18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Działo gaussa

Pietrrr • 2013-08-09, 12:24
Domowej roboty nak***iator


DonMiguel

2013-08-09, 14:39
@krisek i hello_world - z tym, że to jest działko Gaussa (coil gun), a nie szynowe (rail gun). Wykorzystuje działanie pola magnetycznego w cewce. Działko szynowe rozpędza pociski za pomocą siły elektrodynamicznej w zamkniętym obwodzie szyna-pocisk-szyna. Tym niemniej oba wymagają postępu w produkcji podzespołów, aby były skuteczne.

Cy...........un

2013-08-09, 14:44
Jak widać wojsko zajmuje się tym już bardzo poważnie. Szykuje się niezła broń przeciwpancerna.


rzepaq1

2013-08-09, 14:56
krisek napisał/a:

Będąc w gimbazjum w Młodym Techniku czytałem, że takie działko ma teoretycznie nieograniczoną prędkość pocisku- można by go przyspieszać w nieskończoność (gdy tylko działo jest zasilane odpowiednią wartością prądu i napięcia). W praktyce są to jedne z największych prędkości pocisków. Wiele prób działa szynowego skończyło się spaleniem szyn z powodu wielkich prądów w nich płynących.



Mylisz pojęcia. Opisałeś działanie działa szynowego czyli railgun'a, a temat jest o dziale Gaussa czyli ciolgun'ie. Oba działa wykożystują elektromagnetyzm, ale trochę inaczej.

Masz rację, próby zbudowania railgun'a się jak dotychczas nie powiodły (przynajmniej oficjalnie, gdzieś czytałem, iż rzekomo US testuje już takie działa i nie, nie w transformers :] ). Faktem pozostaje, że największym problemem jest plazma powstająca na na styku szyny i pocisku, powoduje ona erozję szyn, przez co są one do wymiany po oddaniu kilku strzałów.

Natomiast działo Gaussa rozpędza pocisk znajdujący się wewnątrz cewki za pomocą pola elektromagnetycznego, ale odbywa się to bezstykowo, przez co cewka nie ulega uszkodzeniu i może wystrzelić znaczną ilość pocisków. Takie rozwiązanie jest tańsze, działa (jak widać wyżej), ale ma dużo mniejszą sprawność, niż działo szynowe. Z tego co mi wiadomo, na takiej samej zasadzie, działają również akceleratory cząstek (np. Wielki Zderzacz Hadronów w CERN) ale tam przyspiesza się pojedyncze atomy do 'trochę większych' prędkości ;)

Klapu

2013-08-09, 15:33
Super sprawa z tego, broń nie mająca odrzutu, huku wystrzału oraz ognia z lufy, zdradzającego pozycję. Dla snajperów prawdziwa gratka.

McMenel

2013-08-09, 15:34
krisek napisał/a:

Będąc w gimbazjum w Młodym Techniku czytałem, że takie działko ma teoretycznie nieograniczoną prędkość pocisku- można by go przyspieszać w nieskończoność (gdy tylko działo jest zasilane odpowiednią wartością prądu i napięcia). W praktyce są to jedne z największych prędkości pocisków. Wiele prób działa szynowego skończyło się spaleniem szyn z powodu wielkich prądów w nich płynących.


Zacznijmy od tego iż w przypadku rail gun można jedynie doprowadzić pocisk do prędkości maksymalnie równej prędkości przepływu prądu. W gauss gun prędkość będzie jeszcze niższa. Bo trzeba przełączać cewki a to zajmuje trochę czasu. Problemem jest to co zawsze z rzeczami napędzanymi energią elektryczną czyli ładowanie akumulatorów. Nie liczyłbym na w miarę poręczne urządzenia przez najbliższe kilkanaście lat. Z prostego powodu akumulatory swoje ważą i długo się ładują. Takie rozwiązania są raczej do zastosowania w przypadku pojazdów. Gdzie można wsadzić więcej ogniw. Co do poruszanej gdzieś wyżej stabilizacji lotu pocisku. Im wyższa prędkość tym mniej problemów. Przy dłuższych lufach na pojazdach można pokusić się o włączanie cewek asynchronicznie tak aby wprawić pocisk w ruch tak jak w przypadku gwintowanej lufy.

krawacik3

2013-08-09, 16:04
alanbdf napisał/a:

muzyczka z vice city na końcu


Chyba z portala.
This cake is a lie! Czy jakoś tam.

korinogaro

2013-08-09, 16:29
Gdyby jeszcze tak dali radę wprowadzić pocisk w rotację wzdłuż dłuższej osi tak jak robi to standardowa broń to zyskaliby na zasięgu, przekazywanej energii i stabilności lotu pocisku. No ale ogólnie to fajne to to :D

El Caudillo

2013-08-09, 17:46
To ja może zapytam od siebie czy zdaniem sadolowych inżynierów ma znaczenie jaki typ stali jest używany do pocisków i czy zrobinie ich z magnesów neodymowych nie zwiększyłoby osiągów takiego działa (wiem że ammo drogie wtedy by było dość). Pozdrawiam

Szwancolot

2013-08-09, 17:46
alanbdf napisał/a:

muzyczka z vice city na końcu


umrzyj! :idzwch*j:

GhostScarface

2013-08-09, 17:50
no tak ,..gość na chacie zmontował klamke z przyszłości a Polskie wojaki latają ze sprzętem ostatniej klasy,...8S

ni...........go

2013-08-09, 22:20
Alternatywa dla tłumików.

PanAndrzej

2013-08-10, 17:00
W stalkerze była lepsza wersja tej spluwy.