18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Ciekawostka o Trybunale Konstytucyjnym

~Faper Noster • 2015-12-09, 10:48
Nie weryfikowałem, ale wrzucam bo liczę na merytoryczne komentarze
Cytat:

Przez ostatnie 10 lat Trybunał Konstytucyjny orzekał w sprawie zgodności ustaw z Konstytucją dokładnie 270 razy.
50 z jego orzeczeń NIE WYKONANO.

Zgadnijcie jak to się rozkłada na poszczególne rządy.
Podpowiadam, jeden z czołowych posłów PO powiedział dziś, że "obowiązkiem Prezydenta, tak jak wszystkich polityków, jest stać na straży Konstytucji"
...
...
...
Już? Obstawiliście?
No to pewnie nie będzie żadnym zaskoczeniem wynik.

2005-2007 Rządy PiS - 1 raz
2007-2015 Rządy PO - 49 razy

CZTERDZIEŚCI DZIEWIĘĆ RAZY PLATFORMA OBYWATELSKA ZIGNOROWAŁA ORZECZENIA TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO.

Przy czym im bliżej końca kadencji - tym częściej.


C.Z.E.S.I.E.K

2015-12-09, 11:12
Spokojnie. pisiory z naszym marionetkowym prezydentem są na razie na etapie wybadania na ile mogą sobie pozwolić. W przyszłym roku już bez hamulców pojadą.

Teodorr

2015-12-09, 11:16
Czeu mnie to nie dziwi :roll:
raczej martwi, bo skoro wnioski Trybunalu zostaly zignorowane bez konsekwencji to na ile pozwola sobie przyszle kadencje?

krzyks

2015-12-09, 11:23
Jak dla mnie cały ten TK powinien zostać zlikwidowany, albo totalnie zreformowany. Teoretycznie ma stać na straży Konstytucji. Do czego to się sprowadza? Do interpretowania tejże... Przede wszystkim Konstytucja powinna być tak napisana, aby nie wymagała interpretacji. To Trybunał Stanu powinien stwierdzać jej złamanie, bądź nie. Skoro wszystkie siły polityczne uważają, że obecna forma TK jest dobra, to dlaczego obsadzają trybunał swoimi ludźmi? Bo są świadomi, że TK służy wyłącznie interpretacji, a ta może być różna w zależności od składu. Tylko czy takie są założenia funkcjonowania tej instytucji? Nie, nawet założenia takie nie są, ale praktykuje się to, co w temacie. Już pomijam to, że TK orzeka sam w swojej sprawie... to już przegięcie. Co do samych wyroków. Często jest tak, że TK orzeka, że dana ustawa nie jest zgodna z Konstytucją, ale jej zmianę odracza się na jakiś czas albo całkiem zawiesza, uzasadniając to okolicznościami, dobrem finansów, bezpieczeństwem itp... I tu właśnie włącza się czynnik polityczny. Obecnie TK służy wyłącznie do tego, aby znaleźć furtkę jeśli tak jest wygodnie dla panującego ugrupowania. W zależności od składu TK, decyzje takie mogą być różne. To ja się pytam... po co nam TK i Konstytucja, która jest ustawą zasadniczą i żadna ustawa nie może być z nią niezgodna, skoro i tak tego się nie przestrzega? Jak dla mnie TK powinien działać tak jak TS - sądzić za złamanie Konstytucji. A sama Konstytucja powinna być napisana tak, żeby nikt nie miał wątpliwości jak ją interpretować.

C.Z.E.S.I.E.K

2015-12-09, 11:29
@Up

......zacznijmy od tego, że samą konstytucje należałoby (że tak to delikatnie ujmę), odświeżyć.

~Faper Noster

2015-12-09, 11:39
@up, dokładnie tak.
Podobno w Konstytucji z 3-go Maja (znowu nie weryfikowałem) był zapis, że co 25 lat powinna być ona weryfikowana i dostosowywana do aktualnych realiów politycznych i społecznych

Ni...........ny

2015-12-09, 11:57
Faper Noster napisał/a:

Nie weryfikowałem, ale wrzucam bo liczę na merytoryczne komentarze



W kilka dni temu tv Republika wypowiadał się poseł od kukiza twierdząc że " absolutnie nie możemy kupić Caracali, wyprodukowano ich tylko kilkanaście" po zweryfikowaniu tej informacji okazało się że jednak 250 szt. już służy, a 100 kolejnych jest na etapie negocjacji.

Więc może jednak weryfikuj ? bo napisać czy powiedzieć można byle co a "ciemny lud wszystko kupi" ;)

reczi

2015-12-09, 12:23
Ja pie**ole co za bzdura. Każdy z tych wyroków został wykonany! KAŻDY JEDEN. Nie powtarzaj bzdur zassanych z dupy prezesa i jego dup propagandowych.

C.Z.E.S.I.E.K

2015-12-09, 12:25
Ktoś musiał zmarnować naprawdę spory kawał czasu, by porównać które wyroki zostały wykonane, a które nie....... Tym bardziej,
że niektóre z nich dotyczą takich spraw, że szkoda się w to zagłębiać. Dlatego też pozwolę sobie na śmiałe stwierdzenie, że cały ten wątpliwej wartości artykuł został zrobiony na zlecenie, więc z prawdą ma niewiele wspólnego.
Tym bardziej nie wierzę, że za poprzedniej (a nawet dwóch) kadencji sejmu, opozycja nie dopatrzyła się czegoś takiego.

sSQNn

2015-12-09, 13:45
@up
nawet jak się dopatrzyła to nie miała gdzie tego ogłosić, które media by to opublikowały?

Swoją drogą z tego co słyszałem (nie wiem czy to prawda) TK nie ma prawa czegokolwiek nakazać - oni tylko mówią czy coś jest zgodne czy nie.

Druga sprawa, że TK zawsze był i będzie polityczny. Jak tam k***a ma być obiektywizm skoro wybierają ich politycy?
Powinno się go zlikwidować, a kompetencje przekazać do Sądu Najwyższego lub wszyscy sędziowie powinni być wybierani w powszechnym głosowaniu.

lapps

2015-12-09, 13:58
@reczi

http://ppiop.rcl.gov.pl/?r=orzeczenia/index

jest pelno niewykonanych, nie tylko te swieze z pierwszej strony, ale na przyklad wiek emerytalny podniesli niezgodnie z konstytucja i w dupie mieli orzeczenie trybunalu, Ordynacja wyborcza do Sejmu RP i Senatu RP to samo, Stosowanie hipoteki przymusowej podczas kontroli podatkowej tez, Odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez bobry itp itd z 48 na spokojnie moze sie uzbierac

pi...........ja

2015-12-09, 13:59
Faper Noster napisał/a:

Nie weryfikowałem

I liczysz na merytoryczną dyskusję?

Pac

2015-12-09, 14:20
pietras_ja napisał/a:

I liczysz na merytoryczną dyskusję?


Zawsze gdy pada wyrazenie 'merytoryczna dyskusja' przestaje brac rozmowce na powaznie

Ni...........ny

2015-12-09, 14:29
sSQNn napisał/a:

@up
nawet jak się dopatrzyła to nie miała gdzie tego ogłosić, które media by to opublikowały?



TV Republika
TV Trwam
Radio Maryja
Nasz Dziennik
Gazeta Polska
niezalezna.pl
Fronda