18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wieża RTV Poznań Piątkowo

Ando • 2013-07-08, 22:09
Poznań posiada wiele interesujących, niedostępnych dla zwiedzających miejsc. Będąc na osiedlu Piątkowo w Poznaniu nie sposób jest nie zauważyć dwóch, wyróżniających się wysokością i charakterem budynków. Są bardzo często punktem charakterystycznym wyznaczającym miejsce spotkań. Niedaleko znajduje się nazwany „wieża RTV”. Kilkadziesiąt lat temu stały się one dominantą danej części Starego Miasta. Popularnie nazywane „dwie wieże” stanowią element Stacji Linii Radiowych Piątkowo. Właścicielem jest firma Emitel sp. Z o.o.


Z biegiem lat oraz postępem technologii ilość funkcji, które pełniła betonowa wieża malała. Przyczyniło się także do tego wybudowanie w 1993 roku tuż obok, wyższej, bardziej nowoczesnej stalowej konstrukcji, która przejęła większość jej zadań. Dziś starsza już, betonowa budowla nie pełni żadnego z początkowo nadanych jej funkcji. Wiem tylko, że firma Emitel na prośbę Państwowej Straży Pożarnej przed kilkoma laty zgodziła się udostępniać Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Poznaniu, gdzie strażacy mogą odbyć szkolenia z ratownictwa wysokościowego. Sami uczestnicy szkoleń oceniają stan SLR na podupadający.
Z racji, że jestem pasjonatem radia, a także bardzo lubię zwiedzać miejsca ogólnie niedostępne, postanowiłem dołożyć wszelkich starań, by móc przyjrzeć się wieży od wewnątrz. W Internecie istnieje bardzo mała ilość informacji na temat budynku, przeznaczenia oraz funkcjonowania. W dodatku niemożliwością jest znaleźć jakiekolwiek zdjęcia z wewnątrz. Dołożyłem wszelkich starań, by móc przyjrzeć się jej z bliska. Udało mi się dotrzeć do człowieka odpowiedzialnego właśnie za tę konstrukcję.
Z informacji, które uzyskałem zwiedzając obiekt, dowiedziałem się, że wieża od ponad 15 lat jest całkowicie nieużytkowana. Wraz z panem Kazimierzem Czaja, który przedstawił mi całą historię SLR byliśmy pierwszymi od 10 lat osobami, które użyły windy w celu dostania się na górę. Wewnątrz aktualnie nie znajduje się nic, poza resztą przestarzałych mebli i starego, zużytego sprzętu przesyłowego.
Firma telekomunikacyjna i zarazem właściciel wież RTV, EmiTel, ma w planach częściowe wyburzenie wieży, poprzez ucięcie jej w miejscu, w którym łączy się z budynkiem na dole. Argumentuje się to wysokimi kosztami eksploatacji, słabym stanem technicznym i niską użytecznością budynku. Czy te plany zostaną zrealizowane – nie wiadomo. Pewnym jest, że w 2013 roku wieża kończy 50 lat, co zdecydowanie utrudni czynności wyburzenia.

I tak zastanawiam się - czy jest to jedyny taki obiekt w Polsce czy może istnieją gdzieś podobne? A może miał ktoś okazję odwiedzić taki budynek i ma jakieś zdjęcia?

Materiał własny, sam się natrudziłem ;)

Parę fotek:

borewiczbori

2013-07-08, 22:24
A jakieś foto ze środka można?

Ando

2013-07-08, 22:42
Właśnie najgorsza wiadomość jest taka, że typ powiedział, że wolałby, żebym tam zdjęć nie robił bo to tajemnica firmy... i stąd moje pytanie, czy ktoś ma.

toiman

2013-07-08, 22:48
No trochę kicha, za dużo to Ty o niej nie powiedziałeś, w sumie to tylko tyle, że taka wieża istnieje :P

Ando

2013-07-08, 22:49
napisałem tyle co wiem, przecież nie wymyślę historii :)

kris86

2013-07-09, 17:32
urzekła mnie Twoja historia ...

ni...........ne

2013-07-10, 13:20
Z tej betonowej można by zrobić wierzę widokową.

marna

2013-07-10, 17:23
nieodwracalne napisał/a:

Z tej betonowej można by zrobić wierzę widokową.



kogo tam by widok na Piątkowo interesował :P
chyba podglądaczy, bo tam same blokowiska ;)
Swoją drogą fajną masz pasję autorze i gratki, że udało Ci się tam w ogóle dostać.

Ando

2013-07-10, 23:02
widok jest na cały poznan, mozna sie zdziwic :D

marvineq

2013-10-20, 17:53
Cześć

przeczytałem twój temat odnoście Wieży RTV i wpadło mi małe pytanie do głowy

może zanim się rozpiszę o o co chodzi i dlaczego, chciałbym się od Ciebie dowiedzieć, czy istnieje szansa wejść na jedną z dwóch wież na piątkowie dla 2ch zwykłych osób?

VSS

2014-05-21, 14:27
same nieścisłości w tej opowieści.

1. Wieża nie będzie burzona, ze względu na koszty.
2. "byliśmy pierwszymi od 10 lat osobami, które użyły windy w celu dostania się na górę" - ten tekst to jakaś konfabulacja - tą windą regularnie jeździ się na górę choćby ze względów administracyjnych - ogrzewanie, kontrola, przeglądy p-poż, wizyty UDT w celu sprawdzenia windy itp.
3. wieża nie jest w stanie "podupadającym" - ta konstrukcja przeżyje o 50 lat obecnie budowane osiedla z piasku i wody. to radziecka konstrukcja obliczona na 100 lat i więcej.
4. takich wież jest wiele w Polsce - najbliższa jest w Bolewicach koło Nowego Tomyśla - minimalnie niższa i w Żerkowie koło Jarocina.
5. Zdjęcia z wewnątrz są nieatrakcyjne :) sam beton, mam ich wiele.