18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Gangkhar Puensum - najwyższy NIEZDOBYTY szczyt świata

NiedźwiedzioGłowy • 2012-08-30, 14:26
Gangkhar Puensum - wznosi się na wysokość 7570 metrów (wysokość względna – 2990 metrów), 40. szczyt świata pod względem wysokości. Jak dotąd najwyższy NIEZDOBYTY. Spędza sen z powiek tysiącom zapalonych alpinistów. Szczytu nie da się zdobyć od strony chińskiej, a znając Chińczyków można wierzyć, że próbowali już więcej niż wszystkiego. Jest jeszcze podejście od strony drugiego państwa, które zwie się Butan.



Ale czemu szczyt wciąż jest niezdobyty, w erze zaawansowanego technicznie sprzętu, najwyższej jakości treningów alpinistycznych i chęci odkrywania nowych przestrzeni? Właśnie dlatego, że jedyne, jak się zdaje, dobre podejście leży w Butanie - państewku skrajnie zacofanym, niedawno jeszcze feudalnym, rządzonym przez króla i mnichów. Król, który co jakiś czas zmienia zdanie na różne tematy zakazał wspinaczki na szczyt górski... i już. Swego czasu zakazał wspinaczki ponad wysokość 6000 metrów, ponieważ kilku ekspedycjom się nie powiodło i był ofiary śmiertelne. Później mu się odwidziało, aż wreszcie zakazał wspinaczki w ogóle.

Sam Butan do dość biedne państwo, bez elektroniki i techniki, prądu w ogóle. Mnisi zakazali budowy słupów energetycznych bo... psują krajobraz :D Kraj jest bardzo konserwatywny i hermetyczny. Naukę pobiera się u mnichów, którzy uczą dzieci przez 10 lat od 6 roku życia. Uczą języka, tańca i śpiewu (mega przydatne) i to w zasadzie szczyt myśli naukowej w tym rejonie. Czasem król wysyła młodzież na studia za granicę do USA, Japonii, etc., przy czym mają obowiązek by wrócić po zakończeniu studiów i kilka lat pracować na rzecz kraju, a swojej wiedzy prawdopodobnie i tak nie mogą wdrożyć w życie.

Swego czasu, jak już wspomniałem, próbowano wejść na szczyt i mimo kilku nieudanych wypraw raz prawie się udało, ale... okazało się już po fakcie, że alpiniści zdobyli nie ten szczyt. Butan to miejsce, które jest bardzo słabo znane i opisane, więc mapy również pozostawiają wiele do życzenia., a biedni alpiniści korzystając z własnoręcznie wykonanej pseudo mapy pomylili ścieżki.

Podobno wycieczka do Butanu jest bardzo droga bo król życzy sobie specjalnych opłat za dzień pobytu w kraju... Pewnie nie lubi turystów bo psują krajobraz ;D

Zainteresowanych szerszą informacja a może wyprawą zapraszam tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gangkhar_Puensum

A teraz nieco fotek (nie ma ich wiele):






Zl...........ny

2012-08-31, 01:52
nikos napisał/a:


i na koniec Królowa Bhutanu

Obrazek



To matka Asy Akiry :wali:

Lasarr

2012-08-31, 01:52
@szczerkos ja tylko polecialem za materialem od @mikkoo, bo wygladalo to inaczej troche niz zostalo przedstawione w materiale glownym, ale jak widac posiadaja nawet uzytkownikow neta.Wniosek moze sie nasuwac taki, ze nie sa tak zacofanymi ludzmi za jakimi ich bierzemy, tylko sami sobie tak wybrali.co jest powodem wedlug mnie do wiekszego szacunku.

Architeuthis Dux

2012-08-31, 02:37
Kiedyś bodajże w National Georgaphic czytałem dość obszerny artykuł o Bhutanie. Okazuje się ,że pomimo zacofania kraju, badania wykazały ,że tubylcy są najszczęśliwszymi ludźmi na Ziemi. Wynika to chyba z prostego (nie mylić z prymitywnym) stylu życia. Możliwe ,że wynika to również z ,do dziś praktykowanego tam, kultu fallicznego ;)

witex811

2012-08-31, 04:01
@elkelk
Co Ty pie**olisz człowieku? :homer:

rz...........ch

2012-08-31, 11:37
Cytat:



PES: głosowałem na Tuska

PES PRO... czy ma to jakieś znaczenie

PSII ... Będę głosował za obrońcami krzyża .... buchachachacha ...

PSIII albo na palikota

PS7 jeszcze nie wyszedł....



zapomniałeś o SONY PS

nikos

2012-09-01, 12:30
Zly_wrecz_okropny napisał/a:

To matka Asy Akiry :wali:



hahahaha

dobre
Asa Akira rocznik 1986
Dziecyn Pema rocznik 1990