18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Znane marki i naziści

snq321 • 2012-10-07, 10:53
Hugo Boss



Znana niemiecka firma produkująca odzież i perfumy z siedzibą w Metzingen, założona w 1923 przez Hugo Ferdinanda Bossa (1885–1948). Firma Hugo Boss była producentem mundurów dla SS, SA, Wehrmachtu i Hitlerjugend. Sam Hugo Boss był członkiem partii nazistowskiej. W 1999 roku, amerykańscy prawnicy złożyli pozew przeciwko firmie w imieniu tych kórzy przeżyli przymusowe roboty w fabryce Hugo.

W 1946 wyrok denazyfikacji, w oparciu o jego wczesne członkostwo w partii, jego wsparcie finansowe SS i mundur dostarczane do hitlerowskich partii jeszcze przed 1933 r., Boss został uznany za zarówno „działacza” jak i „zwolennika i beneficjenta narodowego socjalizmu”. Został pozbawiony prawa do głosowania, zdolności do prowadzenia działalności gospodarczej i ukarany „bardzo wysoką grzywną” w wysokości 100.000 marek. Zmarł w 1948 roku, ale jego biznes przetrwał.

W 1997 roku firma pojawiła się na liście szwajcarskich niewykorzystywanych rachunków bankowych, co wstrząsnęło publikacją artykułów, podkreślających zaangażowanie Hugo Boss w nazizm. W 1999 roku amerykańscy prawnicy złożyli pozwy w New Jersey, w imieniu ocalałych i ich rodzin, i pozwali za wykorzystanie robotników przy pracach przymusowych w czasie wojny.

W grudniu 1999 r. doszło do zawarcia porozumienia między niemieckim rządem oraz grupą amerykańskich prawników (reprezentujących pozwy zbiorowe), organizacjami żydowskimi i rządem Stanów Zjednoczonych, aby ustanowić fundusz opiewający na kwotę 5,1 miliardów dolarów, finansowany w równych częściach przez niemiecki przemysł i rząd niemiecki, mający na celu zrekompensowanie robotnikom przymusowym wykorzystywania ich przez Niemców podczas II wojny światowej. Hugo Boss zgodził się uczestniczyć w tym funduszu, do kwoty, która została oszacowana przez niektóre źródła na ok. „752 000 €”, podczas gdy inni uznali, iż firma „ostatecznie wpłaciła absolutne minimum do funduszu kompensacyjnego”.


Ford



Ford Motor Company – spółka akcyjna z siedzibą w Dearborn, Michigan, USA, założona w Detroit w 1903 r. przez Henry’ego Forda. Po dojściu do władzy Hitlera, obaj zostali przyjaciółmi (Ford miał zwyczaj dawać urodzinowy prezent Hitlerowi – czek na 100 tysięcy marek, a Hitler odznaczył go wysokim orderem III Rzeszy – Orderem Orła Niemieckiego). Łączyła ich wspólna niechęć do Żydów. Jest bardzo prawdopodobne, że Ford finansował NSDAP w latach 20 (działo się to potajemnie – możemy tak wnioskować za sprawą relacji „świadków”).


Siemens



To międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główna siedziba koncernu znajduje się w Monachium i w Berlinie. Siemens AG zajmował istotną rolę w nazistowskim systemie państwowych monopoli stworzonych na potrzeby gospodarki wojennej Niemiec. W czasie II wojny światowej większość produkcji koncernu była kierowana na potrzeby armii.

Siemens AG uczestniczył m.in. w produkcji pocisków V-1 i V-2. W 1941 kapitał akcyjny wzrósł do 400 mln reichsmarek, a sam koncern zaczął uczestniczyć w grabieży substancji przemysłowej krajów okupowanych (w tym Polski i ZSRR).

Wykorzystywał także pracę wywiezionych do Niemiec robotników przymusowych, jeńców wojennych oraz więźniów obozów koncentracyjnych – m.in. pracowali oni w zakładach urządzeń silnoprądowych Siemens-Schuckertwerke GmbH, które znajdowały się w pobliżu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz w zakładach Siemens & Halske AG zlokalizowanych przy obozie koncentracyjnym Groß-Rosen.

Siemens opracował także projekty krematoriów w obozie Auschwitz-Birkenau (same krematoria wybudowała firma Hoch und Tiefbau AG z Katowic) oraz zamontował w nich urządzenia gazowe.


Bayer



Bayer AG – niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne i farmaceutyczne założone w 1863 przez Friedricha Bayera i Johanna Friedricha Weskotta. Od 1957 produkty światowego koncernu są obecne na polskim rynku. W 1991 roku powstało w Polsce samodzielne przedstawicielstwo pod nazwą „Bayer AG, Oddział w Polsce”, przekształcone następnie w przedsiębiorstwo „Bayer Spółka z o.o.”, które rozpoczęło działalność w 1994 roku.

W chwili utworzenia przedsiębiorstwo nosiło nazwę Friedr. Bayer et comp. i produkowało barwniki, w 1881 zostało zarejestrowane jako Farbenfabriken vormals Friedr. Bayer & Co. W 1912 Carl Duisberg został dyrektorem generalnym przedsiębiorstwa i rozpoczął proces jego ekspansji rynkowej, której uwieńczeniem było powstanie w 1925 koncernu chemicznego pod nazwą IG Farben – w czasie II wojny światowej właśnie w nim wytwarzano gaz Cyklon B używany w komorach gazowych. W Auschwitz testowano lekarstwa i preparaty na zlecenie IG Farbenindustrie (m. in. Bayer), polegające na badaniach nad chorobami zakaźnymi obejmujące m.in. zarażanie więźniów prowadzące bezpośrednio do ich wysokiej śmiertelności; procederem tym zajmowali się lekarze SS Friedrich Entress, Helmut Vetter i Eduard Wirths.


IBM



IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych. Obecnie firma oferuje rozwiązania w oparciu o usługi doradcze i informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt.

Sprzęt dostarczany był nazistom przez niemiecką filię firmy IBM, znaną jako Dehomag. Wśród towarów dostarczanych przez niemiecki oddział IBM, znajdowały się maszyny liczące i karty perforowane, które były wykorzystane przez Niemców podczas przygotowań do ataku na Polskę. Maszyny sortujące zainstalowane były we wszystkich obozach koncentracyjnych. Umożliwiały kontrolę transportów kolejowych i ogólnie ułatwiały prowadzenie operacji odszukania, przemieszczenia i wymordowania milionów ludzi w całej okupowanej Europie.

Edwin Black, autor książki IBM i Holocaust, który kilka lat poświęcił na badania działalności firmy Dehomag, stwierdził, że Holocaust dokonałby się z firmą IBM albo bez niej, ale Holocaust, jaki znamy, zagłada ludzi na wielką skalę, to Holocaust technologii IBM. To ona umożliwiła nazistom osiągnięcie wielkiego wymiaru, szybkości i skuteczności… Nie ulega wątpliwości, że do maja 1939 r. zarejestrowano, zbadano, ponumerowano i odpowiednio zaklasyfikowano niemal każdego praktykującego Żyda.

9 lutego 2001 ofiary hitleryzmu zaskarżyły firmę IBM w nowojorskim sądzie. Pozew stawiał firmie zarzuty świadomego dostarczania III Rzeszy technologii, która ułatwiała prześladowania i ludobójstwo, oraz kierowania niemiecką filią firmy. Jedna z maszyn sortujących Holleritha – patent korporacji IBM – jest obecnie eksponowana w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.


BMW




Pochodzący z Bawarii koncern motoryzacyjny znajduje się dziś w czołówce producentów luksusowych samochodów. W czasie II wojny światowej, BMW zajmowało się produkcją silników dla Luftwaffe, a także wyposażonych w doczepiany kosz motocykli. Do 1940 r. BMW zajmowało się także produkcją wojskowych samochodów.

Przez długi czas, aby podołać zapotrzebowaniu nazistów na sprzęt, bawarskie zakłady zatrudniały także m.in. więźniów z obozów koncentracyjnych oraz pracowników przymusowych.

Źródło: http://www.wykop.pl/ramka/1285053/znane-marki-i-nazisci

VanBajer

2012-10-08, 17:38
A co do Cyklon B -Cyklon B został wynaleziony przez Fritza Habera, niemieckiego chemika, noblistę z roku 1918, który ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musiał emigrować z Niemiec w 1933 r. Bata na swoich sam nakręcił!

thewhitestar

2012-10-08, 17:38
A gdzie producenci żywności? Przecież naziści też jedli!

stalowyszczur

2012-10-08, 17:50
@up
Chyba nie kumasz matolku czegos, nie chodzi o firmy ktore po prostu prowadzily sobie swoja dzialalnosc i akurat tak sie zlozylo ze naziole sobie u nich kupowali. Tu chodzi o firmy, w ktorych nasi dziadkowie i babcie zapie**alali jako niewolnicy (rozumiesz czy ci k***a objasnic to slowo) i robili to az po prostu nie padli trupem ze zmeczenia czy od chemicznych oparow i ch*j wie czego jeszcze.

Debil jestes, wiec najlepiej ujeb sobie dzis wieczorem jajca w blenderze, cobys nie posial tego dalej.

Ro...........ce

2012-10-08, 18:06
panowie z ss musieli się grubo lansować w mundurach od boss'a.

lwRazor

2012-10-08, 18:26
Ja pie**ole, zrujnowałeś mój światopogląd. To takie straszne z tym wyzyskiwaniem, że chyba będę się musiał pochlastać... w moim opelku ;D

Pleso93

2012-10-08, 18:28
Hahahaha dokładnie!
Jestem niesamowicie zdumiony, że niemieckie firmy wspomagały niemców podczas konfliktu :shock:

dostępny_nick

2012-10-08, 18:37
Czyli, że jestem złym człowiekiem gdy podjeżdżam do apteki po Aspirinkę, swoim BMW, ubrany w garniturek Bossa, ówcześnie uprzedzając aptekę przez swojego Siemensika, zaraz po tym jak sprawdziłem na laptopie IBM adres i telefon apteki?
Dobrze, rozumiem?

Zapomniałem napisać a nie chcę mi się edytować.
Chyba niektórzy zapominają, że odmówienie pomocy państwu przyjęte byłoby za pomoc Żydom.
Co innego hamerykański ford etc.
A sadol w sam sobie ciekawy, miło się czegos dowiedzieć oprócz tego, że baby z tajlandii na 99,9% mają ku*asa.

Sl...........nx

2012-10-08, 18:40
majmarek napisał/a:

jutro wystawiam na allegro moje X5



Wybacz, muszę to napisać: Każdy, kto wydaje pieniądze na BMW serii X jest nieprawdopodobnym idiotą.

zonk

2012-10-08, 18:51
Generalnie mam w dupie co kiedyś te firmy robiły. Teraz głównie mordę wydzierają żydki.

Liton

2012-10-08, 19:09
Porshe, Man - producenci czołgów 3 rzeszy.
Przeszłość tych firm to żadna tajemnica - wystarczy czytać.

Fisz_

2012-10-08, 19:12
No chciałbym zobaczyć, jak jakaś niemiecka firma podczas wojny wypina się na nazistów.. :D Szybko by wszyscy, od prezesów po szarych roboli, zasilili pobliski Konzentrationslager. A że wykorzystywali siłę roboczą podbitych krajów w taki, a nie inny sposób - pewnie, ściągnijmy do roboty niemieckich mężczyzn, na cholerę nam wojsko podczas wojny, obrzucimy ich silnikami, a na pola bitew posłać wk***ioną na nas gawiedź podbitych krajów.. wymyślili dobry sposób trzymania całej tej podbitej ludności w jako takich ryzach, podbili gospodarkę, a i tak nie wszyscy ci robotnicy po wojnie w ogóle planowali wracać do kraju.. zostali robić dalej :D

Raz, że mieli możliwość szybkiego rozwoju nieswoim kosztem, dwa, że pewnie rządowy nacisk, trzy, jakby nie patrzeć wiele z obecnych patentów i wynalazków nie powstałoby w tym czasie bez kopniaka spowodowanego wojną - gdyby nie WWII, komputer pewnie dopiero by powstawał.. Szczerze mówiąc - który z tych krajów w obliczu takiego zastrzyku taniej siły roboczej nie wymyśliłby podobnej strategii.

r3gnol29

2012-10-08, 19:15
No ja pie**ole. Każdy z Was będąc wtedy niemcem i mając firmę produkowałby wszystko co się da dla armi. W silnym kraju armia jest podstawą i dużo sie zarabia współpracując z nią. Jesli Ruskie by z nami weszli w spółkę i nasi produkowali by wtedy dla komunistycznej armii to też byście tak srali, że to ruski przeciez, komuniści, precz z nimi? Jeden drugiego by zaj***ł za kontrakt z nimi. Przepychali byście się do koryta jak te mohery pod biedronką w Łodzi.

ellsworth

2012-10-08, 19:25
Przypomina mi się reklama Opla sprzed kilku lat, w której lektor mówi m.in. "jedna przeszłość, która..." i zawsze wtedy przychodziła mi na myśl druga przeszłość Opla - widoczek ich ciężarówek stanowiących trzon motoryzacyjny Wehrmachtu wyładowanych zwłokami pomordowanych przez Niemców ludzi na wszystkich frontach tamtej parszywej wojny.

!Timon

2012-10-08, 19:40
W sumie to sprawa 'kosmetyczna', ale trochę się większości myli przyczyna ze skutkiem.

Oni nie współpracowali z hitlerowcami bo musieli, tylko hitlerowcy mogli się rozwinąć dzięki ich sponsoringowi. Później tylko spijali śmietankę ze swojej inwestycji.
NSDAP bez pieniędzy od wielu z w/w koncernów zostałoby partią krzykaczy.

Bridgwater88

2012-10-08, 20:01
no i co z tego ? a kto powiedzial ze nazisci byli zli ? a co moze Bozia byla dobra ? think about it motherfucker ;)