersja dla Linuka).

Ro...........ce

2012-06-19, 17:47
Stary hejter :D

Keku

2012-06-19, 17:48
Linuks nie jest zły. Tyle że sam linuks to tylko jądro które faktycznie jest stabilne i dużo potrafi. Za to cała otoczoka, czyli ciągle zmieniane GNOME/KDE czy inne gówna są stabilne jak windows ME.

Używam windowsa 7 i jestem bardzo zadowolony. Programy instaluję przez next->next->next i tak powinno być. Wszystko chodzi pięknie, szybko i bez zwiech. Obecnie mam darmową wersję z uczelni w ramach msdnaa, ale gdy mi się skończy na bank wydam te parę set złotych na system z którym nie muszę się non stop j***ć. Od tego mam kobietę.

JakobekS

2012-06-19, 17:59
Keku napisał/a:

Linuks nie jest zły. Tyle że sam linuks to tylko jądro które faktycznie jest stabilne i dużo potrafi. Za to cała otoczoka, czyli ciągle zmieniane GNOME/KDE czy inne gówna są stabilne jak windows ME.

Używam windowsa 7 i jestem bardzo zadowolony. Programy instaluję przez next->next->next i tak powinno być. Wszystko chodzi pięknie, szybko i bez zwiech. Obecnie mam darmową wersję z uczelni w ramach msdnaa, ale gdy mi się skończy na bank wydam te parę set złotych na system z którym nie muszę się non stop j***ć. Od tego mam kobietę.



Linux jest stabilny, o ile nie siedzi przy nim idiota. Co do pie**olenia się z wieloma rzeczami - po to instaluje się niektóre dystrybucje ;>

Keku

2012-06-19, 18:02
Cytat:

Linux jest stabilny, o ile nie siedzi przy nim idiota


Nie jestem idiotą. Dlatego używam systemu operacyjnego zamiast konfigurować system operacyjny.

JakobekS

2012-06-19, 18:07
Keku napisał/a:


Nie jestem idiotą. Dlatego używam systemu operacyjnego zamiast konfigurować system operacyjny.



Prawdziwy system to system, którym steruje jego użytkownik. Tak samo jak samochodu z automatem nikt nie bierze na poważnie tak samo jest z systemem. Kwestia tylko, czy nie boisz się nacisnąć sprzęgła i wrzucić wyższego biegu.

Windows nie jest zły, ale mówienie, że daje większe możliwości, albo, że jest stabilniejszy od Linuxa jest lekko przesadzone.

Keku

2012-06-19, 18:14
Do codziennej jazdy skrzynie z automatem są lepsze, dają mniejsze spalanie i delikatniejszą jazdę ( nie licząc ekstra kierowców, ale lepszych jest może z %). Są też droższe w naprawie, ale większość powszechnych informacji o nich to mit. No ale nie o tym mowa.

Zakładając że na windowsie pracuję 100 godzin to godzinę poświęcę na jego konfigurację która jest czasem po prostu niezbędna. Na linuchu na bank zajmie to dłużej.

Co do stabilności. Windows 7 od kiedy go mam, czyli od początku wydania RTM nie zawiesił mi się ani razu. W tym czasie próbowałem wiele dystrybucji linuksa i wiele wieszało się na systemX. Nie powiem, taki Lubuntu działał świetnie, szybko i przyjemnie, ale był zbyt ubogi pod względem możliwości bez dodatkowego siedzenia nad nim żeby można było z niego korzystać na codzień.

JakobekS

2012-06-19, 18:27
Dosyć niedawno zacząłem swoją przygodę z Linuxem, od Minta. Dystrybucja bazująca na Ubuntu, dużo bardziej otwarta. Ściągnięcie programów, które zwykle używam, zaimportowanie danych do przeglądarki i konfiguracja Wine zajęła mi co prawda parę dni, ale potem nie musiałem dosłownie nic ruszać. System chodził bardzo stabilnie. Po jakimś czasie jednak przesiadłem się na Archa, który na pierwszy rzut oka wydaje się być systemem okropnie skomplikowanym, jest jednak jednym z łatwiejszych w konfiguracji, a także bardzo dobrze przemyślanych. Mimo tego, że używam na nim programów w wersjach rozwojowych i robię różne cuda to ani razu się nie zawiesił. Co innego Windows, któremu zdarzało się padać po podłączeniu pendriva (niekiedy mocne syfy wskakiwały na niego i mimo różnych antywirusów infekowało system). Zdecydowanie wolę zabawę z konfiguracją i sprawieniem, żeby wszystko działało na początku, niż walka z wirusami, lub niestabilnością programów.

Dodatkowo przesiadka z Windy nie sprawiła mi problemów, bo tak czy inaczej zawsze używałem darmowych, open-sourcowych programów.

TL;DR: Skrzynia manualna daje dużo zabawy.

Keku

2012-06-19, 18:37
Pytanie tylko dlaczego stadistic pokazuje że piszesz z windowsa?

JakobekS

2012-06-19, 18:40
Gram, a do grania używam Windy. Jeszcze. Mam nadzieję, że wraz z premierą Steama na lina wyjdzie też parę gier natywnie. :)

VanHelsingPL

2012-06-19, 18:43
Jestem ciekaw kto używa prymitywnego linuxa? Microsoft sp***olił Windows 8 ale Win 7 jest bardzo udanym systemem.

PS. Po ch*j mają robić gry na srinuxy i ossrixy skoro jest windows? Żeby bardziej komplikować? Aha i jeśli chodzi o to że jest płatny... ja jeszcze nie kupiłem żadnego :)

Edit:

Cytat:

Co innego Windows, któremu zdarzało się padać po podłączeniu pendriva (niekiedy mocne syfy wskakiwały na niego i mimo różnych antywirusów infekowało system).



Jak się ma drewniany komputer to jasne że wam system pada. Jedziecie na komputerach z przed pierwszej wojny światowej to przy odczytywaniu pendriva tańczy bluescreen bo za mało ramu :D no i jestem 10 miesiąc bez antyvirusa, robię skany co 2 tygodnie i jakoś jeszcze nic nie widziałem.

JakobekS

2012-06-19, 19:04
VanHelsingPL napisał/a:

Jestem ciekaw kto używa prymitywnego linuxa? Microsoft sp***olił Windows 8 ale Win 7 jest bardzo udanym systemem.

PS. Po ch*j mają robić gry na srinuxy i ossrixy skoro jest windows? Żeby bardziej komplikować? Aha i jeśli chodzi o to że jest płatny... ja jeszcze nie kupiłem żadnego :)

Edit:



Jak się ma drewniany komputer to jasne że wam system pada. Jedziecie na komputerach z przed pierwszej wojny światowej to przy odczytywaniu pendriva tańczy bluescreen bo za mało ramu :D no i jestem 10 miesiąc bez antyvirusa, robię skany co 2 tygodnie i jakoś jeszcze nic nie widziałem.



Większość syfów, które na penie przynosiłem nie było rozpoznanych u większości firm zajmujących się bezpieczeństwem. Mimo wyłączenia autoodtwarzania Windows zawsze ładował do pamięci zawartość folderu RECYCLER z pendriva (folderu tego nie powinno tam być, naturalnie sam z siebie jest tylko na partycjach). Komputery, z których to przynosiłem oczywiście stały na "zabezpieczonym" Windowsie. A jak robisz skany co 2 tygodnie i nie masz antywirusa to na pewno masz paru małych podglądaczy :)

Co do robienia gier na inne systemy niż Windows - naprawdę sądzisz, że każdy z uśmiechem na twarzy chce używać Windowsa? Robienie gier na inne platformy niczego nie komplikuje o ile nie używa się Microsoftowych technologi.

Keku

2012-06-19, 19:36
@VanHelsingPL
Linuks nie jest prymitywny. Jest bardzo zaawansowany, tylko nieprzeznaczony na desktop (IMHO). Gdyby nie uniksy to internet byłby pewnie w połowie rozwoju bo hosting byłby drogi na windows server.

@JakobekS
Robienie gier na coś innego niż win właśnie trochę komplikuje. Potężna biblioteka directX jest właśnie od microsoftu a nadal bardzo wiele gier powstaje właśnie w niej. Jak widać filozofia kiss nie jest tutaj idealna bo opengl potrafi tylko rysować, a w directX masz wszystko, od obsługi wejścia/wyjścia, przez obsługę sieci po rendery. Dlatego używając jednego narzędzia do wszystkiego robisz grę szybciej i wydajniej. Druga sprawa to właśnie sterowniki i chociażby treść tego filmiku. Linuks jest bagatelizowany pod tym względem bo do wykresów 3d w matlabie czy octave nie trzeba wielkiej mocy a do gier każdy używa windy/maca.

A to co odstrasza producentów gier to właśnie filozofia open source, bo standardowy użytkownik uważa że co zamknięte i płatne to złe, więc dla zasady nie kupię gry bo trzeba płacić. Przecież mam w repo full darmowych gier. Zobacz na takie diablo 3. Zrobili grę na winde i osXa, czyli już musieli iść w stronę uniksów bo mac to dziecko BSD, trochę zmienione, ale nadal pewnie mocno kompatybilne. Moim zdaniem przerobienie tej gry na linuksa to z tydzień, dwa pracy, ale nie zostało to zrobione bo ludzie na win są przyzwyczjeni do płacenia, a ludzie od maców mają zbyt dużo kasy żeby się w ogóle przejmować. A linuksiarze chcielbi wszystko za darmo.