18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Gwiazda Betelgeza w każdej chwili może stać się supernową

Ezoteryk • 2013-08-05, 15:22


Wśród obiektów kosmicznych, które mają największą szansę przeistoczyć się w supernową jest z pewnością gwiazda zwana Betelgezą. Gdyby ten czerwony nadolbrzym o masie około 20 razy większej od naszego Słońca, zmienił się w supernową mogłoby to oznaczać poważne konsekwencje dla naszej cywilizacji.

Wyjaśnienie co to Supernova


Betelgeza znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona i jest oddalona od Ziemi o 500 lat świetlnych. Jest ona gwiazda zmienna i jej średnia wielkość widma ulega zmianie. Przekazy historyczne mówią o Betelgezie jako gwieździe o kolorze białym lub żółtym a w późniejszych przekazach astronomowie stwierdzają, że ma kolor czerwony. W naszych czasach również ma kolor czerwony. Oznacza to, że na przestrzeni dosyć krótkiego czasu zaszły tam gwałtowne zmiany i być może wkrótce rozbłyśnie ona jako supernowa, którą będzie się dało łatwo zobaczyć na niebie.



Coś podobnego wydarzyło się w 1054 roku, gdy doszło do wybuchu supernowej, która ostatecznie uformowała coś, co znamy dzisiaj pod nazwą Mgławica Krab. To wydarzenie zostało dokładnie opisane w kronikach chińskich. Jasność błysku była tak znaczna, że przez miesiąc można było oglądać jasne źródło światła, które było widoczne nawet po południu. Był to jednak kataklizm w znacznej od nas odległości, 5500 lat świetlnych. Tym razem mówimy o supernowej dziesięć razy bliżej.





Odległość Betelgezy szacowana czasami nawet na 600 lat świetlnych jest wciąż relatywnie niewielka i można zadać sobie pytanie czy coś groziłoby nam lub naszym potomkom? Na podstawie obecnej wiedzy możemy powiedzieć, ze zmiany barwy gwiazdy oznaczają zużywający się wodór. Według obliczeń astronoma, Brada Cartera z University of Southern Queensland w Australii, Betelgeza może wybuchnąć w każdej chwili. Twierdzi on, że jeśli to się stanie nawet w nocy będzie wystarczająco jasno, aby czytać gazetę.



Naukowiec twierdzi, że zjawisko to będzie widoczne w świetle widzialnym przynajmniej pół roku. Oczywiście oprócz światła zostanie tam wyemitowane dużo innych rodzajów promieniowania. Wybuch supernowej to ogromna ilość energii. Wszystko, co się znajduje w jej okolicy zostaje zniszczone i zmiecione przez eksplodujący wiatr gwiezdny. W odległości 600 lat świetlnych to oddziaływanie będzie ograniczone, ale z pewnością będzie zauważalne i może to być efekt negatywny.





Główny strumień promieniowania gamma, mógłby zniszczyć powłokę ozonową. Aby tak się jednak stało wiązka promieniowania musiałaby być ustawiona na biegunach gwiazdy. Poważne niebezpieczeństwo groziłoby naszej planecie tylko gdyby Ziemia ustawiła się pod jednym z biegunów Betelgezy. Wtedy mogłoby dojść do swoistej sterylizacji Ziemi. Istnieją powody aby przypuszczać, że wydarzenie tego typu spowodowało jedno z wielkich wymierań w prehistorii.



Ze względu na odległość do gwiazdy i wielkość Ziemi prawdopodobieństwo wystąpienia takiego scenariusza jest oczywiście bardzo małe, może jedna miliardowa procenta. Najlepsze jest to, że być może Betelgeza już wybuchła i tylko musi minąć sześćset lat, aby doleciały do nas tego skutki. Co więcej gwiazda ta mogła wybuchnąć już kilkaset lat temu i wtedy wzrośnie prawdopodobieństwo, że zobaczymy to my, a nie nasi potomkowie za trzysta lat.



~żułw

2013-08-05, 19:59
h*j mnie to

xXDoggXx

2013-08-05, 20:02
@up- tylko 450 do 550ls??!!! aaaaaaa to ch*j tam, wszystko pod kontrolą, policzyłem na swoim drewnianym liczydełku z podstawówki że ewentualnie żarówki mrygną, wierzcie mi jestę ekspertę no k***a

2x @up

lasyk

2013-08-05, 20:04
@Up. Was k***a tępe szczyle nic nie interesuje. Byle się naj***ć, naćpać i obrzygać. Poza tym "żUłw" :facepalm: ... "h*j" i zdanie z małej bez kropki na końcu. Nie dyskutuje z tobą tępaku.

Uwielbiam czytać o takich rzeczach. Fascynuje mnie to zajebiście. Tyle się tam ( we wszechświecie ) dzieje a my tego nigdy nie zobaczymy :(

St...........el

2013-08-05, 20:06

Darthkac

2013-08-05, 20:08
Nie wiem czy ktokolwiek pamięta, ale chyba w 2011 roku mieliśmy mieć dwutygodniowy dzień, bo jakaśtam gwiazda wybuchła. Ktoś napisał, że supernowa, ale chyba nie przewidział, że gdyby takie coś dotarło na Ziemię to dupę miałby najbliżej 100 systemów gwiezdnych dalej.

Eliot Imperio

2013-08-05, 20:14
k***a niektórzy życia swojego ogarnąć nie mogą, a tutaj wyjeżdżają z jakimiś k***a supernovami. Kogo to gówno obchodzi? Bardziej mnie martwi to, że właśnie kończy mi się piwo, jest poniedziałek i powinienem posprzątać.

Hrodgar

2013-08-05, 20:32
McMenel napisał/a:

Kocham takie pseudonaukowe pierdu-pierdu. Temat rodem z onetu.
A. Jeżeli wybuchła to nic nie możemy na to poradzić bo w ciągu 500 lat prawdopodobnie nie uzyskamy technologii zdolnej powstrzymać promieniowanie gamma w takim natężeniu.
B Jeżeli nie wybuchła to nadal nic nie możemy zrobić patrz punkt A.
C bardziej niebezpieczne jest nasze własne słońce które jednym dobrze skierowanym pierdnięciem na powierzchni może cofnąć nas do epoki wiktoriańskiej.



500 lat od teraz to kawał czasu dla rozwoju nauki. Porównaj sobie rok 1990 z rokiem 2000 a ten z 2010. Widzisz już skok technologiczny? porównaj sobie teraz rok 1500 z rokiem 2000.

ni...........go

2013-08-05, 20:53
Dla wytrwałych, którzy przeczytają do końca powinien być jakiś bonus w postaci galaktycznych cycków, czy coś.

Prospect0r

2013-08-05, 21:02
@Hrodgar masz rację, tyle że tu chodzi o lata świetlne.

Hrodgar

2013-08-05, 21:08
@Prospect0r,

Z Wikipedii:

Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku kalendarzowego.

500 lat świetlnych= 500 lat ziemskich.

Everizon

2013-08-05, 21:12
do wszystkich półmózgów piszących "h*j mnie to" itp.
Informuję was uprzejmie że właśnie przez takie pokolenie debili bez wiedzy i świadomości jesteśmy jeszcze praktycznie w średniowieczu.
A jeżeli czytacie więcej niż dwa zdania w poście bez bólu mózgu czy co tam macie to poinformuję was że naukowcy astronomowie nie do końca są pewni czy przypadkiem nie celuje w nas biegunem. Bodajże dają na to 5%. Bardzo trudno to wyliczyć z obserwacji ruchów oscylacyjnych z takiej odległości. Ale jeśli celuje... każdy kto tu napisał że chciałby to zobaczyć - zobaczy to jako ostatni obraz w zyciu... :P

wk360

2013-08-05, 21:16
Everizon napisał/a:

do wszystkich półmózgów piszących "h*j mnie to" itp.
Informuję was uprzejmie że właśnie przez takie pokolenie debili bez wiedzy i świadomości jesteśmy jeszcze praktycznie w średniowieczu.
A jeżeli czytacie więcej niż dwa zdania w poście bez bólu mózgu czy co tam macie to poinformuję was że naukowcy astronomowie nie do końca są pewni czy przypadkiem nie celuje w nas biegunem. Bodajże dają na to 5%. Bardzo trudno to wyliczyć z obserwacji ruchów oscylacyjnych z takiej odległości. Ale jeśli celuje... każdy kto tu napisał że chciałby to zobaczyć - zobaczy to jako ostatni obraz w zyciu... :P



To 5% to wymyśliłeś sam, czy posiadasz jakieś źródło dla tej informacji ?

Everizon

2013-08-05, 21:23
Hrodgar napisał/a:

500 lat świetlnych= 500 lat ziemskich.



to tak jak byś napisał że
500 km = 500 godzin

Niestety nie jest tak jak napisałeś ponieważ 1 rok świetlny (1ly) jest miarą odległości a nie miarą czasu. A 1 rok to miara czasu.

Inaczej rzecz ujmując określenie 500ly oznacza że coś znajduje się w odległości 9,46728E+12 km

A 500 lat ziemskich to po prostu... 500 lat

wk360 napisał/a:

To 5% to wymyśliłeś sam, czy posiadasz jakieś źródło dla tej informacji ?


Kiedyś był nawet o tym program na discovery. Tak mi chodzi po głowie że to był niewielki procent. Nie chce mi się szukać. Pamiętam że był moment w którym mieli prawie pewność że jest skierowana jednym z biegunów ale z czasem obserwacji i napływu nowych danych poprawia się jakość obliczeń.

FidoDido

2013-08-05, 21:25
Fajny temat, będzie co opowiedzieć przy piwku.
McMenel ośmieszyłeś się :)

Hrodgar

2013-08-05, 21:35
@Everizon

Lata świetlne, to określenie odległości i czasu. Normalnie używasz na określenie odległości i czasu Km/h, 100 km/h oznacza że w ciągu 1h pokonujesz 100km.
Rok świetlny określa jaką drogę pokonało światło w ciągu 1 roku.