18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Bałagan to nie problem

Zet. • 2014-01-13, 19:58
Jak mieszkałem z rodzicami, zawsze słyszałem "Posprzątaj ten syf w pokoju". Dzisiaj ucząc się do obrony i patrząc na mój porządek w domu wpadłem na idealną wymówkę...

Robiąc bałagan zwiększa się chaotyczność elementów zbioru jakim jest mieszkanie. Czyli rośnie entropia układu.

Zgodnie z II zasadą termodynamiki entropia zawsze dąży do zwiększenia. Przytaczając wzór na entalpię swobodną
dG=dH-TdS gdzie S to entropia, można łatwo zauważyć że im większa entropia tym mniejsza entalpia swobodna układu.

Kiedy entalpia swobodna układu spadnie poniżej zera to mamy do czynienia z procesem SAMORZUTNYM. Co więcej warto dodać, że jest to proces egzotermiczny dH<0 (czyli jego przebieg w drugą stronę wymaga dostarczenia energii)

Można bardzo łatwo wywnioskować, że skoro "bałaganienie" jest procesem samorzutnym, czyli termodynamicznie pożądanym i korzystnym(dąży do równowagi) to sprzątanie takim procesem na pewno NIE JEST ! Nic na siłę...

Pozdrawiam inżynierów.

Jestem już za stary, ale chciałbym zobaczyć minę mojej mamy na taką wymówkę...zamiast "póóóźniej" :D

keanel

2014-01-13, 23:53
Jestem na prawie i to rozumiem... Chyba źle wybrałem...

wujek1

2014-01-14, 00:02
wyczuwam melowca

vang

2014-01-14, 00:07
Jak na moje oko to jest to jedna strona medalu bo dla twojej mamy jest zupełnie odwrotnie. Fajnie to brzmi tak naukowo, ale by nabałaganić też musisz dostarczyć energii (w końcu przenosisz przedmiot z punktu a do b - do tego potrzebna jest energia). Wydaje mi się, że źle do tego podszedłeś już od założeń, a gdy założenia są złe to wnioski też zazwyczaj są złe. Dla mojej mamy był bałagan bo nie mogła nic znaleźć a dla mnie był wtedy porządek bo wiedziałem gdzie co leży. Nie możesz porównywać bałaganu do chaosu bo to 2 różne rzeczy.

Tassadar

2014-01-14, 00:23
Robenie syfu jest jak rekurencja, bierze się sama z siebie a żeby zrozumieć jak to się dzieje musisz najpier zrozumieć rekurencję.

Dalias

2014-01-14, 00:27
W sumie do takiego stwierdzenia nie potrzeba być na studiach, chemia w liceum wystarcza :)

Lordzik92

2014-01-14, 00:43
Kilkanascie lat nauki, wiele wyrzeczen, wiele nieprzespanych nocy, a wszystko to by zdobyc prace, ktorej... zabraklo..., ale za to mozna napisac cos na portalu, by zdobyc nic nie warta reputacje wsrod innych uzytkownikow!

santaxl

2014-01-14, 00:57
pfff, termodynamika. Pogadajmy o prądzie ziomuś, tam to się zaczyna magia

Simon_mcKEY

2014-01-14, 02:17
Nie trzeba być inż żeby to zrozumieć. Ale wymówka dobra chociaż nic nowego.

hogg

2014-01-14, 02:37

Irasmatick

2014-01-14, 03:32
Też się "zaraz" bronię... Z chemii więc wiadomo o co cho...

Pozdrawiam kumatych... i humanistów (następnym razem dodajcie więcej soli do moich frytek)

Kamil90rts

2014-01-14, 08:07
@up spokojnie razem z kumplem lejemy do frytek wiec powinny byc ok

ellsworth

2014-01-14, 08:22
Zet. Weź się zabij. To też zwiększy entropię.

SalvationArmt

2014-01-14, 11:33
Zgodnie z II zasadą termodynamiki entropia adiabatycznego układu zamkniętego na skutek przemian nieodwracalnych rzeczywiście wzrasta, ALE podczas przemian odwracalnych nie zmienia się. Więc nie zawsze ona rośnie ;) Pozdrawiam, mam obronę w poniedziałek :)

kawkaman

2014-01-14, 21:22
skończyłem czytac na słowie entropia...