18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wieżowce przyszłości

SÅ...........ki • 2013-04-13, 11:47
Od 2006 roku magazyn eVolo organizuje prestiżowy konkurs eVolo Skyscraper Competition. W tegorocznej edycji nadesłano 625 prac z 83 krajów (od 2006 r. zgłoszono ponad 5000 projektów, wśród których znalazły się również polskie).
Zwycięzcy nagradzani są za kreatywność, pomysłowość w wykorzystaniu różnorodnych technologii i materiałów, ale też troskę o ekologię. Ich wizji nie ograniczają finanse czy lokalizacja.

==========================================

Pierwsze miejsce - "Umbrella Polar"
Derek Pirozzi, USA

"Parasol" ma chronić zmniejszającą się pokrywę lodową Arktyki. Ogromny baldachim ogranicza dopływ ciepła do powierzchni lodu i jednocześnie pobiera energię słoneczną, wykorzystywaną z kolei do odbudowy warstwy lodu - przez zamrażanie morskiej wody. Słona woda, dzięki zjawisku osmozy, również służy jako odnawialne źródło energii. Wewnątrz znajdują się laboratoria i rezerwaty przyrody, atrakcje turystyczne i miejsca noclegowe.


Drugie miejsce - The Phobia Skyscraper
Darius Maikoff, Elodie Godo - Francja

Podmiejska modułowa zabudowa Paryża. Mieszkania - obrotowe elementy są zgrupowane wokół wspólnych terenów zielonych, ale można je aranżować w dowolny sposób. Są wykonane z przetworzonych materiałów przemysłowych, wyposażone z panele słoneczne i urządzenia do zbierania wody.


Trzecie miejsce - The Light Park
Ting Xu, Yiming Chen - Chiny

Wieżowiec, który unosi się nad ziemią, ma być rozwiązaniem dla coraz bardziej zatłoczonego Pekinu. Pod balonem wypełnionym helem znajdują się zasilane energią słoneczną śmigła. Platformy z parkami, boiskami, szklarniami, restauracjami są zawieszone na wzmocnionych stalowych linach i rozmieszczone tak, aby każdej zapewnić maksymalny dopływ światła słonecznego. Wisząca zieleń ma również oczyszczać bardzo zanieczyszczone powietrze miasta.


Wyróżnienie - Soundscraper
Julien Bourgeois, Olivier Colliez, Savinien de Pizzol, Cédric Dounval, Romain Grouselle - Francja

Soundscraper wykorzystuje hałas - jedno z najbardziej powszechnych zanieczyszczeń naszych miast - i przetwarza go w energię. Drgania są przechwytywane przez pokrywające budynek "rzęsy". Jedna wieża może produkować aż 150 MW/h.


Wyróżnienie - Stratosphere Network of Skyscrapers
Mingxuan Dong, Yuchen Xiang, Aiwen Xie, Xu Han - Chiny

Coraz wyższe wieżowce są coraz mniej stabilne - projekt proponuje siatkę budynków połączonych mostami, rozwijającą się w stratosferze. Dzięki sile grawitacji, system obejmujący cały obwód Ziemi może być zawieszony w powietrzu, bez jakiegokolwiek wsparcia na powierzchni planety - tym samym niestraszne mu trzęsienia, powodzie i inne klęski żywiołowe.


Wyróżnienie - PH Conditioner
Hao Tian, Huang Haiyang, Shi Jianwei - Chiny

Emitowane do atmosfery m.in. przez przemysł czy transport gazy w reakcji z wodą tworzą kwasy. Kwaśne deszcze wyrządzają szkodę ludziom, roślinom, architekturze. Celem projektu jest ich zebranie (na wys. 200-300 m) i unieszkodliwienie. Porowate membrany absorbują kwaśny materiał, mikroorganizmy go neutralizują, a powstała ciecz jest wchłaniana przez rośliny, produkujące jednocześnie tlen dla miasta.


Wyróżnienie - The Urban Earth Worm
Lee Seungsoo - Korea Południowa

Projekt zainspirowany dżdżownicą oczyszczającą glebę - ma oczyszczać powietrze, przetwarzać odpady i wytwarzać żywność. Górne części wypełnione są ziemią i roślinami - część z nich to drzewa, część to uprawy dla mieszkańców miasta. Biomasa jest wykorzystywana jako pożywka dla roślin, ale też jako surowiec do wytwarzania energii.


Wyróżnienie - "Zero"
Ekkaphon Puekpaiboon - Tajlandia

"Zero" ma zapewnić ludzkości przetrwanie po globalnej dewastacji środowiska, ma pomóc zacząć "od zera". Jego najważniejszą funkcją jest gromadzenie i przechowywanie informacji. Zniszczenie jednego wieżowca nie powoduje utraty danych - są one powielane i udostępniane innym ocalałym jednostkom. Budynek jest samowystarczalny i zdolny do podtrzymywania życia - zapewnia wszystkie niezbędne zasoby - energię, schronienie, żywność, wodę.


Wyróżnienie - "Quantum"
Ivan Maltsev, Artem Melnik - Rosja

Wieżowiec swoją formą przypomina rosnący kryształ. Zewnętrzna struktura jest ruchoma i może być przekształcana w zależności od potrzeb. Zasilany jest energią kwantową.


Wyróżnienie - Water Re-balance
Zhang Zhiyang, Liu Chunyao - Chiny

Projekt dla Szanghaju. Zielony dach wieży ma zbierać i oczyszczać wodę deszczową. Zbierana materia organiczna jest dostarczana do terenów rolniczych i upraw glonów, wykorzystywanych jako źródło energii. Woda przepływająca przez umieszczone spiralnie w konstrukcji budynku turbiny także generuje energię. Projekt ma rozwiązać problemy miasta z brakiem czystej wody pitnej i zalewaniem w sezonie monsunowym.



Reszta fotek w komentarzach.
Całość na evolo.us
evolo.us / onet.pl

Re...........ms

2013-04-13, 12:25
super tylko fajnie by było gdyby to zbudowali za naszego pokolenia :D

SÅ...........ki

2013-04-13, 12:25

Charles_Manson

2013-04-13, 13:01
Jeśli możesz, porób opisy też do tych w komencie, bo ich zastosowanie jest tak samo ciekawe, jak wygląd.

Patrysio

2013-04-13, 13:34
W Polsce jeszcze będą mieszkania komunalne

slec21

2013-04-13, 13:43
Że nikt jeszcze tego nie wstawił...


ja...........ax

2013-04-13, 14:17
to są projekty architektoniczne, czyli wielkie G, tu nie ma nic policzonego nie ma technologii nie ma materiałów to jest tylko ładny rysunek, zrobiony w jakimś 3dmaxie mayi czy cadzie

Yurij

2013-04-13, 17:05
Za architekturÄ™ zawsze piwo.

Davidzior

2013-04-13, 17:07
Stratosphere Network of Skyscrapers - bardzo fajny, futurystyczny projekt.

Krozpel

2013-04-13, 17:30
Tak szczerze mówiąc to wszystkie te projekty wyglądają paskudnie. Jako obrazek sci-fi prezentują się bardzo fajnie ale w życiu nie chciał bym mieszkać w/koło takiego czegoś...

RaV8

2013-04-13, 17:33
Jabolmax, marudzisz. To tylko zabawa, ludzie pokazują ewentualne kierunki w które mogła by pójść architektura. No i te futurystyczne wizje pozyskiwania energii... Fajne to.
Piwko leci.

dumad

2013-04-13, 17:33
za ch*ja nie bedzie to ekologiczne. baju baju...
po drugie fajne fotki i na tym pozostańmy
po trzecie poj***Å‚o im sie we Å‚bie, na marsie niech si e budujÄ…

James_Bong

2013-04-13, 17:45
Bardzo ciekawy temat, piwko!

mare30ks

2013-04-14, 10:28
i na ch*j to wszystko jak za 50 lat na swiecie beda tlyko ciapaci, czarni i zolci, i to cale barachlo bedzie zylo jak cyganie w lepiankach bo nie beda w stanie niczego zbudowac