18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Lilith,Księżna Demonów

kroenen • 2012-12-18, 23:09
Talmud głosi, że Lilith stworzona została jednocześnie z Adamem, z którym była połączona plecami. Bóg nie mogąc znieść ich ciągłych kłótni i przepychanek w końcu rozłączył ich ciała. Jednak nie zmieniło to sytuacji. Oboje różnili się głównie w sprawie modelu kierowania rodziną. Lilith uznać można za pierwszą kobietę dążącą do supremacji nad własnym potomstwem i mężem. Nie mogąc dojść do porozumienia w tej pierwszorzędnej kwestii Lilith wypowiadając Niewypowiedziane Imię sprawiła, że wyrosły jej skrzydła, dzięki którym uciekła z Raju.

Jak mówi stare porzekadło: "Z kobietą źle, ale bez niej jeszcze gorzej". Po stracie małżonki Adam załamał się. Stwórca chcąc jakoś to naprawić wysłał trzech aniołów żeby namówili krnąbrną kobietę do powrotu na łono rodziny. Lilith jednak nie zgodziła się nawet wówczas, gdy usłyszała, że w razie odmowy Bóg wyznaczył jej straszna karę - miała rodzić dużo dzieci, które umrą w niemowlęctwie. Zrozpaczona Lilith chciała rzucić się do morza. Poruszeni aniołowie zgodzili się, aby miała ona w zamian władzę nad nowonarodzonymi dziećmi (nad chłopcami przez osiem, a nad dziewczynkami przez dwadzieścia dni).

Pewnego dnia rozpaczającą Lilith odnalazł demon Samael, który zakochał się w niej. Ona odwzajemniła jego uczucie upewniwszy się o poglądach diabła co do równouprawnienia płci. W dniu ślubu diabeł pokazał jej olbrzymie skarby, które oddano Lilith do dyspozycji. Prócz tego miało jej usługiwać czterysta osiemdziesiąt szwadronów diabelskich. Jednak nie mogło jej to zrekompensować braku dzieci. Stąd Lilith nazywana jest Panią Smutku. Inna tradycja żydowska mówi, że po opuszczeniu Adama Lilith została matką demonów. Z jej związku z Samaelem urodzili się między innymi Asmodeusz i Lewiatan oraz sukkuby.


Miej się na straży przed pięknem jej włosów
I klejnotami, co w dal błyszczą het.
Gdy raz tym spęta któregoś z młokosów,
Już go ze swych objęć nie wypuści wnet.
(Faust I, 4134 - 4137)




niedzwiad

2012-12-19, 12:46
ja z kolei slyszalem, ze Lilith uciekla od Adama, bo nie zgadzal sie na pozycje typu kobieta na gorze :-P

wyrwiszmat88

2012-12-19, 12:50
maXikinght napisał/a:

Lilith nie żyje Sam w supernatural ja zabił żeby luciana uwolnić



nie oglądamy tej gejozy :D

Jiddish

2012-12-19, 15:53
W Darksiders fajniej wyglądała ta Lilith :3 :cycki:

A co to tematu - nie powiem, zaciekawił mnie ;-)

cannabis7777

2012-12-19, 16:13
ja czytalem o niej nieco inna wersje. Że Kain to syn jej i Adama. O tych demonach nic. No ale kto chce poczytac to wie gdzie szukać

h7kchryst

2012-12-19, 17:59
zdjęcia owe idealnie odzwierciedlają prawdziwe dusz k*** (czyt. kobiet)

Loki91

2012-12-19, 18:17
A tak poważnie- gdzie można poczytać zbiór takich legend w bardziej przyswajalnej formie niż w biblii?

sgt.peppers

2012-12-19, 19:04
Adam i Lilith byli złączeni plecami, ale dochodziło między nimi do przepychanek?

Vof

2012-12-19, 22:50
Loki91 napisał/a:

A tak poważnie- gdzie można poczytać zbiór takich legend w bardziej przyswajalnej formie niż w biblii?

Na początek Wikipedia.Polecam demonologie Fausta i kilku innych ludzi :-)

rusofil

2012-12-20, 00:38
Artykuł zajebioza, szkoda, że taki krótki. Ale piwo leci, bo to jedna z niewielu dobrych rzeczy ostatnio na Sadolu.

Riva

2012-12-20, 01:06
Lilith to matka wszystkich wampirów

Lechu1234

2012-12-20, 14:24
k***a, pamiętam to jak za małolata mając Diablo 2 dowiedziałem się o tych uberach, wchodze do tej świątyni i tworze sobie taki klimat, mroczne w ch*j, te białe k***y z lancami biegną i drą p*zde, znajduje lilith, otwieram tp wbija smitter i nak***iamy! Najlepsza gra dzieciństwa.

Ork.Fajny

2012-12-20, 15:10
Na grzyba mieszają ludzie mitologię Bilbii i mitologię wymyśloną przez późniejszych pisarzy?
Ta pierwsza zaprzecza połowie tej drugiej...

krasnal_hałabała

2017-06-02, 14:45
Więcej, chociaż niewiele więcej ale zawsze coś.
Witam, osiemnastego grudnia 2012 roku użytkownik Kroenen zapodał temat o Lilith: http://www.sadistic.pl/lilithksiezna-demonow-vt161150.htm Ja postanowiłem uzupełnić informacje o kilka szczegółów i pie**olnąć jeden artykuł oraz tytuł jednej książki ze średniowiecza.

Zatem zaczynajmy:

Kroenen słusznie pisze że Lilith została stworzona wraz z Adamem, w jego wersji (Talmud), była złączona z nim plecami, z tego co ja się dowiedziałem Lilith podobnie jak Adam była stworzona z pyłu ale osobno zaś Ewa z żebra Adama. Lilith była też pierwszą feministką bo uważała się za równą Adamowi i dlatego od niego odeszła. Adam się wk***ił i zasmucił truł Bogu żeby ją sprowadził na zad do niego, Ten dla świętego spokoju wysłał trzech Aniołów, byli to Senoy, Sansenoy i Semangelof i mieli sprowadzić Lilith na powrót do raju, zagrozili jej że jeśli nie wróci to codziennie będą zabijali setną część jej dzieci (u Kroenena po prostu miały umierać w niemowlęctwie), Lilith w odwecie obiecała że będzie składać w krwawej ofierze dzieci Adama i Ewy a ocalone miały być tylko te które nosiły amulet z imionami trzech, wyżej wspomnianych Aniołów czyli Senoya, Sansenoya i Semangelofa.

Lilith nie wróciła do raju i tutaj tak jak u Kronena wyszła za Samaela, o Lewiatan wiedziałem ale w mojej wersji Lewiatan była nie synem a córką Lilith i Samaela, o Asmodeuszu i Sukkubach nie wiedziałem. W każdym razie i co najważniejsze dziećmi Adama i Ewy byli Abel i Set zaś Kain był synem Lilith i Adama, Abel nie doczekał się dzieci więc my jesteśmy potomkami Seta, Kain schronił się ponoć wśród Nefilimów (Nefilimowie byli tytanami, dziećmi Synów Bożych lub Archaniołów i ludzkich kobiet i tak, wiem że pojawili się w Diablo III ale tam nosili nazwę Nefalemów a oryginalnie to Nefilimowie, ponoć wyginęli). Kolejna sprawa o której się dowiedziałem to że Lilith była w kulturze Sumeryjskiej uosobieniem śmierci, ponadto Sumerowie wierzyli że po prawej stronie człowieka siedzi Anioł Stróż a po lewej jego Śmierć.

Tutaj macie link do jednego z artykułów, pozostałych nie mogę znaleźć: http://lilith.pl/pl/lilith.html

A książka w której ponoć jest więcej informacji nazywa się: "Alfabet Ben Sira".

Według niektórych przekazów Kain jest protoplastą wampirów a Lilith jako matka Kaina jest pierwszą wampirzycą.

To tyle jeśli idzie o Lilith.