18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Ciekawostki nt. ziemskiego księżyca

Czimchik • 2012-10-09, 15:41
Coś dla małych sado-naukowców.


Powstało kilka teorii wyjaśniających pochodzenie ziemskiego Księżyca. Najwcześniejsze przypuszczenia zakładały, że oderwał się on od skorupy ziemskiej wskutek sił odśrodkowych, pozostawiając bliznę w postaci ogromnego zagłębienia (którym miał być Ocean Spokojny). Jednak ta koncepcja „rozszczepieniowa” wymagała zbyt dużej początkowej energii obrotu, toteż pojawiła się hipoteza zakładająca, że Księżyc powstał niezależnie od Ziemi i został przez nią tylko przechwycony. Również ona nie zdobyła uznania w świecie nauki, ponieważ warunki wymagane do spełnienia jej założeń (na przykład gruba warstwa atmosfery, zdolna rozproszyć energię Księżyca) były niemożliwe do spełnienia. Teoria "koformacji" zakładała natomiast, że Ziemia i Księżyc powstały równocześnie z tego samego dysku akrecyjnego. Według jej twórców, Księżyc uformował się z materiału otaczającego proto-Ziemię w taki sam sposób, jak planety z pierwotnego dysku wokółsłonecznego. Nie wyjaśnia ona jednak obecności na Księżycu żelaza w postaci metalicznej. Również żadna z tych hipotez nie wyjaśnia wysokiej wartości momentu pędu układu Ziemia-Księżyc.

Obecnie najpopularniejszą teorią tłumaczącą powstanie ziemskiego satelity jest teoria wielkiego zderzenia. Zakłada ona, że zderzenie proto-Ziemi z ciałem wielkości Marsa wyzwoliłoby ilość energii wystarczającą do wyrzucenia dostatecznej ilości materii na orbitę okołoziemską; z materii tej następnie miał uformować się Księżyc. Nierozstrzygnięte zagadnienia tej teorii dotyczą przede wszystkim ustalenia względnych rozmiarów Ziemi i ciała, z którym nastąpiła kolizja, a także tego, jaka ilość materiału pochodzącego z Ziemi i owego ciała utworzyła Księżyc. Według obecnych danych, ziemski satelita powstał 4,527 ± 0,01 miliarda lat temu, to jest około 30-50 milionów lat po uformowaniu się Układu Słonecznego.

Czyżby?

Księżyc z każdym rokiem oddala się od ziemi o 4 cm rocznie, 1 metr co 25 lat. Wykonajmy proste obliczenie pomijając początkową siłę pędu księżyca w momencie katastrofy, tak jakby jej nie było, jakby oderwał się od niej z taką samą prędkością z jaką oddala się teraz...

Księżyc znajduję się aktualnie ok 384 403 km od ziemi.

1000 m x 25 lat = 1 km na 25000 lat

384403km x 25000L = 9610075000L = 9.6 mld lat temu

Niektóre źródła podają 2 cm, uwzględnijmy ten fakt i teraz podzielmy to na pół, ile nam wyjdzie? 4,8 mld lat!

W obliczeniach nie brano pod uwagę zderzenia z innym ciałem i siły początkowej rozwarcia ciał, wniosek? W ziemię nic nie uderzyło, księżyc powstał w tym samym czasie co ziemia! Tylko jak? Wygląda to tak jakby zostało zaprojektowane...

- Patrząc przez pryzmat zwykłego ziemianina czapa księżyca idealnie pokrywa się co do centymetra ze słońcem, dziwny i wielce zagadkowy zbieg okoliczności.

- Zgodnie z obowiązującymi prawami Księżyca nie powinno go tam być, ponieważ kiedy planeta posiada satelity, są one znacznie od niej mniejsze, w stosunku do ziemi powinien mieć ok. 50-500 km, a nie 3476 km.

- Księżyc jest ciągle zwrócony w stronę Ziemi tą samą stroną. Powód; Księżyc obraca się wokół własnej osi . Ruch obrotowy ma ten sam okres co ruch obiegowy wokół Ziemi, to jest 27 322 dni. Jest to jedyny tak przypadek w naszym układzie słonecznym.

- Księżyc ma zbyt idealną orbitę, by mogła być naturalna, żadna planeta nie ma tak idealnie ułożonego księżyca z perfekcyjnym kursem i prędkością.



ArkaSzatana

2012-10-09, 22:32
@R.G. - lepiej załóż się o to kto odrobi pracę domową z Przyrody, ty czy twój kumpel.

angler

2012-10-09, 22:33
Ciekaw jestem ile ja tutaj jeszcze przeczytam ciekawostek próbujących uzasadnić istnienie "Stwórcy".

Z naukowcami jak z każdym, sypniesz kasą i opublikuje Ci artykuł, jaki tylko będziesz chciał.


dziarski

2012-10-09, 22:47
Jeżeli księżyc oddala się od ziemi 4cm rocznie czyli w 1000 lat oddalił się o 40m to znaczy że te 1000 lat temu "czapa" księżyca nie pokrywała się idealnie ze słońcem i za kolejne 1000 lat też nie będzie, więc po prostu nam się przyfarciło, z resztą wcale się nie pokrywa co do 1cm z dupy to wyjąłeś, co to wgl znaczy co do 1cm??? Jak piszesz jakieś wymiary to chociaż napisz promień średnica albo coś w tym stylu.

etinos

2012-10-09, 22:50
Hehe ch*j wi, ja zas kiedys czytales ze to jakby statek kosmiczny, ze w srodku jest pusty (wstrzymaj ego) i byl tutaj przez "nich" sprowadzony bardzo dawno temu aby nas obserwowac.. sci-fi, a moze rzeczywistosc jest taka poj***na, nie wiem.

Ale sa ciekawe zdjecia ukazujace struktury na ksiezycu, jest tego troche, zanim jeszcze nasa wrzucilo "polepszona" wersje, czyli zamiast zamazywac rozne miejsca (ciekawe po co to robili) to juz ladnie photoshopem poprawili, poszperajcie, naprawde ciekawe rzeczy, ktos tam byl, albo jest, moze my, moze nie my, nie wiem, ale ciekawe :)

blazejpop

2012-10-09, 22:55
ch*j z nauką mechaniki, fizyki, astronomii.
najpierw się matematyki dobrze w podstawówce nauczyć - mnożenia, a później dopiero wrzucać jakiekolwiek tematy z liczeniem.

Buszownik

2012-10-09, 22:58
Jedno pytanie ..
skąd wziąłeś te Gimbo-obliczenia ?

:shock:

Szwancolot

2012-10-09, 23:10
baleksus napisał/a:


- Księżyc jest ciągle zwrócony w stronę Ziemi tą samą stroną. Powód; Księżyc obraca się wokół własnej osi . Ruch obrotowy ma ten sam okres co ruch obiegowy wokół Ziemi, to jest 27 322 dni. Jest to jedyny tak przypadek w naszym układzie słonecznym.

Wszystkie naturalne satelity są stale zwrócone tą samą stroną do planety, którą obiegają. Powodują to siły pływowe.



No i gówno prawda. Tylko Księżyc ma takie właściwości w naszym układzie.

baleksus napisał/a:


- Zgodnie z obowiązującymi prawami Księżyca nie powinno go tam być, ponieważ kiedy planeta posiada satelity, są one znacznie od niej mniejsze, w stosunku do ziemi powinien mieć ok. 50-500 km, a nie 3476 km.

Przykład - Pluton i Charon.



Szkoda że Pluton to nie planeta tylko planeta karłowata. Prawa księżyca nie obowiązują w takim przypadku. Proponuje więc:

baleksus napisał/a:


Poczytaj na temat, poucz się trochę fizyki i astronomii. I do cholery, wyłącz telewizor.


Toks

2012-10-09, 23:12
Sam je napisał. Nauczył się mnożyć przez 10/100/1000 i postanowił nam zaimponować swoim brakiem wiedzy.
Po pierwsze, założył że Księżyc oddala się od ziemi z stałą prędkością. Po pierwsze i ostatnie, bo na poziomie wiedzy z gimnazjum można ocenić że tak nie jest. Brak zrozumienia w tekście czytanym połączenia "obecnie z prędkością około xx cm w przeciągu roku". I stworzył więc własną teorię podważając wiedzę Galileusza, Keplera, Newtona... hmm nie ma lipy, polski Gimbus mądrzejszy.

Do tego chyba każdy wie, że z racji iż księżyc porusza się po orbicie eliptycznej względem ziemi - to rozmiar obserwowanej tarczy zmienia się ciągle. Co można poznać podczas obserwacji zaćmień Słońca - raz jest całkowite, a raz widać tarczę słońca.

Głupi jestem, więc nie będę dalej pisał, bo coś poziom wypowiedzi mi się obniża gdy myślę o autorze :)

Sa...........is

2012-10-09, 23:13
ras666 napisał/a:

Szczerze - co za j***na różnica, wstajesz rano, odprowadzasz dzieci do szkoły, idziesz do roboty, 17 w domu, wpie**alasz obiad, żona myje naczynia/sprząta/ogarnia dzieciaki, młode idą spać, kąpiesz się, otwierasz browara, siadasz na sadola, od czasu do czasu ruchniesz matkę swoich bachorków(lub nie swoich) i tak do zaj***nej śmierci. Co za różnica czy jest Bóg czy jesteśmy tylko myszami w laboratorium... Fuck it i tak zdechniemy.



Piekny, nawet moge powiedziec - ksiazkowy przyklad czlowieka niemyslacego, klasyczny przyklad szarego obywatelka ktory probality ma wszystko gdzies, bo niczego nie rozumie i nie chce sie nad niczym zastanowic, bo jemu browek i r*chanie panienek wystarcza do zycia - rutyna i browar i r*chanie, nosz k***a juz w mezopotami potrafili sobie ciekawiej organizowac zycie, jesli ty swoj caly dzien, baa... CALE ZYCIE jestes w stanie opisac w jednym poscie i to na dodatek krotkim, a gimba ci jeszcze piwa za to daje, to jest nad czym zaplakac... Takie zycie z Bogiem czy bez niego jest, powiem krotko - denne i ch*jowe.

zeppelinous

2012-10-09, 23:22
Nie trzeba było długo szukać by sprawdzić swoje własne teorie zanim się je upowszechnia.


http://wgorerzeki.nowyekran.pl/post/9284,dlaczego-ksiezyc-oddala-sie-od-ziemi

""Nie będę zamęczał wzorami i obliczeniami z tego wynikającymi, ale wszystkie one dają wynik około 1.6 miliarda lat wstecz, kiedy to Księżyc ‘szorował’ po Ziemi. Do czegoś takiego oczywiście nigdy nie doszło, więc wyjaśnienia ‘naukowe’ skąd zatem księżyc ma 4.5 miliarda lat są niczym kolejne hipotezy i gdybania. Pogląd, który to tłumaczy opiera się na teorii, że kiedyś Księżyc oddalał się wolniej, ""

chencik

2012-10-09, 23:41
Jeśli inne źródła mówią o 2 cm rocznie, to co 100 lat oddala się o 50 m, a nie 12,5. Więc dalej licząc wyjdzie nie 4,8 mld lat temu a 19,2 mld lat temu. Panie, licz wolniej.

elda1987

2012-10-10, 00:07
a księzyc ma taką odległość od naszej planety, co mój poczciwy francuski srakopreżot ma obecnie na liczniku :krejzi: Jestem dumna, że jestem tak blisko naszego satelity i że samodzielnie połowę tej drogi zrobiłam ja, kobieta. :)

urtel

2012-10-10, 10:22
Czimchik napisał/a:



Ruch obrotowy ma ten sam okres co ruch obiegowy wokół Ziemi, to jest 27 322 dni.




Jeden przecinek a jakie znaczenie:D

chencik napisał/a:

Jeśli inne źródła mówią o 2 cm rocznie, to co 100 lat oddala się o 50 m, a nie 12,5. Więc dalej licząc wyjdzie nie 4,8 mld lat temu a 19,2 mld lat temu. Panie, licz wolniej.



o_0... 2cm*100 lat = 200 cm -> 200cm = 2m, gdzie tu k***a 50m?:O

Kris LaMuerte

2012-10-10, 10:55
Jako, że interesuje się tematyką, muszę sprostować kilka rzeczy, które tu napisałeś, bo pie**olisz waść głupoty (albo ktoś, od kogo to skopiowałeś, pie**oli).

Tak więc po kolei.

Czimchik napisał/a:


Księżyc znajduję się aktualnie ok 384 403 km od ziemi.

1000 m x 25 lat = 1 km na 25000 lat

384403km x 25000L = 9610075000L = 9.6 mld lat temu

Niektóre źródła podają 2 cm, uwzględnijmy ten fakt i teraz podzielmy to na pół, ile nam wyjdzie? 4,8 mld lat!

W obliczeniach nie brano pod uwagę zderzenia z innym ciałem i siły początkowej rozwarcia ciał, wniosek? W ziemię nic nie uderzyło, księżyc powstał w tym samym czasie co ziemia! Tylko jak? Wygląda to tak jakby zostało zaprojektowane...



Tempo oddalania się Księżyca od Ziemi nigdy nie było stałe. Wszystko zależy od tzw. przypływowego hamulca, który spowalnia rotację Ziemi, jednocześnie przyśpieszając poruszanie się Księżyca po orbicie, co z kolei powoduje przesunięcie się go na wyższą orbitę (oddalenie się od Ziemi). Siła tego hamulca zależy od rozmieszczenia oceanów. W tej chwili ten rezonans jest wyjątkowo silny, dlatego Księżyc oddala się o te 4cm na rok. Wcześniej mogło to być 0,1cm, 2cm albo mógł się nawet przybliżać.

Czimchik napisał/a:


- Patrząc przez pryzmat zwykłego ziemianina czapa księżyca idealnie pokrywa się co do centymetra ze słońcem, dziwny i wielce zagadkowy zbieg okoliczności.


Sam piszesz o oddalaniu się Księżyca od Ziemi. Pomyśl trochę... 2 miliardy lat temu Księżyc podczas zaćmienia zakrywał całą tarczę Słońca całkowicie, za 2 miliardy lat podczas zaćmienia będzie tylko plamką na słonecznej tarczy. Zresztą i teraz nie pokrywa się idealnie - słyszałeś o zaćmieniu obrączkowym?

Czimchik napisał/a:


- Zgodnie z obowiązującymi prawami Księżyca nie powinno go tam być, ponieważ kiedy planeta posiada satelity, są one znacznie od niej mniejsze, w stosunku do ziemi powinien mieć ok. 50-500 km, a nie 3476 km.


Pluton.
Według pewnych teorii także Mekrury był kiedyś księżycem i to Wenus, więc proporcja była jeszcze większa, niż w przypadku układu Ziemia-Księżyc.

Czimchik napisał/a:


- Księżyc jest ciągle zwrócony w stronę Ziemi tą samą stroną. Powód; Księżyc obraca się wokół własnej osi . Ruch obrotowy ma ten sam okres co ruch obiegowy wokół Ziemi, to jest 27 322 dni. Jest to jedyny tak przypadek w naszym układzie słonecznym.


Obrót synchroniczny jest dość powszechnym zjawiskiem - zupełnie na odwrót z tym co ty piszesz. Istnieje nawet coś takiego jak obrót synchroniczny układu, gdy oba ciała niebieskie układu są zwrócone do siebie zawsze tą samą stroną (np. Pluton- Charon). A co do normalnego obrotu synchronicznego- podlega mu większość większych księżyców w Układzie Słonecznym. Np. Ganimedes, Kallisto, Io, Europa, Tytan, Rea, Japet, Dione, Tetyda, Oberon, mam dalej wymieniać?

Czimchik napisał/a:


- Księżyc ma zbyt idealną orbitę, by mogła być naturalna, żadna planeta nie ma tak idealnie ułożonego księżyca z perfekcyjnym kursem i prędkością.


Eeeeeeee, wyżej już napisałem wszystko co do tej "idealnej orbity i prędkości.


Za dużo teorii spiskowych się naoglądałeś/ naczytałeś. Niestety to nie OGame a Księżyc to nie Gwiazda Śmierci.

:idzwch*j:

konował

2012-10-10, 11:07
Nawet jak i ufo-porno-ludki nas podglądają. To k***a jako że jesteśmy prymitywną rasą bo taka prawda. Niech Wielki Święty Imperator i w ogóle prze ch*j przejmie władze na świecie. Wypie**oli tych wszystkich z pedalonych Iluminatów polityków itp. I k***a najwyższy czas polecieć kosmos każdego napie**alać.
For the Emperor !!!