18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Dzisiejsze gwazdy muzyki

mmichalus • 2013-01-07, 22:03


Cała prawda o współczesnych gwiazdkach pop

Kawagawa

2013-01-08, 01:12
j2m2 napisał/a:

Opcja Auto-Tune, podstawa dzisiejszego pop showbiznesu.

Opcja z:

[........

Oraz opcja bez:

......

Wybaczcie przykład :)



Niestety, fake :)


pawelgk

2013-01-08, 01:23
@Kawagawa
Fake, nie fake. To nie jest ważne. Za każdą próbę śpiewania Rebecca Black powinna mieć odcinaną głowę.

Fragless

2013-01-08, 01:46
@up

pie**olisz waść. Może głos jak silnik malucha, ale fajna dupa z twarzy.

D3F

2013-01-08, 02:30
Jak to bywa w zwyczaju, czas na sadisticowy kącik jak to działa. Z racji żem dźwiękowy inżynier, postaram się wyjaśnić jak działa Ałto Tjun oraz dlaczego tego typu filmiki są fejkami.

Na początek przeklejmy z wikipedii podstawowe tony (1 oktawę) dźwiękowe.

Dźwięk Częstotliwość [Hz]
c 261,6
d 293,7
e 329,2
f 349,6
g 391,9
a 440,0
h 493,9
c 523,2

Załóżmy że linia melodyczna jakiejś piosenki składa się z popularnych dźwięków c d g a

Pani 'wokalistka' jak to bywa w zwyczaju fałszuje, a zatem nie wydaje prawidłowych dźwięków (częstotliwości) w danym czasie i np. przy dźwięku d myli się o +30 Hz przez co dźwięk jest bardziej zbliżony do e niż do d, więc cała melodia traci swoje brzmienie.

Fałszować można na milion rożnych sposobów np. niektórzy mają problem z dostrojeniem się do właściwej oktawy i śpiewają 'czysto' (różnice między częstotliwościami są właściwe, ale całość jest tak jakby przesunięta o stałą ilość Hz przez co nie zgrywa się z muzyką), a inni po prostu zupełnie nie trafiają w dźwięki.

Auto tune, działa na podobnej zasadzie jak popularny efekt Pitch Shifter pozwalający nam zrobić efekt niskiego głosu (poprzez obniżenie częstotliwości przenoszonego przez układ głosu np. o -100Hz) niczym Sauron w Władcy Pierścieni, albo wysokiego jak Alvin i wiewiórki.

Przy produkcji utworu muzycznego to inżynier dźwięku wybiera w którym momencie następuje fałsz, o ile Hz oraz w którą stronę trzeba go skorygować. Auto tune to po prostu program, który cały proces nieco upraszcza, ale nie automatyzuje go w pełni, gdyż nie jest w stanie przewidzieć online jaki będzie następny dźwięk. Musi mieć wcześniej zaplanowaną ścieżkę działania (od 1 do 2 s podnoszę o +13Hz, a od 2 do 4 obniżam o -18Hz itd.) Oczywiście można próbować stosować różne algorytmy, które będą 'zgadywać' jak powinno być, lecz są one użyteczne tylko jako pomoc nie substytut i tylko offline.

Ponadto wszyscy wiedzą, że idealność nie idzie w parze z naturalnością (ładne cycki<ładne naturalne cycki), a głos ludzki nie składa się z czystych (pojedynczych) tonów tylko wielotonów, do tego jeszcze dochodzi jego barwa, artykulacja, emocje itp. co pozwala nam odróżniać 2 wykonawców czysto śpiewających tę samą piosenkę.

Dlatego w realizacjach live zastosowanie auto tune na wokalu zupełnie nie ma sensu, a prawdziwego muzyka poznaje się po tym jak gra na koncertach.

Rafao

2013-01-08, 02:40
Całe życie zajmuję się muzą i pół życia realizacją. Możecie mi wierzyć lub nie, ale narzędzia takie jak melodyne, auto-tune czy vari audio są gówno warte jeżeli nie ma (przynajmniej) dobrego materiału wejściowego. Jak głos jest gówniany i artykulacja do dupy to żaden algorytm nie zdziała cudów. Moglibyście nad ch*jowym nagraniem siedzieć pół życia i nic byście z niego nie wycisnęli. Do autora - następnym razem wstaw śpiewającą Angelike Black, wtedy piwko poleci.

T-Will

2013-01-08, 07:23
I kto k***a promuje takie gówno bez talentu? Jeszce rozumiem, zeby to się ładnie prezentowało, ale tutaj to ani urody, ani głosu, ani nic. Jedno wielkie gówno.

Morthaliar

2013-01-08, 08:58
I dlatego jestem w stanie kupić płytę Sabatonu i uszanować ich starania. Powyższego draństwa nawet nie ściągnę, bo jeszcze komp się zarazi jakimś trojanem.

Pac_Master

2013-01-08, 09:05
Samym przykładem już mnie zabiłeś więc o wybaczenie nawet nie proś.

mala89

2013-01-08, 09:41
a ja całe moje życie myślałam, że nie umiem śpiewać, a tu się okazuje ze jestem urodzoną gwiazdą pop-u :D

Darson666

2013-01-08, 12:44
Joe Satriani używa auto tune na koncertach, przyznał się w kilku wywiadach, czytałem o tym w top guitar i nie popieram. To jest furtka do muzyki dla osób, które się na niej nie znają

oc...........an

2013-01-08, 13:15
Tu macie próbkę "I'm T-Pain" na iJapko





Dla nie obeznanych - T-Pain to taka "gwiazda" muzyki, która śpiewa TYLKO wykorzystując wspomagacze, nie kryje się z tym, a osiągnął sukces komercyjny w USA... kolejny przykład wyższości komunizmu nad kapitalizmem, bo w komunie trzeba było potrafić śpiewać ;)

D3F

2013-01-08, 13:28
Darson666 napisał/a:

Joe Satriani używa auto tune na koncertach, przyznał się w kilku wywiadach, czytałem o tym w top guitar i nie popieram. To jest furtka do muzyki dla osób, które się na niej nie znają



Nie na koncertach tylko na płycie, pisałem o tym wyżej dlaczego nie można tego stosować live.

Poza tym używanie auto tune jako efekt to nie zbrodnia, chociażby tak jak to robiła Cher w swoim hitowym utworze.

Natomiast prostowanie całego wokalu to zwykłe oszukiwanie słuchacza, przy czym co innego wyrównanie jednego czy 2 małych fałszy żeby nie nagrywać od nowa całej ścieżki (budżet), a co innego jechanie po całości bo ktoś całkowicie nie potrafi śpiewać.

wściekły_koleś

2013-01-08, 14:06
Muzyka poop- robią z dzieciaków produkty które następnie eksportują.Założę się że wszystkie te wybryki mają dzianych starych sam uważam że prawdziwe talenty to nie ci ludzie z pierwszych stron gazet

oc...........an

2013-01-08, 14:13
D3F napisał/a:


...Poza tym używanie auto tune jako efekt to nie zbrodnia, chociażby tak jak to robiła Cher w swoim hitowym utworze....



Za to co zrobiła Cher w "Believe" (bo najprawdopodobniej o ten utwór Ci chodziło), była krytykowana przez ogromną ilość fanów i pół roku trwały dyskusje "czy auto-tune powinien być stosowany w muzyce" (swoją drogą respekt, bo wtedy nie było tak powszechnego internetu i dyskutowano np przez magazyny muzyczne, a kaliber dyskusji nie był o wiele mniejszy od dyskusji z 2012 na temat zakończenia do ME 3). Ogólnie flejm był niesamowity. Oczywiście piosenka bardzo dobrze się sprzedała bo była sama z siebie doskonała itp., ale za ten efekt dostało się jej po łapach. Ba! Zatarło się nawet takie stwierdzenie o nazwie "Cher effect".

Cher to Cher i Believe jest świetne, ale niestety to właśnie Believe i jego ogromny sukces spowodowały rozpoczęcie wykorzystywania Auto-tune przez muzyków na skalę PRZEMYSŁOWĄ ;)

Spider001

2013-01-08, 16:47
Darson666 napisał/a:

Joe Satriani używa auto tune na koncertach, przyznał się w kilku wywiadach, czytałem o tym w top guitar i nie popieram. To jest furtka do muzyki dla osób, które się na niej nie znają



Satrianiemu chodzilo oczywiscie o auto tune przy nagrywaniu kawalka Wind In The Trees z ostatniej plyty i owszem - na plycie celowo wstawil wstawil ten efekt dla urozmaicenia brzmienia - tutaj masz kawalek z plyty:

(od 0:40).
Podczas koncertu w kawalku tym Joe nie uzywa auto-tune lecz imituje go poprzez szybkie hammer-ony/pull offy czy jak kto woli trille:

(tez od okolo 0:40) :)