18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

David Latimer

Ru...........tQ • 2013-01-30, 00:44
W roku 1960 David Latimer założył ogród w butli. W roku 1972 podlał go po raz ostatni i szczelnie zamknął.
Od 40 lat ogród żyje w szczelnie zamkniętym ekosystemie, bez dopływu wody, powietrza ani składników z zewnątrz.
W hermetycznej butli następuje fotosynteza, rotacja składników, owocowanie, rozrost, zamieranie starych i rozkwit nowych roślin.
Nie są wykonywane żadne czynności, a korek nigdy nie jest otwierany.



Źródełko : David Latimer

Trzeba będzie spróbować ;-)

Sowa1984

2013-01-30, 00:46
To pokaż efekt końcowy...poczekamy ;)

RdK

2013-01-30, 00:51
Z wiarygodnego źródła wiem, że jeszcze dwa latka i wykluje się tam pierwszy dinozaur.

krycheuszos

2013-01-30, 01:20
Zaraz zieloni się przypie**olą, ze torturuje rośliny ;/

kaiel

2013-01-30, 01:38
berbeluchy z tego nie będzie

pkh

2013-01-30, 01:41
No zajebiście, z biologii byłem kiepski ale z tego co pamiętam to rośliny potrzebują powietrza żeby zachodziły jakieśtam procesy komórkowe?

nawet jeśli nie toi tak jakoś nie dowierzam... czuję fake'a. chociażby składniki mineralne w glebie musiałyby się skończyć przez te 53 lata..

St...........el

2013-01-30, 01:51
pkh - to ch*ja wiesz. Nie sprawdziłeś, czy nie wprowadził odpowiednich szczepów bakterii, gatunku rośliny, odpowiedniej ilości nawozów itd... Jeśli zachodzi równowaga pomiędzy producentami i destruentami, to dlaczego miałoby nie działać? Co to znaczy, że rośliny potrzebują powietrza?! Muszą mieć CO2 i O2 w zależności od pór dnia, a składniki mineralne pobierane są dzięki bakterioryzie, inne szczepy rozkładają to, co rośliny produkują, to automatycznie rośliny będą miały surowce wtórne. Trudno to sprawdzić? :roll: Układ wymaga jedynie stałego dostarczania energii.

ostatni

2013-01-30, 02:32
pkh napisał/a:

No zajebiście, z biologii byłem kiepski ale z tego co pamiętam to rośliny potrzebują powietrza żeby zachodziły jakieśtam procesy komórkowe?

nawet jeśli nie toi tak jakoś nie dowierzam... czuję fake'a. chociażby składniki mineralne w glebie musiałyby się skończyć przez te 53 lata..



faktycznie z biologii jesteś kiepski, a testy gimnazjalne za pasem

kontownik

2013-01-30, 02:55
niemożliwe bo gdyby tyle lat była zamknięta roślina to by glony wyrosły

WIEM BO JESTEM EKSPERTEM

Eldryzif

2013-01-30, 03:33
Powstanie tam nowa cywilizacja i mamy przej***ne...

komandoklucha

2013-01-30, 03:34
może nie jestem biologiem ale kiedyś sikałem do stawu więc znam się na rzeczy, mianowicie taki temat nie ma racji bytu ponieważ takie są prawa fizyki
ELO

fejzez

2013-01-30, 03:56
oj widzę bimber nie wypalił :)

sebeks

2013-01-30, 04:23
kontownik napisał/a:

niemożliwe bo gdyby tyle lat była zamknięta roślina to by glony wyrosły

WIEM BO JESTEM EKSPERTEM



nawet przy odpowiednim doborze roślin, gleby i wszystkiego pół wieku temu? skoro taki EKSPERT na capslocku z Ciebie to naświetl proszę co masz na myśli

feranos

2013-01-30, 04:32
@pkh i co myślisz, że na ziemi kiedy się skończą składniki mineralne?
Taki ekosystem zacznie ewoluować do momentu aż osiągnie equilibrium, no w sumie teoretycznie powinien ewoluować w nieskończoność. Chodzi o to, że jest tam załóżmy 30l powietrza, czyli 2 tym 6l tlenu. Rośliny pobierają dwutlenek węgla zmieniając go w tlen (w nocy odwrotnie), składniki mineralne są pobierane, ale przecież nie rozpadają się, one nie giną. Roślina może je zmienić w coś innego, ale po obumarciu, bakterie, które tam są z powrotem przerobią to na składniki mineralne. Spójrz na siebie, jesz - srasz, pijesz - szczasz, robisz wdech - robisz wydech. Uwierz mi, że po przeliczeniu wszystko się zgadza, ile wypijesz tyle wyszczasz/wypocisz, ile zeżresz tyle wysrasz/przybierzesz na masie/odpadnie ci naskórkiem etc., ile powietrza weźmiesz biorąc wdech tyle wypuścisz biorąc wydech (powietrze lekko zmieni się w swojej zawartości, ale masowo WYDYCHASZ WIĘCEJ NIŻ WDYCHASZ). To jest logiczne, to może żyć, wszystko naturalnie krąży, tylko w odcięciu od świata zewnętrznego. Jeśli wszystko jest hermetycznie zamknięte to za pewnie drugie tyle lat powstaną tam nowe gatunki.

St...........el

2013-01-30, 05:00
dokładnie, jest zasada, że w układzie biologicznym materia krąży bezstratnie, a energia ma jednokierunkowy przepływ. I ch*j.