18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wersalskie potyczki o Polskę

Go...........ga • 2013-11-13, 15:24
Niby historia i dokument, ale lekko sadystyczne ze względu na to jak potoczyła się historia...

Wiert

2013-11-13, 15:54
Dmowski dobrze kombinował z zachodnia granicą Polski. Jeśli jednak chodzi o wschód, to Piłsudski lepiej się orientował. Myślę, że nasza mocarstwowa polityka na wschodzie, była niepomyślna dla Polski długofalowo. Mam tu na myśli zarówno Królestwo Polskie, Rzeczpospolitą Obojga Narodów, oraz II RP. Na dłuższą metę Polskę międzywojenną (gdyby wojna nie wybuchła rozwaliłyby lub znacznie osłabiły konflikty etniczne. Dlatego powinniśmy się cieszyć z obecnych granic i starać się utrzymać niski udział mniejszości w demografii naszego kraju.

Hrodgar

2013-11-13, 17:59
Francja chciała silnej Polski, która szachowała by Niemcy.
USA, chciało zrobić porządek w europie zadowalając WSZYSTKICH, a jak wiem tak się nie da.
WB, nie chciała aby Kontynent nie został zdominowany przez Francję oraz ich sojuszników. Liczyła że po wojnie dogadają się z Niemcami, którzy znowu będą ICH ludźmi na kontynencie.

Z bolszewikami nikt nie chciał rozmawiać bo oni odmawiali spłat kredytów zaciągniętych przez Cara, oraz liczono że zostaną oni pokonani przez Białych generałów.

W skrócie, państwa zachodnie mają ch*jowe rozeznanie oraz podejście do spraw Europy środkowej oraz wschodniej, zamiast wybrać sobie jedno państwo z tego obszaru i słuchać się ich zdania, to prowadza własną politykę oderwaną od panującej sytuacji.

pi...........ja

2013-11-13, 21:04
Przedrozbiorowe granice to bolszewicy niby nam dali, anulując rozbiory w ramach licytacji, kto da Polakom więcej i ściągnie ich na swoją stronę. Dmowski wyrysował Linię Dmowskiego, czyli jeszcze kawałek dalej niż ostateczne wschodnie granice z np. Kamieńcem Podolskim znowu jako południową bramą. Pomysł ten był drugi, bo wcześniej nie chciał brać kresów niejednolitych etnicznie, ale zdanie zmienił bo okazało się nie trendy. A najwcześniejszym jego pomysłem, niewygodnym dla twórców tego jakże obiektywnego filmu z socjalistą Piłsudskim, było oddalenie niepodległości na nieokreśloną przyszłość, gdy polska autonomia w ramach wspaniałego Cesarstwa Rosyjskiego się rozwinie. Upadek cesarstwa mu te plany przekreślił.
Poza tym nie sądzę, że Dmowski identyfikowałby się z co niektórymi "arcy-elementami" dzisiejszego naszego nacjonalizmu. Już wtedy jego późniejsze ugrupowanie się podzieliło, tworząc poprzedników tych dzisiejszych elementów i Dmowski się od tego odłamu odciął.