18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Energetyki czyli to samo w różnej cenie

polik95 • 2013-06-16, 17:31
Rozpiętość cen energetyków jest ogromna. Te najtańsze można kupić za 1,20-1,50 zł. Najdroższe kosztują 3-4 razy więcej. A jak jest z ich składami?



Porównując składniki wpływające na zdolność do dalszego wysiłku fizycznego i umysłowego tych trzech marek, łatwo zauważyć, że nie różnią się niczym. Ten sam zestaw witamin, taka sama ilość tauryny i kofeiny. Tiger ma dodatkowo 20 mg na 100 ml płynu inozytolu. Ten sam związek jest także składnikiem Red Bulla, ale producent nie podaje ilości.


Rozpiętość cen energetyków jest ogromna. Te najtańsze można kupić za 1,20-1,50 zł. Najdroższe kosztują 3-4 razy więcej. A jak jest z ich składami?
Wirtualna Polska po raz drugi postanowiła przyjrzeć się energetykom. Przez ostatnie półtora roku pojawiły się nowe amerykańskie napoje, takie jak Rockstar czy Monster. Liderzy rynku na razie się jednak nie mają czego bać. Cały czas według danych Nielsena wynika, że podium należy Tigera, Blacka i Red Bulla.

Porównując składniki wpływające na zdolność do dalszego wysiłku fizycznego i umysłowego tych trzech marek, łatwo zauważyć, że nie różnią się niczym. Ten sam zestaw witamin, taka sama ilość tauryny i kofeiny. Tiger ma dodatkowo 20 mg na 100 ml płynu inozytolu. Ten sam związek jest także składnikiem Red Bulla, ale producent nie podaje ilości.


Inozytol ma działanie stymulujące. Poprawia nasze samopoczucie, poprzez obniżenie ciśnienia może mieć wpływ na poziom stresu. Ten składnik znajduje się także w Burn (10 mg/100 ml) oraz napoju energetycznym Biedronki Be Power (20 mg/100 ml). Niewielka ilość 2 mg na 100 ml jest także w Vitamin Shot.

Wszystkie energetyki są więc niemal identyczne. Oczywiście różnią się smakiem, ale kanon słodkiego cukierka trzymają i najtańsze, i najdroższe. Wybierając energetyk, zachowujemy się więc mniej więcej tak, jakbyśmy kupując mąkę mieli w różnych opakowaniach ten sam produkt z tego samego młyna. Cena tej mąki waha się jednak od 1,20 do 8 zł.

Dlaczego? Koszt wyprodukowania Red Bulla, Tigera czy Blacka to około 40 groszy razem z puszką. Cała reszta ceny to czysty marketing, czyli wynagrodzenie Mike'a Tysona, Dariusza Michalczewskiego czy Feliksa Baumgartnera.
zaj***ne z wp.pl

Inferno777

2013-06-17, 12:01
A ja od dwóch lat ładuję yerba mate i do normalnego funkcjonowania (sen 5-6h / dobę) spokojnie wystarcza, a do tego zdrowa. Energetyki tylko w długą trasę zabieram, bo mi się nie chce w samochodzie z zielskiem i termosem j***ć.

Simoo

2013-06-17, 12:29
Kupiłem sobie 6 litrów be bowera na sesję. Jak na razie pomaga bo nie chce się spać, ale w głowie się pie**oli trochę po litrze i mocnej kawie w jedną noc ;x

EDIT: Litr kosztował 1,70zł, całość 10,20zł. Czyli albo kupuję 6 litrów be bowera za 10zł, albo 6 litrów red bulla za 120zł xD
Puszka red bulla 250lm ~5zł.

Captain's Burger

2013-06-17, 12:36
Breex napisał/a:

Dla mnie to jeden ch*j, żaden nic nie daje. Poprostu zwykły napój.


Nie do końca. 32mg kofeiny x 2,5 = 80mg = 1 filiżanka kawy rubusty. Do tego tauryna która też stymuluje i cukier który chwilowo rozpieprza nam gospodarkę insulinową zmuszając trzustkę do aktywnej pracy by rozłożyć ten cukier i uwolnić energię która daje uczucie "kopa".
Dobrą sprawą za to są te dodatki witaminowe, nie wiem jak inne ale ostatnio kupiłem sobie Blacka za 1,99zł (więcej bym za takie coś nie zapłacił) i zawiera dość spore ilości witamin i rzeczywiście może to w jakimś subtelnym stopniu poprawić wydajność organizmu i samopoczucie.

Jak to jest szkodliwe? Zależy od ilości, bo to taki legalny narkotyk z grupy stymulantów - które dają odczuwalnego kopa, ale kosztem zapasowych zasobów energetycznych organizmu które gdy się skończą, człowiek traci na wadzę itp.. Ogólnie rzecz biorąc jest to na tyle nowa rzecz dla czlowieka że powinnismy z tym uważać i stosować tylko w nagłych sytuacjach, a nie chlać na potęgę. :idzwch*j:

Gniecu

2013-06-17, 16:07
ja polecam czeskie Kamikaze, 70mh kofeiny i inne ciekawe składniki. W połączeniu z vodą ładnie klepie garnek.

nememg

2013-06-17, 16:46
Przeczytajcie sobie k***a skład redbulla i energetyka z lidla. W redbullu nie ma rakotwórczych substancji do ch*ja, ale kto k***a zwraca na to uwagę?