18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wałbrzyskie biedaszyby

regosze • 2014-04-08, 16:44
Materiał świeży sprzed kilku dni z The New York Times :idea:


dagins

2014-04-08, 19:19
Widzę tutaj pewną analogię do klęski głodu na Ukrainie z pierwszej połowy XX wieku. Ukraina mogła samodzielnie wyżywić całą Europę, ale umierała z głodu. Tutaj, węgla (a więc też pieniędzy) jest w opór, ale również z powodów politycznych nie jest wydobywany.

Pravicow

2014-04-08, 19:56
Niech szlag weźmie Merkel i Tuska i całą tę UE.

adresikpuma

2014-04-09, 12:33
im sie opłaca szpadlem wydobywać a kopalni już nie ? :roll:

POPISowyNumer

2014-04-09, 13:26
@dagins Hołomodor akt II powiadasz?

Ork.Fajny

2014-04-09, 14:58
dagins napisał/a:

[...]Ukraina mogła samodzielnie wyżywić całą Europę, ale umierała z głodu.[...]


Mała uwaga: Nie, MOGŁA. A to ROBIŁA. Eksport zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy na Zachód wzrósł gigantycznie w tym okresie bo wszystko co robili szło tam i niczego im nie zostawiali. W pewnym sensie słabość zachodnich wywiadów w stosunku do kontrwywiadu rosyjskiego i jego propagandy przyczynił się do kompletnego braku znajomości sytuacji na Ukrainie i do tego że sam Wielki Głód zaistniał, bo Stalin miał komu opylać te zboże. Wiem że to takie mambo-dżambo teoretyczne ale parę embarg handlowych ze strony większych krajów i przeżyło by ich więcej a ruskie mniej pieniędzy by mieli na zbrojenia.

Ti...........ch

2014-04-09, 20:43
Zastanawia mnie tylko dlaczego nie pozwala sie jakiejś firmie, komukolwiek wydobywać legalnie tego węgla. Skoro kopią w biedaszybach i wcale nie tak głęboko, wątpie aby zeszli poniżej 50 metrów, to pokłady węgla są strasznie płytko... Rozumiem, e to koszty ustawienia wszystkich maszyn, infrastruktury całej od nowa, ale skoro na Górnym Śląsku opłaca sie go wydobywać z 800-900 lub nawet głębiej (nie wiem, nie znam sie), to dlaczego nie może sie to opłacać na Dolnym Śląsku z poziomu 100-300 metrów?

Zasadniczo byłem, przejazdem w Walbrzychu i chociaż sam jestem z dziury, to tak smutnego miasta jeszcze nie widziałem. Lej po bombie to mało powiedziane...

oc...........an

2014-04-10, 15:01
Polecam poczytać o tym jak się robi "biznesy" na ślunsku:
http://natemat.pl/90461,mial-powstac-weglowy-orlen-a-jest-miliard-zl-strat-afera-w-prokuraturze-i-60-tys-wscieklych-gornikow

...bo czterej wiceprezesi śląskiej części zarządu kompanii nie posługują się mailem. Całą korespondencję drukują im sekretarki i przynoszą do zapoznania się, ewentualnie podpisu. :amused:

Węgiel przestał być surowcem strategicznym, szczególnie, że ostatnio się okazało, że Polski wyngiel nie jest to wcale tak wspaniały i kaloryczny węgiel jak to mówili niektórzy i węgiel z takiego RPA bardziej się opłaca przesłać do Polski statkiem niż samemu go wydobywać.

diter1

2014-04-10, 15:29
@up

ho ho ho widzę że magister geografii się wypowiedział :lol: Nie magellanie, troszkę ci się chyba "ślunski" pomyliły :->

A dalej też iście salomonowe spostrzeżenia... Tak, po co wydobywać węgiel, po co choć w części być niezależnym energetycznie, ojczulek RPA węgiel sprzeda, mateczka Rosja gaz dostarczy, przecież tam dobrzy ludzie mieszkają, przecież by nas nie skrzywdzili :-)

Ti...........ch

2014-04-10, 17:41
diter1, rzadko, bo rzadko, ale musze przyznać racje DUST DEVIL. Kiedyś też spotkałem sie z informacją, że taniej wychodzi transport w, przeliczeniu na tone węgla, z Chin masowcem dookoła Afryki do Polski niż dostarczenie go z górnośląskich kopalni do portu w Gdyni. Ciekawe co nabija takie koszty wydobycia i transportu.

klakier1111

2014-04-10, 19:58
Ile chłopaki za tone chcą? :D

Unhumand

2014-04-12, 00:06
Tak samo jest w Niemczech. Pozamykali kopalnie chociaż mają pokłady węglą na kilkaset lat, po prostu bardziej opłacalne jest importować węgiel z USA, a na miejscu starych kopalń wiecie co powstało? Przemysł high-tech.

Ti...........ch

2014-04-13, 11:30
Unhumand napisał/a:

Tak samo jest w Niemczech. Pozamykali kopalnie chociaż mają pokłady węglą na kilkaset lat, po prostu bardziej opłacalne jest importować węgiel z USA, a na miejscu starych kopalń wiecie co powstało? Przemysł high-tech.




Coś w tym jest. W Stanach nie ma państwowych kopalń, koleji, linii lotniczych i jakoś to wszystko działa. Zbrojeniówka też powstała z prywatnych przedsiębiorstw, tyle że teraz mocno związanych z Armią (ogólnie jako wszystkie ichnie siły zbrojne).

diter1

2014-04-13, 13:51
Unhumand napisał/a:

Tak samo jest w Niemczech. Pozamykali kopalnie chociaż mają pokłady węglą na kilkaset lat, po prostu bardziej opłacalne jest importować węgiel z USA, a na miejscu starych kopalń wiecie co powstało? Przemysł high-tech.


Wszystko fajnie tylko że Niemcy mają jeszcze elektrownie atomowe, a my nie i na taką ekstrawagancje jak zaniechanie wydobycia raczej nie możemy sobie pozwolić, jak mówi przysłowie: co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie...

Poza tym wytłumaczcie mi jak to jest, nam się nie opłaca wydobywać rodzimego węgla aż nagle pojawiają się Czesi i im się jakoś opłaca?

Cytat:

Kopalnia Silesia zostałaby zlikwidowana, gdyby nie nabyli jej Czesi. Jakoś im się opłaca, a nam nie. Dlaczego? To pytanie nurtuje wielu od dłuższego już czasu.


Nawet jak trzeba wszystko odbudować od zera:
Cytat:

Zlikwidowano przed laty kopalnię Dębieńsko, Czesi chcą ją niebawem wskrzesić.


Przykład z okolic Wałbrzycha, tym razem Australijczycy:
Cytat:

Prezes firmy Coal Holding Sp. z o.o. Derek Lenartowicz poinformował, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu 3-4 lat w okolicach Ludwikowic niedaleko Nowej Rudy zostanie na nowo otwarta kopalnia.


Nie mogę dodawać linków ale wpiszcie sobie w google takie zdanie: "Jak to jest, że Czechom opłaca się to, co nam nie?!" I zobaczcie wyniki...
Gdzie się w tych polskich głowach robi zwarcie? Wytłumaczcie mi to proszę.