18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Winged Warriors of Polish ukraine

Pan_Generał • 2012-10-23, 22:55
Zajebisty filmik o naszej husarii...



Muza: Five finger death punch - Back for more

ozymandiusz

2012-10-24, 13:45
nie wiem gdzie wy żyjecie. "polska stanie się potęgą!"

tak k***a jasne. jak pisał użytkownik Uechtacz, zaraz ktoś wspomni o Wembley, potem o medalu Fortuny na igrzyskach zimowych, na koniec ktoś wykaże dumę bo Sylvester Salone miał pradziadka, który mieszkał przez 2 dni w Polsce, a jego babcia miała matkę pół-polkę.

Pu...........le

2012-10-24, 14:29
i teraz setki polaczków podjaranych przed kompem, jakim to są dumnym narodem... ch*j z tym że większość z nich jebie za psi grosz u zagranicznych panów i czyści im k***a kible, zachowując się jak szczury - przecież to nic nie znaczy, kiedyś była husaria i jesteśmy dumni.

ch*j z tą historią, nie ma co się jarać, skoro większośc narodu obecnie to same szmaty i wsióry.

lechumods

2012-10-24, 14:45
Purecowstyle napisał/a:

i teraz setki polaczków podjaranych przed kompem, jakim to są dumnym narodem... ch*j z tym że większość z nich jebie za psi grosz u zagranicznych panów i czyści im k***a kible, zachowując się jak szczury - przecież to nic nie znaczy, kiedyś była husaria i jesteśmy dumni.

ch*j z tą historią, nie ma co się jarać, skoro większośc narodu obecnie to same szmaty i wsióry.



Co ma historia do teraźniejszości?? Z historii powiniśmy być dumni, wyciągać konsekwencje a nie zapominać. Naród bez pamięci o historii ginie.

Sz...........jk

2012-10-24, 15:12
adam m. napisał/a:

@Abdulan
Polecam http://www.husaria.jest.pl/skrzydla.html .... oraz http://www.wykop.pl/link/388665/jedrek-kapitam-zamku-chojnik-opowiada-o-husarii/ ...
Pozdrawiam!



Pierwszy link podaje zarówno argumenty za oraz przeciw stosowaniu skrzydeł (więcej jest argumentów potwierdzających ich użycie, są zresztą zdjęcia oryginałów). Mowa jest tam właśnie o podawaniu za argument obrazów, które nie są pewnym źródłem co do tego jak wyglądali husarze. Zresztą to pierwszy link w google, sądzisz, że tego nigdy nie czytałem?

Jędrek mówi prawdę, skrzydła przyczepiano głównie do siodła i były one zazwyczaj pojedyncze. Chociaż są historyczne zbroje z mocowaniem na skrzydła.

Cytat:

"Każdy rotmistrz ma się starać, aby ...[i tu wymieniona jest długa lista niezbędnego wyposażenia husarza], zaś pióra i inne ozdoby dla okazałości i postrachu nieprzyjaciela zależnie od upodobania każdego."



Gdzie masz jakiś konkretny argument potwierdzający, że nie używano skrzydeł skoro w obu źródłach o tych skrzydłach się mówi? Używano tego do ozdoby i tyle. Kto chciał to je miał. Podaj mi prawdziwy argument, że nie używano skrzydeł w ogóle, bo to stwierdziłeś w poprzednim poście mówiąc " "skrzydlata husaria" to mit!".


Kolejny cytacik z Twoich źródeł:

Cytat:

Skąd wziął się zwyczaj używania skrzydeł przez husarię, kiedy powstał i jak długo przetrwał - są to pytania na które odpowiedź nie jest bynajmniej prosta. Pierwszą wyraźną notkę o stosowaniu skrzydeł przez husarię, mamy z r.1553. Mówi ona o srebrnych skrzydłach zawieszonych na barkach husarzy. Wcześniej jednak, bo już w 1508r. pojawiła się wzmianka o "pierzu", którym przyozdabiała się husaria. Owo "pierze" przewija się dość powszechnie przez całe XVI-te stulecie. Umocowane ono było w najróżniejszych miejscach, a to na tarczy, a to na końskich nogach, a to na szyszakach. Same skrzydła zdają się stawać powszechnymi od mniej więcej czasów Stefana Batorego (panował w latach 1576-1586). W okresie następnym, tzn. za Zygmunta III Wazy, skrzydła husarskie były już bardzo popularne. Wtedy to najczęstszym sposobem ich użycia było troczenie do siodeł. Za czasów syna Zygmunta III - Władysława IV Wazy (tzn. w latach 30-tych i 40-tych XVIIw.) - obserwujemy nawrót do już wcześniej używanego sposobu mocowania skrzydeł tzn. na husarskich plecach. I tam też praktycznie pozostały aż do końca istnienia husarii (potwierdza to np. zamówienie jakie złożył na husarskie skrzydła książę Michał Radziwiłł, pochodzące z 1739r., którego treść zawiera artykuł Z. Bocheńskiego "Złote pióra" na kopiach husarskich, zamieszczony przez nas w dziale LITERATURA. Mówi o tym także regulamin wydany przez tegoż Michała Radziwiłła w r.1746 dla husarii litewskiej.). W międzyczasie jednak (tzn. mniej więcej na przełomie XVII i XVIIIw.) husarskie skrzydła trafiły także na szyszaki.



Podsumowując, albo nie zrozumiałeś tego co mówił Jędrek i co było opisane na podanej przez Ciebie stronie, albo wyłapałeś fragmenty, które Ciebie interesowały i reszty nie czytałeś i nie słuchałeś.

vetPROZAC

2012-10-24, 15:29
na razie wejdźcie na zmieleni.pl i się zarejestrujcie. Od czegoś trzeba zacząć, żeby rozpie**olić obecne układy w pseudorządzie, który tylko wysysa z nas pieniądze ja się da, a my w najmniejszym stopniu nie mamy wpływu co ustanowią.

pa...........66

2012-10-24, 16:48
BulletRide napisał/a:

zanim ludzie zaczną pie**olić smety "że to było dawno temu" "ch*jnia z nędzą teraz" ...
zobaczcie ile tego typu filmów powstało w ostatnim czasie, jak często są postowane na różnych serwisach.

Ludzie nie zapomnieli i nie zapomną, naprawdę widać, że naród się budzi i jest świadomy swojej wartości.
Nie oczekuję, że jutro wszystko się naprawi ale jedno jest pewne ... po raz kolejny nie udało się zniszczyć Polaków (w tym przypadku komunistycznym rządom, które chciały odebrać dumę narodowi aby czuł się słabszy i niezdolny do walki o swoje).

Może minie jeszcze 50 lat a nawet 100

ale wierzę, że Polska odzyska należne jej miejsce w Europie.

Poczytajcie komentarze Polaków na emigracji (pod tego typu filmami), mają jedną wspólną opinię... że życie na obczyźnie najbardziej nauczyło ich miłości do ojczyzny.


to ja zapraszam ch do naszego slicznego kraju to po roku dostana pie**olca juz takimi patriotami nie beda. Ludzie na obczyznie lubia sobie bajdurzyc zyjac na lepszej stopie ekonomicznej niz rodacy w kraju i korzystajac z obcej pomocy. Ja chyba podziekuje za takich patriotow.

a co do filmu tysac razy to lepsze niz milionowy film o przegranej wojnie zamordowanych powstancach czy innych swiatlych momentach jak obrywalismy po dupie

master2711

2012-10-24, 17:31
Zaraz zaraz, czy ten początek, to nie jest czasem od T. Bagińskiego animacja? Miał zrobić coś o bitwie pod Grunwaldem i to wygląda jak kawałek całości...

~Angel

2012-10-24, 17:37
WHATtheFUCK napisał/a:

@Angel
i stał się cud - torcik z jezuskiem nagle zniknął



Jaki k***a torcik?

kufel01

2012-10-24, 23:11
Purecowstyle napisał/a:

i teraz setki polaczków podjaranych przed kompem, jakim to są dumnym narodem... ch*j z tym że większość z nich jebie za psi grosz u zagranicznych panów i czyści im k***a kible, zachowując się jak szczury - przecież to nic nie znaczy, kiedyś była husaria i jesteśmy dumni.

ch*j z tą historią, nie ma co się jarać, skoro większośc narodu obecnie to same szmaty i wsióry.



Powiedz mi kolego dla kogo ty pracujesz? dla jakiego kapitału? Polskiego>? co w tym kraju jest jeszcze Polskie? kopalnie i PGE są jeszcze Polskie reszta to wszystko w rękach zagranicznych korporacji wiec dla kogo Ty pracujesz? Ja pracuje DLA RODZINY to jest moja ojczyzna a na drugim miejscu jest Polska ciężko to zrozumieć>?