18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Z innej perspektywy

rejzer • 2014-03-11, 13:03


kiedys lajki naprawde decydowały o zyciu :)

IOI

2014-03-11, 13:11
takiego ch*ja, gladiatorzy nie gineli jak na filmach , wytrenowanie zawodnika kosztowalo kupe kasy i nikt nie chcial tracic. gineli chrzescijanie czy mordercy czy inne scierwo ktorym nawet like by nie pomogl.

nowynick

2014-03-11, 13:20
IOI napisał/a:

gineli chrzescijanie ... czy inne scierwo



Ej no k***a, bez przesady...nie mówimy ścierwo o osobach religijnych jeśli nie wyznają islamu

historiofil

2014-03-11, 13:32
Gladiatorzy ginęli... Ale było to tak rzadkie, że nie warto o tym wspominać. Cytując klasyka "Po co zarzynać kurę która znosi złote jajca".

dr_dex

2014-03-11, 14:03
Zawsze chciałem to zrobic :)


IOI

2014-03-11, 14:08
@kkndkkndkknd - nie mialem na mysli chrzescijanin = scierwo, zla interpunkcja. my bad.

Browaryt

2014-03-11, 14:10
Jak byłeś niezły to fajna fucha :)

remi1982

2014-03-11, 14:57
Kciuk uniesiony w górę, oznaczał śmierć.
Kciuk opuszczony w dół oznaczał darowanie życia.

Porky

2014-03-11, 15:59
@IOI A widzisz tam jakiegos trupa? :D

ps...........se

2014-03-11, 20:04
Gest kciukiem w górę lub w dół nie jest potwierdzony :)
Wiadomo tylko, że coś robili ręką. Po prostu przyjęło się, że był LIKE albo DISLIKE :)

4h...........ch

2014-03-11, 21:37
Na arenach nie walczyli chrześcijanie. Areny (sorki że areny ale umknęła mi nazwa) powstały wcześniej niż 1 rok naszej ery. Na arenach gineli chrześcijanie ale poprzez przywiązywanie do palów i wpuszczanie egzotycznych (dla prowincji rzymskich) zwierząt (lwy, tygrysy, aligatory czy też słonie). Nieprawdą jest, że byli wpuszczani na areny aby walczyć o przetrwanie, gdyż wtedy mogliby zabić zwierze, które były cenniejsze niż gladiatorzy. Gladiatorzy za to byli niewolnikami z zajętych ziem, którzy wykazali się wielką siłą i umiejętnościami a przy tym nie zginęli. Walki z pewnością nie były widowiskowe jak na filmach.

defcon1

2014-03-11, 21:37
remi1982 napisał/a:

Kciuk uniesiony w górę, oznaczał śmierć.
Kciuk opuszczony w dół oznaczał darowanie życia.


ch*ja tam, tak naprawdę nikt tego nie wie. W zapiskach historycy opisując to, piszą mniej więcej tak, że "wykonał gest i darował mu życie" ale do tej pory nie wiemy, jaki to gest.

hogg

2014-03-11, 22:45
historiofil napisał/a:

Gladiatorzy ginęli... Ale było to tak rzadkie, że nie warto o tym wspominać. Cytując klasyka "Po co zarzynać kurę która znosi złote jajca".



Nie każdy gladiator by jak kura znosząca złote jaja. Po co zarzynać? To oczywiste, dla kasy. Gladiatorzy byli wystawiani do walk podobnie jak dzisiaj psy. A zakłady nie raz szły o grubą kasę.

I nie mówię tu o walkach psów gdzie jakiś cieć puści jakiegoś pitbulla na drugiego i się pogryzą, czasem zagryzą ku uciesze pijanych kibiców w dresach. Choć tacy gladiatorzy też byli.
Złapali takiego, dali w rękę miecz, lanista ocenił jego wartość przy pierwszych treningach i sklasyfikował.
Było jak w zwykłych szkołach, byli i prymusi i głąby. W głąba się nie specjalnie inwestowało bo był przeznaczony do odstrzału (relegowania z uczelni ;) ) w starciu z podobnym sobie głąbem z innej szkoły. Takich nie było szkoda, z resztą dziś też takich nie szkoda. I takich było wielu i wielu ginęło.

A prymusów kochał motłoch, i motłoch często decydował o życiu.

Meretrix

2014-03-11, 23:18
Tyle że kciuk do góry mówił gladiatorowi, że ma zabić przeciwnika, w dół oszczędzić.