18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

ZS "Strzelec" OSW

Acotte • 2014-03-24, 21:12
Czołem,

zauważyłem, że tematy militarne łatwo się przyjmują i są pozytywnie oceniane, więc macie coś ode mnie.

Parę słów o mało znanej organizacji zwanej "strzelcem"

Cytat:

Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza (ZS „Strzelec” OSW)– organizacja paramilitarna, jest patriotycznym stowarzyszeniem – kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego, działa jako stowarzyszenie rejestrowe we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Strażą Graniczną, Obroną Cywilną i Związkiem Harcerstwa Polskiego.



Rekrutacja jest prowadzona na poziomie samych jednostek, należy być niekaranym, mieć polskie obywatelstwo i ukończone 16 lat. Po trwającym kilka miesięcy okresie unitarnym, podczas którego kadeci zapoznają się z musztrą, stopniami strzeleckimi i wojskowymi, taktyką, technikami survivalowymi oraz strzelaniem z broni na strzelnicy składają przysięgę.

Cytat:

Wstępując w szeregi Związku Strzeleckiego „Strzelec” – Organizacji Społeczno-Wychowawczej przyrzekam:
Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie, niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi. Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą.
Przyrzekam:
Powinności moje jako członka Związku Strzeleckiego „Strzelec” - Organizacji Społeczno-Wychowawczej z dobrą wolą i wiarą wypełniać, prawa strzeleckiego gorliwie przestrzegać, polecenia przełożonych chętnie wykonywać. Wszystko co teraz przyrzekam w sumieniu moim do głębi zważyłem, a przyrzeczenie moje stwierdzam uroczystym słowem i honorem wolnego obywatela i uczciwego człowieka. Tak mi dopomóż Bóg



Utrzymują się z własnych składek (kwiaty na uroczystości, sprawy bieżące, pirotechnika na ćwiczenia itd) Niestety wyposażenie (w tym mundur + beret + odznaczenia strzeleckie) zdobywają już we własnym zakresie. Przed wojną bycie strzelcem wiązało się ze źródłem prestiżu i wieloma przywilejami, np. darmowymi przejazdami pociągami. Generalnie obowiązuje mundur Wz. 93 (tzw. "Pantera"), gdyż jest wymagana na uroczystości państwowe. Jednak na zajęciach z taktyki często są używane inne wzory kamuflażu. Strzelcy są mało znani, skutkiem czego często są myleni z ASGejami lub Paintballowcami.Nie będę przynudzał, pokażę kilka filmików. :-D

Teraz najistotniejsze pytanie. Myśliscie, że w naszych czasach taka organizacja jest potrzebna? Czy to tylko zabawa w prawdziwe wojsko?

Zajęcia na strzelnicy:


Złożenie przysięgi:


Szkolenie unitarne:


Znowu strzelnica:

marcikonik

2014-03-24, 21:25
To zabawa. Tylko i wyłącznie. Bieganie z latarkami po lesie... Spoko . Jeśli kogoś to jara, nie ma problemu. Tylko znam takich co byli w strzelcu i uważają się za Ura bura żołnierzyków :P

Moreq

2014-03-24, 21:34
Spędziłem w Strzelcu (nie ważne którym, bo jest ich kilka) kupę lat zaczynając jako zwykły kandydat, kończąc na chlaniu wódki z "szefami" na szkoleniach wojskowych (nie strzeleckich). Ogólnie przygoda super, ale w Polsce są tylko 3-4 jednostki które naprawdę są konkretne (zajęcia z aktywnymi żołnierzami, kilkudniowe wypady do lasu, wypady na strzelnicę).

Ogólnie polecam, pod warunkiem że wasza jednostka nie składa się z p*zdeczek. Ogólnie jak w jednostce jest dużo dziewczyn, to znaczy że są ch*ja warci - tak wychodzi z mojego doświadczenia. Laski tylko w biurach przy papierkach, na poligonach i kompanii tylko kolesie.

Medivh31

2014-03-24, 21:35
Lepsze to niż gender nie?

hardlight

2014-03-25, 11:10
Dla mnie ważne że ktoś coś robi. Pewnie, lepiej mieć "coś" niż siedzieć na tyłku całe życie. Jak zawsze wszystko rozbija się o ludzi, jak są rozumni to tworzą coś ciekawego, jak się trafią za to nierozumni to zepsują każdą ideę.

Amszi

2014-03-25, 14:57
Ja osobiście byłem w Strzelcu, potem kolega ściągnął mnie do miejscowego OSP. I wybrałem OSP. Nie dość że pomagasz ludziom, masz szansą ciągle się czegoś nauczyć, przydatnego w życiu, to masz też kumpli na których możesz liczyć w każdej chwili a oni na Ciebie bo od tego zależy ich i Twoje zdrowie i nieraz życie. A przedewszystkim służba w OSP pozwala pomagać ludziom i robisz coś pożytecznego. A nie tylko biegasz z repilkami po lesie jak kretyn :D

Dorquba

2014-03-25, 19:43
@Amszi Dobrej OSP to ze świecą szukać, w większości przypadków jedyne co potrafią gasić to pragnienie. Sam myślę nad jakąś organizacją paramilitarną po studiach bo NSR to jedna wielka porażka.
Piwo dla chłopaków ze strzelca, zawsze to jakaś aktywność fizyczna.

Amszi

2014-03-25, 21:21
@Dorquba wystaczy popatrzeć na OSP KSRG( Krajowy system ratowniczo-gasniczy) Gdzie mając kilanaście wyjazów miesięcznie nie można sobie w jednostce pozwolić na picie. Bo jeśli nie wyjedziesz raz, drugi to jednostka zostaje wywalona. A to jest nie lada cios dla wszystkich członków. A KSRG jest pierwszą linią nawet przed PSP bo to oni są pierwsi na miejscu zdażenia i oni zaczynają działania. A zwykłe OSP, to masz racje, bywa różnie z tym gaszeniem :lol: A co do aktywności fizycznej, spróbuj sobie w ubraniu bojowym typu NOMEX i z 15kg aparatem tlenowym na plecach poprzeciągać 20-40 metrów węży pełnych wody. Wbrew pozorom, to nie jest wcale łatwe zadanie. I rónież trzeba mieć mocno wyćwiczony i zgrany zespół. ;-)

dupeusz

2014-03-26, 13:52
sam chciałem się do stzrelca zapisać ale jak dowiedziałem się że w moim mieście (Wrocław) zajęcia poligonowe są raz na ruski rok i strzelają tylko z wiatrówek (bo nie ma funduszy na prawdzią amunicję) to sobie chyba odpuszczę... chociaż jedna rzecz jest pociągająca- za mundurem panny sznurem ;)