18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Lekcja historii

Beblas • 2012-12-26, 18:45
O tych rzeczach w szkole ciężko usłyszeć i wiem to z własnego doświadczenia. Przez całą swoją edukację o Powstaniu Wielkopolskim powiedziane było w technikum pare zdań przy okazji szykowania gazetki szkolnej na wniosek UCZNIÓW!!. Niestety przez zgłębianie wiedzy o chociażby wojnie 30-sto letniej brakuje czasu na historię naszego kraju, a szczególnie tej od okresy pierwszej wojny światowej do "obalenia" komunizmu.

No ale cóż do rzeczy :)
Dnia 27 grudnia przypada kolejna już (94.) rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Było to zbrojne wystąpienie polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.
Na cześć i chwałę powstańców napisano Marsyliankę Wielkopolską:


Dnia 26 grudnia 1918 roku Ignacy Jan Paderewski, który był w drodze do Warszawy zatrzymał się w Poznaniu. Demonstracyjnie witali go Polacy na dworcu letnim. 27 grudnia Paderewski wygłosił przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar na uwczesnym placu Wilhelmowskim. Tego samego dnia paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy, którzy zrywali polskie i koalicyjne flagi oraz napadali na polskie instytucje.

W odpowiedzi na niemieckie prowokacje Polacy nie zostali obojętni. Doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową. Bardzo szybko Polacy opanowali praktycznie całą Wielkopolskę za wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Pierwszym poległym powstańcem był Franciszek Ratajczak, który szturmował budynek Prezydium Policji.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918. Było to jedno z trzech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku i powstania sejneńskiego w 1919 roku, w pełni zwycięskich powstań w dziejach Polski. Na wielki szacunek zasługuje to, że Niemcy bardzo chcieli mieć w swoich rękach Wielkopolskę i jej tereny, a w szczególności Poznań były bardzo mocno obsadzone przez niemieckie wojska.


Dnia 27 grudnia 1918 roku wybuchła iskra, by przynieść ZWYCIĘSTWO 16.02.1919r.

CZEŚĆ BOHATEROM, CHWAŁA ICH CZYNOM!!

Lotharius

2012-12-26, 18:59
Dzięki Bogu jest Sadistic i dzisiejsze dzieciaczki mogą coś dowiedzieć się z historii, bo nasz pan płemieł sukcesywnie dąży do tego, żeby historia była zapominana.
Jak zobaczyłem dzisiejsze książki do historii z nowego programu nauczania to aż się przeraziłem, gorzej niż za komuny.

"Naród który traci pamięć przestaje być narodem"

Garbatyx

2012-12-26, 19:23
Muszę się pochwalić ale mnie w szkole o tym uczono. Może nie poświęcono temu tyle czasu co np. omawianiu starożytności ale na pewno wzmianka o tym była.

Lotharius

2012-12-26, 21:38
Wiem, ale mi chodzi o nową postawę programową, gdzie jest historia od 1918r.

wiesiors4

2012-12-26, 22:35
Władzy jest na rękę wyplewianie historii z pamięci ludzi, poczucie polskości oraz niszczenie wiary. Dlatego za komuny święta od 24-26 grudnia nie miały nazwy Bożego Narodzenia, były to po prostu święta, a historia i wiadomości ze świata były zakłamywane. To samo jest dzisiaj, tylko w troszkę lżejszej wersji.
Ale co tam, wiara i patriotyzm to ciemnota, faszyzm i zacofanie, co nie? :roll:
Piwo za propagowanie historii.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

PogromcaDziewic

2012-12-26, 23:17
Lotharius napisał/a:

Dzięki Bogu jest Sadistic i dzisiejsze dzieciaczki mogą coś dowiedzieć się z historii, bo nasz pan płemieł sukcesywnie dąży do tego, żeby historia była zapominana.
Jak zobaczyłem dzisiejsze książki do historii z nowego programu nauczania to aż się przeraziłem, gorzej niż za komuny.

"Naród który traci pamięć przestaje być narodem"



To ześ dobrze powiedział.
Można dodać "Naród, który nie pamięta swojej histori, jest skazany na jej powtórzenie."

Chwała bohaterom i oczywiście piwo.

Brzydkii

2012-12-26, 23:31
Warto wspomnieć, że jedną z osób, które nakazały Niemcom podpisanie pokoju był Ferdynand Foch. Zagroził, że jeżeli wojska niemieckie wkroczą do RP to francuzi odpowiedzą tym samym i nastąpi rozbiór Niemiec. W gruncie rzeczy dzięki temu człowiekowi zawdzięczamy niepodległość. A w Polce ze świecą szukać choćby ulicy z jego imieniem. Za to jest pełno Roosevelta, który sprzedał Nas w Jałcie.

MortiCRX

2012-12-27, 02:33
Świetnie, pięknie, doceniamy itd. ale te regularne lekcje historii na sadisticu zaczynają być odrobinkę męczące.... Prawda jest taka, że czyta ten kto ma o tym jakiekolwiek pojęcie, więc zasadniczo doskonale wie gdzie szukać w celu pogłębienia tych zagadnień które go frapują. Zresztą sami rzućcie okiem po komentarzach pod takimi tematami, najczęściej pojawiają się tam wypowiedzi osób uściślających jakieś szczegóły, albo rzucając dodatkową baaaardzo szczegółową informację. Dla nich ten tekst to nic nowego. Natomiast grupa, którą chcecie koniecznie i na siłę wyedukować i tak omija ten tekst szerokim łukiem, bo i ściana tekstu, i obrazków mało, i filmiki bidne albo brak. Taka prawda. Więc jak dla mnie te teksty z misją edukacyjno-patriotyczną mijają się z celem. I nie krzyżować mnie od razu, że jakąś niepatriotyczną propagandę sieje, ale zastanowić się do kogo tak naprawdę trafiają te teksty.

Docha

2012-12-27, 02:42
@up
To w dzisiejszych czasach te parę zdań to już jest dla gimnazjalistów ściana tekstu? Nie wiedziałem że tak nisko upadła nasza edukacja... Szczerze powiedziawszy, czytam większość tekstów na sadolu, odpuszczam sobie czasami niektóre elaboraty, które i tak nie trafiają na główną ostatnio (z powodu zagimbusienia tego portalu) i ten tekst należy do naprawdę krótkich, dłuższe kiedyś zdarzały się opisy zbrodni i chorób na hardzie, a tu jest przedstawione w pigułce czym tak w ogóle jest Powstanie Wielkopolskie z 1918/1919. Przedstawiony jest też ważny fakt, że to tylko jedno z 3 powstań które naprawdę zakończyły się sukcesem. Jak nawet tak ważna informacja w tak krótkim tekście nie jest w stanie zainteresować gimbuzjadę na tym portalu, do zgłębienia wiedzy na temat tego i pozostałych dwóch (ile to może zająć? 2 godziny maksymalnie) to można tylko usiąść i płakać nad przyszłością narodu.

A i żeby znów nie było niedomówień, Dżamal z tej strony: http://www.sadistic.pl/uzytkownik/dzamal,155334

cinoslav

2012-12-27, 03:47
Za patriotyczne wstawki zawsze szacun!

the.hajduk

2012-12-27, 11:45
Jedyne dwa powstania, które na terenach ziem polskich odniosły sukces to Wielkopolskie i trzy Śląskie, które traktuje się jak jedno wydarzenie.

Basileus

2012-12-27, 11:59
Na szczęście mam w technikum nacjonalistycznego historyka, który chyba całą lekcję nam o tym powstaniu opowiadał.

tosiek232323

2012-12-27, 12:13
szacun za takie wstawki....społeczeństwo nam zdziadziało wojska nie ma polityka sie rozsypała pare dobrych lat temu....jak nie ludzie to kto? wyj***ć ten rząd w p*zdu...albo nierząd jak zwał tak zwał....

Beblas

2012-12-27, 12:26
@the.hajduk
Ze Śląskimi powstaniami jest trochę inna "bajka", że tak powiem. Jeżeli chodzi o Powstanie Wielkopolskie z 1806 jak i z 1918/1919 roku to były to powstania w pełni wygrane zakończone kapitulacją oddziałów Pruskich i stworzeniem regularnej Polskiej armii. Jeżeli chodzi natomiast o Powstania Śląskie to pierwsze zakończyło się całkowitą klęską, a Powstańcy zmuszeni byli uciekać przed represjami. Drugie Powstanie było zwycięskie, jednak zakończyło się rozejmem i spełnieniem postulatów powstańczych, które były bardziej kompromisem. Trzecie Powstnie również uznaje się za wygrane, ale znowu o jego zakończeniu zadecydowała Komisja Międzysojusznicza.
Oczywiście, żeby sprawa była jasna nie umniejszam ani roli jakie odegrały w historii Polski Powstania Śląskie, ani też nie umniejszam Powstańcom. Poprostu Powstania Wielkopolskie, a szczególnie to rozpoczęte 27 grudnia 1918 roku, były w historii Polski czymś niezwykłym. Pokazuje to, że Polska nie jest tylko "Chrystusem narodów". Nie musimy się tylko smucić patrząc na historię kraju, ale są rzeczy, z których powinniśmy być dumni i się cieszyć. A Powstanie Wielkopolskie pomimo pełnego zwycięstwa, które upokorzyło niemców nadal jest zapomniane przez większość i ciężko usłyszeń o nim chociażby w telewizji czy radiu.
Powstanie Wielkopolskie zasługuje także na szacunek ze względu na to, że pomimo nazwania bądź co bądź regionu, który jest sercem Polski, "B" opcją przez Piłsudskiego i nie wsparciu powstańczeń armii przez odradzające się państwo Polskie. Mimo wszystko Poznaniak nie chciał być częścią Rzeszy i wywalczył sobie sam wolność i przyłączenie do ziem Polskich. Dodatkowo w 1920 roku podczas tzw. Cudu nad Wisłą również udział brały bardzo liczne oddziały z Wielkopolski, które jeszcze trochę ponad rok temu toczyły boje.
Jeżeli MY zapomnimy o tym, że był "Ktoś" taki co bez względu na wszystko był gotów oddać życie za wolność i bycie Polakiem nie tylko dla siebie, ale i dla pokoleń to taki naród nie ma prawa bytu. Tu nie walczyli bogaci, bo oni potrafili się układać z wrogiem, po to by żyło im się dostatnie. Zgodnie z hasłem z jednej z opraw kiboli Lecha Poznań w każdym z powstań "ODDALI SWE ŻYCIE LUDZIE WIELCY, A PROŚCI - DLA CIEBIE I DLA MNIE W IMIĘ WOLNOŚCI"
Dla kogoś może być to śliski temat, ale prawda jest taka, że gdyby nie głośna akcja kiboli Lecha w 90. rocznicę Powstania, którzy postanowili w końcu wspomóc obchody powstańcze i zrobili duży rozgłos to możliwe, że za pare lat nikt by nie pamiętał o tym.

D4kai

2012-12-27, 13:26
Ahahaha, dobre żarty. Gdyby nie marszałek Ferdynand Foch to niemcy by zmiażdżyli powstańców. Zagroził, że w razie interwencji Francja uzna to za agresję na sojusznika i wejdzie w głąb niemiec. Po wojnie szkopy nie miały wyjścia jak ulec. Ogólnie polecam ten artykuł o marszałku : http://blogbiszopa.pl/2012/11/zapomniany-marszalek/