18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Zjawisko Leidenfrosta

dN...........N! • 2013-09-07, 10:03
Dupy nie urywa, ale w odpowiednio zmodyfikowanych warunkach robi się dosyć ciekawie.

Pod filmami umieszczam wyjaśnienie zjawiska skradzione z wikipedii.





wikipedia napisał/a:

Zjawisko Leidenfrosta — zjawisko dotyczące opóźnionego parowania cieczy, opisane i wyjaśnione przez niemieckiego lekarza, fizyka i chemika Johanna Leidenfrosta w roku 1756.
Demonstracja zjawiska Leidenfrosta

Efekt przejawia się np. w tym, że kropla cieczy, upadając na rozgrzane podłoże, nie wyparowuje od razu. Zamiast tego zachowuje przez pewien czas kulisty kształt i wykonuje gwałtowne ruchy. W pewnym zakresie temperatur czas potrzebny na całkowite odparowanie kropli o zadanej (stałej) masie i temperaturze początkowej jest tym większy, im wyższa jest temperatura gorącego podłoża. Jest to spowodowane różnicą pomiędzy szybkością transportu masy a szybkością przewodzenia ciepła: wywołana parowaniem utrata wierzchnich warstw cieczy od spodu kropli następuje szybciej, niż przekaz ciepła do jej wnętrza. Ponadto wytworzona w ten sposób para tworzy poduszkę izolującą kroplę od podłoża, jeszcze bardziej ograniczając dopływ ciepła. Brak tarcia i wyrzuty pary umożliwiają kropli gwałtowne ruchy.


Radzimierz

2013-09-07, 10:37
Ile razy się za młodu kropiło piec kafelkowy :)

miskolabor

2013-09-07, 10:39
Hmm ciekawe czy pomyślał ktoś żeby to zjawisko wykorzystać jako napęd. Tory wypełnione wodą i nad nimi pociąg, który ma na spodzie coś jak żelazko i sunie sobie na poduszce pary heheh

omgłomatkobosko

2013-09-07, 11:33
@up. Ja to zjawisko wykorzystałem w praktyce jako napęd. Wiadomo, że człowiek w 80% zbudowany jest z wody. Wlazłem kiedyś dodatkowo nawodniony piwem w ognisko i dostałem takiego napędu jak te krople wody.

sn...........r9

2013-09-07, 11:34
Znacznie lepszy numer z tym to wsadzanie rąk do ciekłego azotu.

marwel201

2013-09-07, 14:05
Czemu w szkole nie uczą takich ciekawych rzeczy?! -.-

Rusznic

2013-09-07, 14:16
Uczą w szkole ale trzeba uważać na chemii ... tyle, że to poziom studencki chemii/fizyki jest. Btw program chemii w liceach to skandal.

Pamiętam jak wodę lałem albo nawet plułem na fajerki u babki :D

lionek

2013-09-07, 14:55
W którymś odcinku "Pogromców Mitów" wykorzystali to zjawisko, żeby włożyć rękę do płynnego ołowiu.

PanSowa

2013-09-07, 14:57
Zjawisko Leidenfrosta pozwala nam także na lanie ciekłych gazów po łapach bez żadnych szkód :)

maq2012

2013-09-07, 15:11
Podklad muzyczny w pierwszym wideo jest fantastyczny, nie spodziewalem sie ze Erykah Badu moze zrobic taki klimat, wow!

sc33

2013-09-07, 23:46
Zawsze jak kosilem ogrod kolo domu to plulem na tlumik od kosiarki jak byl rozgrzany i byl ten sam efekt. Po tylu latach wkoncu wiem dlaczego sie tak dzialo. Dziekuje sadistic'u ;)