18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wizja rosyjskiej Słowiańszczyzny.

TheLizardKing • 2013-10-10, 22:59
Witam Was serdecznie drodzy sadole

Chciałbym Wam dzisiaj przedstawić dwóch mało znanych, rosyjskich malarzy tworzących obrazy o tematyce wschodniosłowiańskiej. Na tych malowidłach przewijają się motywy wierzeń, podań, legend i elementy kultury słowiańskiej o której niestety nie wiemy zbyt dużo. Dzisiejsi historycy niewiele wiedzą na temat plemion naszych przodków. Wynika to z braku źródeł pisanych. Jednakże obrazy, które chcę wam przedstawić mogą nam uświadomić i stworzyć unikalność oraz wyobrażenie ówczesnych Słowian żyjących głównie na terenach Rusi Kijowskiej bądź Nowogrodzkiej. Wbrew pozorom Rusini mieli duży związek z kulturą na przykład Polan. Można też dostrzec naleciałości kultury Waregów(wikingów), ale ten temat poruszę kiedy indziej :-)
Przejdźmy do malarzy.



Iwanow Wsiewołod Borisowicz urodził się 14 sierpnia 1950 roku w mieście Biełomorsku. 1978 г. – ukończył twerską artystyczną szkołę w specjalności artysty-dekoratora. Dо 1974 roku brał udział w wystawach miejskich, obwodowych i jednej wszechzwiązkowej. Po 1978 lata wystawiał prace poprzez Związek Artystów Rosji.

Kilka jego dzieł:





Spotkanie Hiperbojerów






Spotkanie Mogtów Ciemności i Jasności na Moście Prawa i Czynu-Czarnoty





U wrót Szambali




Następny malarz to to Borys Olszańskij, urodzony w 1956 roku. Urodził się w Tambowie. W 1980 roku ukończył Pionierską Artystyczną Szkołę im К. А. Sawickiego. 1986 г. – zakończył naukę w Surykowskim Instytucie w Moskwie Od 1989 г. członek związku artystów ZSRR, 1993 г. – osobista wystawa (bardziej przegląd prac) w Galerii Miejskiej w Tambowie. Od 1995 г. – wystawy w Centralnym Domu Artystyna Wale Krymskim w Moskwie. W 2006 г. – wyszedł autorski album jego prac wydany przez wydawnictwo Białe Miasto, Moskwa.
Osobiście uważam, że jego obrazy są najbardziej klimatyczne.




Noc Kupały





Narodziny Wojna(Wojniksa)





Słowo o pułku Igoriewie






Mi osobiście obrazy bardzo się podobają. Mam nadzieję, że trochę Was zaciekawiłem. Resztę tych pięknych dzieł znajdziecie pod linkiem:


To mój pierwszy temat, więc wytykajcie jak najwięcej błędów :mrgreen:

Tu jest link do pozostałych obrazów:
http://bialczynski.wordpress.com/krolestwo-sis-i-jego-cuda/sztuka-krolestwa-sis/rosyjska-wizja-baji-slowian-w-obrazach-dwoch-malarzy/

Arges

2013-10-10, 23:41
Lepsze od Tolkiena k***a

ch...........at

2013-10-11, 01:50
Spotkanie Hiperbojerów to miasto z Graalem z Heroes III?

xts

2013-10-11, 09:34
piękna sprawa

tepad.no

2013-10-11, 10:31
Fajne. Na pierwszym obrazie. patrzcie co jest pod postiacia bóstwa, za mieczem. Ciekawe co chciano przez to powiedziec.

Da...........us

2013-10-11, 10:31
Mają klimat, taki baśniowy. :)

davvid211

2013-10-11, 11:29
Polsko kraju POGAN ! Powstań z kolan !

kufel01

2013-10-11, 13:34
jakaś magia na tych obrazach!

pi...........ja

2013-10-12, 13:29
Cytat:

patrzcie co jest pod postiacia bóstwa

Symbol Słońca, zanim łapska Hitlera i spółki nadały mu inne znaczenie. Zaraz się pewnie zlecą eksperci z teoriami, co robią piramidy w klimacie śnieżnym.

mis_kudlacz

2013-10-12, 15:29
Rosjanie objeżdżający mamuty... k***a...

jam_slowianin

2013-10-13, 11:07
TheLizardKing napisał/a:

Witam Was serdecznie drodzy sadole

Chciałbym Wam dzisiaj przedstawić dwóch mało znanych, rosyjskich malarzy tworzących obrazy o tematyce wschodniosłowiańskiej.

Na tych malowidłach przewijają się motywy wierzeń, podań, legend i elementy kultury słowiańskiej o której niestety nie wiemy zbyt dużo.


Więc polecam wam lekturę odpowiedniej literatury.

TheLizardKing napisał/a:


Dzisiejsi historycy niewiele wiedzą na temat plemion naszych przodków.


Podobnie jak na temat wielu innych europejskich ludów.

TheLizardKing napisał/a:


Wynika to z braku źródeł pisanych.


Źródła pisane mówiące o Słowianach okresu IX, X wieku istnieją. Są też wzmainki we wcześniejszych źródłach. Zaś przebogatą skarbnicą wiedzu o kulturze Słowiańskiej jest tradycja ludowa słowiańszczyzny, która sięga swoimi korzeniami naprawdę głęboko. I zachowała się naprawdę dobrze w porównaniu do wielu krajów zachodu, czy północy. Mowa oczywiście o Śmigusie, Dyngusie, Dziadach ( 31 października / 1 listopada ), paleniu/topieniu Marzanny, i "ponad 9000" innych zwyczajów ludowych, których nijak, nawet przy naprawdę głębokiej determinacji nie da się przypisać innych korzeni niż "pogańskie" ( czyli rdzenne, rodzime ).

Dlatego międzyinnymi tak bujnie rozwija się na całej Słowiańszcyźnie rodzimowierstwo.

pi...........ja

2013-10-13, 14:30
Z tym, że te pisane są wtórne. Pisali to badacze z zewnątrz, więc pewno są trochę tendencyjne.

TheLizardKing

2013-10-13, 17:13
Ciekawa sprawa. Dzięki za poprawkę.

PogromcaDziewic

2013-10-22, 20:06
Jak dla mnie to zabrakło Iwana Bilibina. Kilka jego obrazów:









Nie wiedzieć czemu, niektóre kojarzą mi się z pewnym odcinkiem "Wilka i Zająca" :roll: