18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Lekcja historii

Beblas • 2012-12-26, 18:45
O tych rzeczach w szkole ciężko usłyszeć i wiem to z własnego doświadczenia. Przez całą swoją edukację o Powstaniu Wielkopolskim powiedziane było w technikum pare zdań przy okazji szykowania gazetki szkolnej na wniosek UCZNIÓW!!. Niestety przez zgłębianie wiedzy o chociażby wojnie 30-sto letniej brakuje czasu na historię naszego kraju, a szczególnie tej od okresy pierwszej wojny światowej do "obalenia" komunizmu.

No ale cóż do rzeczy :)
Dnia 27 grudnia przypada kolejna już (94.) rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Było to zbrojne wystąpienie polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.
Na cześć i chwałę powstańców napisano Marsyliankę Wielkopolską:


Dnia 26 grudnia 1918 roku Ignacy Jan Paderewski, który był w drodze do Warszawy zatrzymał się w Poznaniu. Demonstracyjnie witali go Polacy na dworcu letnim. 27 grudnia Paderewski wygłosił przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar na uwczesnym placu Wilhelmowskim. Tego samego dnia paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy, którzy zrywali polskie i koalicyjne flagi oraz napadali na polskie instytucje.

W odpowiedzi na niemieckie prowokacje Polacy nie zostali obojętni. Doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową. Bardzo szybko Polacy opanowali praktycznie całą Wielkopolskę za wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Pierwszym poległym powstańcem był Franciszek Ratajczak, który szturmował budynek Prezydium Policji.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918. Było to jedno z trzech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku i powstania sejneńskiego w 1919 roku, w pełni zwycięskich powstań w dziejach Polski. Na wielki szacunek zasługuje to, że Niemcy bardzo chcieli mieć w swoich rękach Wielkopolskę i jej tereny, a w szczególności Poznań były bardzo mocno obsadzone przez niemieckie wojska.


Dnia 27 grudnia 1918 roku wybuchła iskra, by przynieść ZWYCIĘSTWO 16.02.1919r.

CZEŚĆ BOHATEROM, CHWAŁA ICH CZYNOM!!

EdmundKemper

2012-12-27, 13:29

skalar

2012-12-27, 20:03
nie ma to jak przepisać podręcznik i wpie**olić to na stronę typu 'sadistic'

pa...........66

2012-12-27, 20:20
no k***a gdyby nie patryjoty z sadola to polska by przepadla jestescie zajebisci...moze lepej faktycznie kupcie sobie te podreczniki do hstorii moze co poniektorych oswieci bo procz debil nieznajacych historii kazdy ma dostep do tych danych.......

pawelwmd

2012-12-27, 21:52
W ch*ju mam te wasze rocznice, powstania - sam nie czuję się patriotą. Bo dla czego? Tego gówna, które zwiemy krajem? Phah. Wszyscy k***a jakoś patriotami się nagle czują, kochają małe kocury po wypadkach, żal im znęcania się nad gówniarzami. Jak Wy tacy k***a porządni to wypie**alać do seminarium.

SCLIENT

2012-12-27, 23:30
w imieniu moim i bliskich - j***ć Niemców. Wszystkich!

Beblas

2012-12-28, 12:32
pawelwmd napisał/a:

W ch*ju mam te wasze rocznice, powstania - sam nie czuję się patriotą. Bo dla czego? Tego gówna, które zwiemy krajem? Phah. Wszyscy k***a jakoś patriotami się nagle czują, kochają małe kocury po wypadkach, żal im znęcania się nad gówniarzami. Jak Wy tacy k***a porządni to wypie**alać do seminarium.



Masz prawo wyboru, ale skoro Ty nie chcesz czcić swoich przodków to nie zabraniaj tego innym i nie mów co mają robić i gdzie mają iść.
Jestem tylko ciekaw czy Twoi dziadkowie i pradziadkowie byliby dumni z Twojej postawy. No chyba, że postawa ta jest praktykowana u Ciebie od pokoleń... W takiej sytuacji nic tylko współczuć. Mi to nie jest obojętne czy byłbym Niemcem czy Polakiem. Mimo tego jak wygląda sytuacja w tym kraju to zawsze będę go bronił, bo to są moje korzenie i moja historia.
Powiedzmy sobie też szczerze, że za to jak wygląda nasza Polska odpowiadają właśnie ludzie z taką postawą jak Twoja. Gdyby naszym krajem nie kierowała banda sprzedajnych kurew, a prawdziwi patrioci pokroju Romana Dmowskiego to żyło by się o wiele lepiej niż na "zachodzie". Niestety naszego kraju od setek lat historia nie oszczędzała i zarówno w średniowieczu gdy szlachta dobrała się do władzy, jak i poprzez komune, aż do dzisiejszych czasów rządzą nami zwykłe k***y, które patrzą tylko na siebie żeby było im dobrze! A lud? W ich mniemaniu to "ch*j z ludem". Tak się silnego państwa nie zbuduje. Tak się nawet państwa nie zbuduje. "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie", te słowa Ferdynanda Focha mówią wszystko.
Na szczęście byli, są i będą jeszcze ludzie dla których Ojczyzna to coś więcej niż pare liter.

EdmundKemper

2012-12-28, 12:47
pawelwmd napisał/a:

W ch*ju mam te wasze rocznice, powstania - sam nie czuję się patriotą. Bo dla czego? Tego gówna, które zwiemy krajem? Phah. Wszyscy k***a jakoś patriotami się nagle czują, kochają małe kocury po wypadkach, żal im znęcania się nad gówniarzami. Jak Wy tacy k***a porządni to wypie**alać do seminarium.



A gdybyś był Portugalczykiem byłbyś patriotą?