18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Fryzjer kontra ZAiKS

Swka • 2014-01-30, 17:04
Sprawa z mojego miasta :roll:

Cytat:

Wracamy do tematu wałbrzyskiego fryzjera, który wypowiedział wojnę ZAiKS-owi. W Sądzie Okręgowym w Świdnicy ruszył proces w tej sprawie.

ZAiKS to instytucja chroniąca prawa autorskie artystów, jej zadaniem jest ściągaćnie opłaty za wykonywanie publiczne utworów i przekazywać tantiemy muzykom. Inspektorzy ZAiKS-u zobowiązani są kontrolować czy wszyscy zobowiązani uiszczają odpowiednie opłaty. Między innymi na celowniku kontrolerów znalazł się jednen z zakładów fryzjerskich w Wałbrzychu.

- ZAiKS podał mnie do sądu, ponieważ ponoć zgodnie z ich twierdzeniem łamię prawa autorskie rozpowszechniając utwory muzyczne, działam na szkodę ZAiKS-u i wszystkich autorów. Rzekomo dzięki ZAiKS-owi zarabiam na rozpowszechnianiu muzyki a nie na tym, że jestem fryzjerem i wykonuję swoją pracę - tak sprawę tłumaczył Marcin Węgrzynowski niespełna miesiąc temu.

Fryzjer odwołał się od pierwszej decyzji sądu, który nakazał zapłacić na rzecz ZAiKSU ponad 900 złotych. W ramach protestu wywiesił w zakładzie informacje, żeby klienci nie słuchali muzyki płynącej z radia a w razie problemów mogą skorzystać z zatyczek do uszu. To zwróciło uwagę nawet ogólnopolskich mediów dlatego wiele osób obecnie zainteresowanych jest przebiegiem sprawy, która toczy się przed świdnickim sądem.

- Zostałem przesłuchany w charakterze świadka. Sąd zapytał w jaki sposób wykonuję swoje usługi, jak duży salon prowadzę, ile zatrudniam osób. Przedstawiłem sytuację, że pracuje wraz z uczniami. Klienci przychodzą w określonych, wyznaczonych wcześniej godzinach, więc nie ma u mnie nikogo "w poczekalni". Sąd przyjął jako dowód oświadczenia klientek, które podpisały, że nie słuchają radia w moim salonie. Zebrałem ponad 270 takich oświadczeń. Sąd zastanawia się nad samym faktem prawnym, czy należy pobierać takie opłaty od salonów za publiczne rozpowszechnianie czy nie. Należy przytoczyć tu 24 artykuł ustawy o publicznym rozpowszechnianiu muzyki, gdzie stwierdzono, że można rozpowszechniać utwory muzyczne jeśli nie uzyskuje się korzyści majątkowych z tego tyutułu. I tak jest w moim salonie - mówił po pierwszej rozprawie Marcin Węgrzynowski.

Każda ze stron ma swoje argumenty i nikt nie zamierza w tej sprawie odpuszczać.

- W ciągu 14 dni adwokaci mają przygotować dla sądu jakie do tej pory zapadały wyroki w podobnych sprawach. Strona przeciwna zapewne przytoczy wszystkie procesy, które wygrała My przytoczymy na przykład proces ze Śląska, gdzie wygrał fryzjer. Dodatkowo mamy w zanadrzu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, gdzie uniewinniony został dentysta bo stwierdzono, że jeśli przychodzi do niego jeden pacjent to nie jest to publiczne rozpowszechnianie fonogramu - dodaje Marcin Węgrzynowski.

Kolejna rozprawa odbędzie się 30 marca.



Aż nie idzie tego opisać... Niedługo nawet radia w samochodzie z rodziną/znajomymi nie będzie można słuchać. :-|

Źródło

Asteroth

2014-01-30, 17:11
Pasozyty pokroju ZAIKS sa takie same we wszystkich krajach. Na Wyspach jakas sklepikarka dostala kare za radio w sklepiku.

JohnJ

2014-01-30, 17:48
Bratnia organizacja w niemczech to GEMA. Oni zażądali od przedszkoli opłat za stare piosenki śpiewane przez dzieci. Ludzie zaprotestowali bo przedszkola nie miały pieniędzy na opłaty. W internecie zorganizowali się muzycy, skomponowali masę piosenek i podarowali przedszkolom razem z nutami.
W internecie jest masa piosenek uwolnionych od opłat i zresztą od głupiego radiowego gadania też. Nikt nie zmusza słuchać tego gówna radiowego.

Kardio_Error

2014-01-30, 20:45
Niech fryzjer obcina uszy wszystkim klientom to nie będą słuchać

calasty

2014-01-31, 00:16
abonamenty radiowo-telewizyjne popłaciliście? ci też zaraz się dopie**olą do wszystkich...

queke3arena

2014-01-31, 00:52
Jebac głęboko w morde k***y od ZAIKSU. Jeszcze troszke i ludzie dobiorom sie tym starym k***om do dupy:)

Lukasz2525

2014-01-31, 01:00
pie**olone lenie , którym nie chce się nakleić hologramów na płytę , tylko naklejają na folię , którą wyrzuca się razem z hologramem do śmieci , ale po sądach to już będą ciągać . Jak moja ciocia pracowała w teatrze i wydawali płytę z piosenkami jakiegoś aktora , to pokazywała rolkę taśmy z hologramami , którą dostali od zaiksu i mieli sobie sami nakleić na płyty ( oczywiście zafoliowane ) , bo zaiksowi się nie chciało .

kasztaniuk

2014-01-31, 01:02
Cytat:

Rzekomo dzięki ZAiKS-owi zarabiam na rozpowszechnianiu muzyki a nie na tym, że jestem fryzjerem i wykonuję swoją pracę - tak sprawę tłumaczył Marcin Węgrzynowski niespełna miesiąc temu.
"



No co za bzdura. Na jakiej podstawie ZAiKS stwierdził, że fryzjer pozyskuje pieniądze dlatego, że puszcza muzykę w swoim zakładzie? Nie kumam tego prawa w Polsce.


rav4ever

2014-01-31, 01:22
Za radio w samochodzie też trzeba płacić. Zdaje się, że jeśli szef daje komuś auto służbowe, to musi płacić podatek za to, że pracownicy mogą go słuchać. Taryfiarze chyba tak samo mają.

klint0n

2014-01-31, 01:22
Prawa autorskie pod tym względem to popie**olone prawa. Rozumiem, że jak ktoś komuś coś zajebie i przerobi to tak. Ale że k***a radio, które zapłaciło Zaiks rozpowszechnia ogólnie na cały świat, to z jakiej racji ja słuchając radia i płacąc abonament mam k***a dodatkowo dopłacać? Ok rozumiem, że jak kupiłem płytę i z niej napie**alam nutą jak DJ, ale k***a radio? To może k***a słuchając w domu przy otwartym oknie mam płacić też, bo ktoś pod domem usłyszy? pie**olona komercjalizacja ch*j im w kask!

Asteroth

2014-01-31, 01:23
jeszcze tylko mokrofony w kazdym prysznicu i grzywny za spiewanie pod prysznicem

facer

2014-01-31, 01:36
z drzewa się urwaliście? Przecież tak jest od zawsze, nie rozumiem waszego zaskoczenia.
Temat o tyle interesujący, że może przetrzeć szlaki reszcie; odważny fryzjer zohan!

The_Generat

2014-01-31, 01:51
niedługo każdy będzie płacił taką danine bo jeśli nawet nie słucha, puszcza czy rozpowszechnia ... to przecież jednak by mógł

klint0n

2014-01-31, 02:07
@facer masz rację jest tak od dawna, tylko skoro poruszono taki temat to dlaczego się nie wypowiedzieć.. młodzi niech wiedzą co się dzieje.

heh no i mała przestroga dla tych ku*asków co w komunikacji miejskiej i nie tylko z telefonu puszczają jakiś syf haha tak k***a Zaiks Was dopadnie! Inwestujcie w słuchawki, bo jeszcze dodatkowo o piractwo Was oskarżą Wy drobne ch*jki! :)

RuBu

2014-01-31, 02:31
Zaiksowi można puścić swoją produkcje - to i tak będą chcieli żebyś zapłacił za rozpowszechnianie. pie**olona prywatna inicjatywa która zarabia kosztem "praw autorskich".