18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wybuch gazu w Gdańsku

Qunda • 2013-02-09, 21:48
Wybuch gazu w gdańskim wieżowcu, który miał miejsce 17 kwietnia 1995 o godzinie 5:50. Blok mieszkalny przy ul. Wojska Polskiego 39 w dzielnicy Strzyża został poważnie uszkodzony - zapadły się całkowicie 3 dolne kondygnacje (2 piętra zostały wbite w ziemię). Ponieważ uszkodzony budynek groził w każdej chwili zawaleniem, ekipy ratunkowe podjęły decyzję o wysadzeniu 18 kwietnia 1995 pozostałej części budynku. Akcję ratunkową prowadzono dopiero na gruzowisku.

W wyniku katastrofy zginęły 22 osoby, a 12 zostało rannych. Przyczyną był prawdopodobnie sabotaż jednego ze współmieszkańców, który także stał się ofiarą.

Inna wersja mówi o kradzieży zaworu instalacji gazowej, której miał dokonać bliżej niezidentyfikowany złomiarz (skradzionego zaworu nie odnaleziono w żadnym punkcie skupu złomu). Spowodowało to ulatnianie się gazu. Zaś do samego wybuchu miała przyczynić się wedle tej teorii mieszkanka bloku, która zeszła do piwnicy nakarmić mieszkające tam bezpańskie koty. Zapalenie światła wywołało – według tej teorii – jednocześnie iskrę, która zainicjowała wybuch.

Według relacji niektórych poszkodowanych, którzy przeżyli tę katastrofę, zapach gazu był wyczuwalny na różnych piętrach od dłuższego czasu. Część sąsiadów chodziła od drzwi do drzwi i nawoływała do jak najszybszego opuszczenia budynku.

W 1997 na miejscu dawnego budynku wzniesiono nowy, w którym zamieszkała część rodzin ofiar katastrofy. 18 kwietnia 2005 odsłonięto tablicę poświęconą ofiarom katastrofy.





marna

2013-02-09, 22:20
jeju pamiętam to :-?
ale jestem stara :emo:

nsuprinz

2013-02-09, 23:03
Mnie wywaliło z łóżka.
Mieszkałem jeden blok obok

kroplowa

2013-02-09, 23:23
W miejsce tamtego bloku postawili ten zamek bez fosy? oO Sabotaż mówicie?

trebeter

2013-02-09, 23:30


Zamach terrorystyczny w oklahoma city w 1995r. wykonany przy uzyciu ANFO - nawoz, do nabycia w kazdym sklepie ogrodniczym. Bardzo tani.
"W wyniku ataku zginęło 168 osób, w tym 19 dzieci, a ponad 680 osób zostało rannych[9]. Wybuch uszkodził 324 budynki w promieniu 6 ulic od epicentrum wybuchu, szyby wyleciały w 258 budynkach, spłonęło także 86 samochodów[10]. Zamach w Oklahoma City spowodował straty szacowane na 652 miliony dolarów[11]."

Waspin

2013-02-09, 23:32
Nawet dowcip o tym bloku w Gdańsku był:
"Wchodzi baba do piwnicy, a tam trzecie piętro".

thoruus

2013-02-09, 23:35
W Łodzi też kiedyś złożyło blok - chyba bardzo wczesne lata 80, Retkinia... mieszkałem na tym osiedlu, ten temat mi przypomniał po 30 latach...!

Svenlee

2013-02-09, 23:39
w końcu jakiś BARDZO ciekawy artykuł

Szwancolot

2013-02-09, 23:42
trebeter napisał/a:

wykonany przy uzyciu ANFO - nawoz, do nabycia w kazdym sklepie ogrodniczym. Bardzo tani.



Może i tani, ale sam nawóz nic ci nie da. Trzeba nasączyć np. benzyną. Ale nie tak łatwo to wysadzić. Najlepiej mieć wujka w kopalni.

ik...........ea

2013-02-09, 23:43
Świetny temat. Piwiacz leci.

Jako pięcioletni bajtel oglądając relacje z wyburzenia tego budynku dosyć poważnie to przeżywałem, że doszło do takiej katastrofy właśnie w Polsce. Jakiś rok lub dwa temu pamiętam, że w Zielonej Górze doszło do podobnego wybuchu gazu, lecz nie uszkodził on na tyle budynku, żeby trza go było wyburzać. Powinno się dołożyć wszelkich starań by w ogóle nie dopuszczać do takich sytuacji.

Loaloa

2013-02-09, 23:59
Ważne jest to, co mówią pod koniec dłuższego filmu. Budowniczowie nie pożałowali stali na łączeniu żelbetowych płyt. To uratowało życie mieszkańców powyżej 2. piętra. Blok stał w jednym kawałku, choć ciągle się przechylał, pamiętam geodetę stojącego z urządzeniem pomiarowym zdającego relację z postępu przechylania się bloku. Ocaleli mieszkańcy zarzekali się, że w nowym domu nie chcą nawet słyszeć o gazie. Ciekawe czy rzeczywiście do bloku, który zasiedlili nie podłączono dopływu gazu.

Enbeen

2013-02-10, 00:14
ejejeje, z tego co zrozumiałem, to oni wysadzili blok, z ofiarami w środku, żeby łatwiej było prowadzić akcję ratunkową? czy mnie się coś poj***ło?

payne020

2013-02-10, 00:42
Enbleen,

dlatego ze sadzili ze grozi zawaleniem, bali sie zeby ich nie przyj***lo

brt1529

2013-02-10, 02:17
O to samo chciałem zapytać. Bali się, że się zawali, więc wysadzili razem z ludźmi?

Ne...........ro

2013-02-10, 06:49
Pierwsze zdjęcie jak z '81.