18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wojna Polsko-Rosyjska o pomnik stalinisty

kroplowa • 2014-02-19, 14:43
Dnia 30 stycznia br.(czwartek) Rada Miejska w Pieniężnie, woj.Warmińsko-Mazurskie, przegłosowała uchwałę wyrażającą wolę rozbiórki pomniku radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego (najmłodszy generał Armii Czerwonej ,razem z gen. Iwanem Sierowem był odpowiedzialny za rozbrojenie dowództwa oraz oficerów Armii Krajowej)
Oburzenie w tej sprawie wyraziło rosyjskie MSZ.




To właśnie w tych okolicach zmarł ów generał. Według jednej z wersji umarł podczas walki z Nazistami, według drugiej
Cytat:

Według publikacji rosyjskich i białoruskich, jechał wówczas z Kowna swoim luksusowym zdobycznym oplem admirałem. Towarzyszył mu samochód z ochroną. Pod Pieniężnem generał musiał zwolnić, bo drogą jechała kolumna czołgów T 34. Kazał kierowcy je wyprzedzić, ale podczas tego manewru opel stoczył się do rowu. Generał się zdenerwował i zatrzymał czołgistów. Według jednej z wersji zastrzelił lub nakazał enkawudyście zastrzelić, ich dowódcę. Potem ruszył dalej. I wtedy ze strony kolumny poleciał pocisk. Nie trafił w samochód, ale rozerwał się i odłamek zranił ciężko generała, który zmarł w drodze do szpitala.

Niektóre źródła podają, że gen. armii Iwan Czerniachowski miał zostać awansowany na marszałka Związku Radzieckiego, ale zmarł przed ogłoszeniem dekretu Rady Najwyższej ZSRR.



Jak powiedziała Elena Wołowa, wicepremier ds polityki wewnętrznej, władze obwodu Kaliningradzkiego są gotowe zaopiekować są monumentem.

Do Pieniężna we wtorek(4 lutego) przyjechali Alexander Karachevtsev — konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Aleksiej Zalivatskij, mer Mamonowa oraz minister Ałła Ivanova. Było też wielu rosyjskich dziennikarzy. Mieli rozmawiać o dalszych losach pomnika.

Burmistrz, Kazimierz Kiejdo, tłumaczy, że na temat likwidacji pomnika wypowiedziały się już odpowiednie instytucje i poparły stanowisko Rady Miejskiej. Zrobiły to Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa oraz parlamentarny zespół ds. usunięcia z przestrzeni publicznej symboli nazizmu i komunizmu.

Tymczasem w rosyjskim internecie wrze. W wypowiedziach są oskarżenia o manipulowaniu przez Polaków historią, ale jest też ton żalu, że Polacy lekceważą wojennego bohatera i że zapominają o 600 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy oddali życie za niepodległość Polski.(i kto tu manipuluje - kroplowa)

13 lutego, czwartek, do Pieniężna przyjechali Rosjanie, którzy bez zezwolenia odnowili pomnik. Wczoraj, 18 lutego wtorek, zorganizowali tu PIERWSZĄ oficjalną uroczystość. Jak twierdzą włodarze Pieniężna nie do końca legalną.

Rosjanie przyjechali do Pieniężna kilka godzin przed oficjalnymi uroczystościami. Rosyjska młodzież posprzątała teren wokół pomnika. Towarzyszyli im m.in. Aleksiej Zaliwackij, mer Mamonowa oraz minister z obwodu kaliningradzkiego Ałła Iwanowa. Około godz. 13 kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi: ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksander Aleksiejew, gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow, członkowie rządu obwodu oraz konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.

Na rosyjskich uroczystościach pojawili się przedstawiciele Solidarnych 2010 z transparentem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej. Byli także zwolennicy pomnika. Dochodziło między nimi do ostrych wymiany zdań.

Z przeciwnikami pomnika rozmawiał Nikołaj Cukanow gubernator obwodu kaliningradzkiego. Tłumaczył, że dla Rosjan generał Czerniachowski jest symbolem walki z faszyzmem. (a dla Polaków ów generał jest symbolem komunizmu i totalitaryzmu-kroplowa )

Parę fotek, już odnowiony pomnik:






Od siebie dodam, że fajnie się tam piło, a i niejedna osoba straciła dziewictwo na tym pomniku 8-) :cumshot: :doggy: :spermshot: . A i bociany sobie robiły gniazdo na szczycie pomniku.

Źródło:
spoiler

Ek...........em

2014-02-19, 15:17
Rozbierać to w p*zdu. Jeśli Rosjanom nie w smak to trudno. Sami są sobie winni bo zamiast nam pomóc, woleli mordować, gwałcić i rusyfikować. Bohaterzy w dupę j***ni...

Gdyby pomogli Polakom razem z Francją i Wielką Brytanią to może zapobieżono by II ŚW.

Pamiętać należy, że Hitler w czasie inwazji na Polskę blefował o potencjale militarnym III Rzeszy.
Nie posiadał zaopatrzenia, broni pancernej, czołgów ciężkich aby odeprzeć ewentualny atak Francuzów, nie mówiąc już o Ruskich, gdyby ci skłonni byli udzielić nam wsparcia.

IOI

2014-02-19, 15:22
jebac kacapow, niech sobie zabiora do siebie ten pomnik jak im tak go szkoda.

sulpher

2014-02-19, 16:38
up
najpierw niech nam za niego zapłacą

Black-Sheep

2014-02-19, 17:38
Cytat:

13 lutego, czwartek, do Pieniężna przyjechali Rosjanie, którzy bez zezwolenia odnowili pomnik.



No k***a co za bezczelność, nie? :lol:

Cytat:

Wczoraj, 18 lutego wtorek, zorganizowali tu PIERWSZĄ oficjalną uroczystość. Jak twierdzą włodarze Pieniężna nie do końca legalną.



Nie do końca legalna? :shock:
Przetłumaczę to na nasze, legalna, tylko nie pasuje tym, co akurat byli pytani.

No i ch*j was to obchodzi, stoi sobie pomnik generała z czasów II wojny w jakimś polu, na jakimś zadupiu, Rosjanie sami go odnawiają (nie idą na to pieniądze polskich podatników), raz na jakiś dłuższy czas przyjedzie do Polski ich wycieczka z tej okazji i komu to wadzi? Jeszcze jak przyjadą, to zostawią pieniądze.

panchamityle

2014-02-19, 18:26
@up
A jak postawią ci pomnik stalina pod domem, to też będziesz zadowolony? Co za ograniczone myślenie u Ciebie występuje, dramat.

Black-Sheep

2014-02-19, 20:24
panchamityle, ograniczonym myśleniem jest zrównywanie całej historii ZSRR i wszystkich jego mieszkańców z osobą Stalina. Gdyby polski system edukacji obejmował coś ponad bardzo pobieżnie omówioną II Wojnę Światową, to byś pewnie wiedział, że nawet w Związku Radzieckim, ledwie parę lat po śmierci Stalina Chruszczow przeprowadził destalinizację. Nawet tam się go wstydzą, ale zaraz. Temat przecież nie jest o pomniku Stalina, więc wtf?

Z resztą nawet gdyby w Polsce znajdowały się jego pomniki, to byłbym raczej za stworzeniem muzeum i wpakowaniem ich wszystkich do niego niż niszczeniem. Destrukcja to domena niewykształconej hołoty.

oc...........an

2014-02-19, 20:35
Oho, gimbusy i ich zasłyszane na trzepaku utarte zwroty o j***niu i gwałcweniu. Może jeszcze powiedzcie, że Armia Czerwona w Polsce zgwałciła 600000000000000 kobiet po czym je zamorodowała, bo taką macie retorykę.

Co do pomników, to przytoczę sytuację, jaka miała miejsce w Niemczech - otóż tam jest w p*zdę pomników ku czci generałów i żołnierzy, którzy mordowali ich pradziadów (i bardzo k***a im dobrze). I jak NRD upadało, to jednym z warunków połączenia było dbanie o monumenty i pomniki i ich nie znoszenie. I co? I k***a niemcy których j***li w dupę 10 razy mocniej niż was Polaki (i polaczki) nie tylko zachowali pomniki, ale i przekuli je na wspaniałe atrakcje turystyczne.

Tylko polak-robak ma mentalność niszczenia czegoś, kto ktoś inny zbudował, co świetnie widać na przykładzie Wrocławia, gdzie rozj***no przepiękne kamienice tylko po to, żeby odbudować starówkę w Warszawie, mimo, że 3 metry w lewo od kamienicy były setki ton gruzu z którego można było wydobyć te same cegły.

I żeby nie być gołosłownym to wrzucam piękne pomniki okupantów, o które niemcy dbają i są z nich dumni:




Osobiście jestem za tym, żeby obok zasług postawić tablicę win generała, bo czemu nie? Ale nie życzę sobie, żeby relikty epoki, które za dwie dekady będą wielkim rarytasem na skalę światową niszczyć. Osobiście chciałbym kiedyś pokazać swojemu synowi/córce takie pomniki i opowiadać o ich historii, a przez polaczków będę mógł co najwyżej obrazki w książce pokazać -_-
Nawet gdyby to był pomnik Hitlera czy innego zbrodniarza, to i tak jestem tylko za tym, żeby trwał, tak jak zawszę jestem za zachowywaniem odkrywanych swastyk (np ta co była w Schwarzwaldzie zrobiona z drzew, ale k***y w 93' bodajże wycięli drzewa, bo hurr sfastyka durr)

sulpher

2014-02-19, 20:56
DUST DEVIL już wiem czemu masz Lenina w avatarze

oc...........an

2014-02-19, 21:26
sulpher napisał/a:

DUST DEVIL już wiem czemu masz Lenina w avatarze



ty chyba nowy na tym forum jesteś :amused:

Dymekx

2014-02-19, 21:55
Czerwonoarmiści odpierają atak III Rzeszy i idą wyzwalać, ale to już nie czerwonoarmiści ściskali w 39 dłonie żołnierzom wermachtu. W 1920 r. również chcieli wyzwalać ale coś nie pykło, zabranie całego mienia obywatelom Ukrainy co w rezultacie doprowadziło do śmierci ok. 8 mln. ludzi, ale armia zajebista :D . Rozbrajanie AK-owców i wysyłanie na sybir ich dowódców było częścią wyzwalania, wszakże nie możemy pozwolić by ktoś z bronią sprzeciwiał się w budowie naszej formy wolności. Biedni Norwegowie jakie było ich nieszczęście gdy odparli atak naszej wyzwolicielskiej armii czerwonej, teraz mają problem z zalegającym tym całym bogactwem w skarbcach :( . Niewolno oceniać armii czerwonej pod kontem Stalina przecież on nie miał nic do powiedzenia w sprawie wojny ani tym bardziej polityki zagraniczne. Dobra a teraz powaga, szkoda, że nikt nie jest tak kurewsko wyrozumiały jeśli chodzi o żołnierzy III Rzeszy. Ja tam nie widzę żadnej różnicy w postępowaniu tych dwóch krajów. Ale HITLER zabił wincyjjjj!!! Nie, Hitler był mało efektywny w porównaniu do Stalina. Ale zabił wincyj polaczków!!!! To teraz uświęcamy Stalina bo zabił mniej Polaków ale więcej innych. Nie oceniaj armii czerwonej na podstawie Stalina to był bydlak i ja to wiem!!! A więc zaatakowała nas Stalinowska armia klonów. Ciekawi mnie czy czekał by nas ten sam głód co ukraińców gdybyśmy przegrali w 1920, wszak Stalin za Polakami nie przepadał i było by to mu bardziej na rękę.

DUST DEVIL napisał/a:



ty chyba nowy na tym forum jesteś :amused:



No pewnie, że nowy, zobacz na datę. I ja nadal nie wiem czemu masz Lenina :|.

oc...........an

2014-02-19, 23:58
Dymekx, ale ja chętnie bym pooglądał również pomniki stawiane ku czci Wehrmachtu ;) Bardzo szkoda, że wszystkie swastyki poniszczono, bo gdyby parę zostało i rodzice edukowaliby dzieci co to ta swastyka znaczy, to może nie byłoby dziś tyle fanów NSDAP.

Co do zbrodni sowieckich to były i nikt się z tym nie kryje. Ale z drugiej strony ZSRR straciło 600 000 żołnierzy żeby przynieść Polsce mniejsze zło. Dobrze wiemy, że gdyby ZSRR zakończyłoby wojnę np na Bugu (hitler by z radością przyjął zawieszenie broni) to cała potęga Wehrmahtu rozmazałaby w ciągu 3 dni wszystkie wojska US i British Army i niemcy w ramach uzupełniania strat i odbudowania wyczerpanej gospodarki wykorzystaliby właśnie Polaków tak samo jak Stalin wykorzystał Ukraińców, żeby znów mieć piniondze w skarpecie.
Z dwojga złego lepsze było ZSRR któremu z wdzięczności dawaliśmy węgiel a oni nam dawali węgiel, niż poj***ne niemce które nazywały Polaków podludźmi i planowały przerobić Polskę na zaplecze darmowej siły roboczej i tereny rekreacyjne.

Cytat:

No pewnie, że nowy, zobacz na datę. I ja nadal nie wiem czemu masz Lenina :|.



Wiesz ile śmiesznych akcji z ultra prawicowcami można robić mając takie logo? Przyznaję, uzależniłem się trochę od hejtu i nic tak nie poprawia mojego chumoju jak parę desperackich postów jakiegoś matoła o tym jak strasznym jestem komuchem ;)

RockyWood

2014-02-20, 00:53
@DUST DEVIL

i ch*j z tym wszystkim skoro szwabom się udało dzięki UE to czego nie zdołał zrobić Hitler... co prawda nadal żydy mają większość w garści ale i tak - Polacy są najtańszą siłą roboczą obecnie w UE - szczególnie u szwabów.

vredes

2014-02-20, 01:24
Dust Devil dobrze prawi ^^

Niemcy jak i Rosjanie mordowali z tą różnicą że naziści wyznawali jakiś odłam marksizmu połączonego z fanatyzmem (wyszczególnienia na to tamto sramto, rasy, pochodzenie, aryjska spuścizna której się kurczowo trzymali - to było ich i tylko i wyłącznie) zaś ZSRR wyznawało czysty marksizm czyli wybijanie wrogów klasy. Ot co cała różnica.

oc...........an

2014-02-20, 03:58
@RockyWood już nie jesteśmy najtańsi ;) Żywe gówno Europy aka Bułgaria zarabiają średnio połowę tego co my. Sami Bułgarzy nazywają się karaluchami Europy ;) Ale hegemonia Niemiec jest tak widoczna, że nawet UK chce się oddzielić od UE - zobaczymy w 2017...