18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Działo Przeciwgradowe

CzłowiekDepresja • 2012-08-09, 19:59
Nie wiem jak wielu z Was zastanawiało się, jakie skutki ma grad dla wszelkiego rodzaju upraw, ale tu mam odpowiedź, jak z takim opadem radzą sobie rolnicy:


Działo przeciwgradowe składa się m.in. z generatora fal uderzeniowych w kształcie lejka, butli z acetylenem -- wybuchowym gazem, dzięki któremu działo funkcjonuje, a także systemem zapłonu i sterowania działem poprzez moduł radiowy lub SMS. Uruchomiony w odpowiednim momencie system jest w stanie zapobiec opadowi gradu. Emitowane z działa fale uderzeniowe o polaryzacji dodatniej zakłócają strukturę polaryzacyjną chmury, ograniczając rozwój kul gradowych, które nie rozrastają się do rozmiarów które mogłyby w przypadku opadu zagrozić uprawom. Przy skutecznym zastosowaniu działa, grad spada na ziemię w postaci deszczu lub mokrego śniegu. W Polsce jest takich sztuk 7.

Tu szerszy opis jak działa maszyna:

ElfisPreslej

2012-08-09, 22:44
człowiek nie powinien ingerować w pogodę, no ale to tylko moje zdanie.

Dzichader

2012-08-09, 22:45
dało by się tym w kogoś pie**olnąć?

Nirando

2012-08-09, 22:48
@up jakbyś pie**olnął tym w stronę domu to generalnie rozk***iłby się w pył ;) autor filmu na YT pisał, że to sięga 14000 metrów w górę atmosfery więc wyobraź sobie jaka to siła jest ;]

CzłowiekDepresja

2012-08-09, 22:49
orzechccc napisał/a:

jaki obszar zabezpiecza? ile kosztuje? ile pali? nie ma piwa za brak tak podstawowych danych!



To ile kosztuje pisałem parę postów przed Tobą, czytaj komentarze. Jaki obszar zabezpiecza - do 90 ha, strzelamy w górę mieszaniną dwutlenku węgla i pary wodnej, więc trudno powiedzieć ile pali...

Dostanę piwo? :)

Krzosek

2012-08-09, 22:52
@up hmm no to skoro tak to mogli by zrobić naukowo tak jak w pogromcach mitów posadzić bustera na lejku i pie**olnąć

DiesIrae

2012-08-09, 23:15
Postrzelałbym tym do ludzi na przystanku

tarek_kubusio

2012-08-09, 23:26
jak Polska pomaga rolnika: "po uzyciu takiego dzialka oddalonego od Bialej Rawskiej o 3km jeden z sadownikow zaplacil grzywne i ma wezwanie na kolegium" cytat z Sad Nowoczesny 8/2012.
z tego co wiem strzela sie acetylenem lub propanem. na wyposazeniu dzialka sa 4 butle propanu albo 12 butli acetylenu.

dave815

2012-08-09, 23:27
Masz chyba niaktualne wiadomości co do ilości zamontowanych takich dział w Polsce. Niedaleko mnie plantator borówki z 5 takich ma może. Wyglądają identycznie, tylko zamiast zielonej budki, jest ładna drewniana, szalówką obita ^^ Mieszkam z 3 km od najbliższej, a huk bardzo dobrze słychać. Jakby ktoś z moździerza walił.

juki

2012-08-09, 23:28
Hmmm... Mieli cos takiego na plantacjacj we Wloszech, ale "strzelalo" podobno CO2.

CzłowiekDepresja

2012-08-09, 23:32
dave815 napisał/a:

Masz chyba niaktualne wiadomości co do ilości zamontowanych takich dział w Polsce. Niedaleko mnie plantator borówki z 5 takich ma może. Wyglądają identycznie, tylko zamiast zielonej budki, jest ładna drewniana, szalówką obita ^^ Mieszkam z 3 km od najbliższej, a huk bardzo dobrze słychać. Jakby ktoś z moździerza walił.



http://owocewarzywakwiaty.pl/owoce/aktualnosci/a/pokaz/c/aktualnosc/art/dziala-przeciwgradowe-czy-to-sie-oplaca.html
Artykuł napisany 2 kwartały temu, liczba takich maszyn - 7, wątpię że ich ilość uległa zmianie od tego czasu, ale może i masz rację, podobno takich maszyn jest 300 na świat.

oczas

2012-08-09, 23:35
czy to pole marihunany?

tarek_kubusio

2012-08-09, 23:43
@up... 5 takich jedno na 80hektarow ............. 400 hektarow borowki????!??!!?!??! wez chlopaku OGARNIJ sie.

tarek_kubusio

2012-08-09, 23:55
@up :) Obecnie, łącznie na 1400 ha ziemi, zajmujemy się przede wszystkim uprawą borówki amerykańskiej oraz hodowlą jeleni.
obecnie nasza plantacja obejmuje obszar 330 ha.

:) malo brakowalo zwracam w pol honor ;)