18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Uwolnić tabakę

jvhjvhkuba • 2012-06-18, 16:07
Cóż, po raz kolejny Unia pcha nam palec w dupę i po propozycji wprowadzenia skandynawskiego modelu sprzedaży alkoholu mają kolejny genialny pomysł. Teraz pozostaje nam tylko zastanawiać się, co będzie następne....
Tekst pochodzi ze strony www.dziennikbaltycki.pl

Cytat:

Unijny zakaz zażywania tabaki. Kaszubi protestują

Parlament Europejski pracuje nad dyrektywą, która - jeśli wejdzie w życie - mocno uderzy w kaszubski zwyczaj. Zakazane miałyby być produkcja i zażywanie tabaki. Kaszubi zapowiadają: nie damy sobie odebrać tabaki. W planach jest m.in. mobilizacja europosłów, by ci "pilnowali" w Brukseli legalności jej zażywania.
Czy legalizacja produkcji tabaki, którą udało się przeforsować w Polsce dwanaście lat temu będzie martwym zapisem? W Parlamencie Europejskim trwają właśnie prace nad przepisami, które mają ukrócić produkcję i zażywanie wyrobów tytoniowych, które mają przeznaczenie inne niż palenie.

Chodzi m.in. o tytoń do żucia - czyli tzw. prymkę, którą niegdyś namiętnie częstowali się marynarze. Albo snus - sproszkowany, wilgotny tytoń, który wkłada się na kilka, kilkanaście minut pod wargę. Oraz tabakę, która od lat jest niezwykle popularna wśród Kaszubów.
Gdy poprosiliśmy o komentarz Łukasza Grzędzickiego, prezesa Zrzeszania Kaszubsko-Pomorskiego, ten aż jęknął ze zdziwienia.
Znowu? - powiedział. - A Unia Europejska miała być Europą Ojczyzn.
Przypomnijmy: w 2003 roku Donald Tusk w Chmielnie został wicemistrzem kraju w zażywaniu tabaki. Zwyciężył inny Kaszub - Andrzej Olszewski z Sierakowic. Dziewięć lat wcześniej wicemarszałek Tusk wspierał inicjatywę, dzięki której w kraju udało się zalegalizować produkcję tabaki i jej zażywanie.

- Nie wyobrażam sobie, że teraz może stać się inaczej - mówi z oburzeniem Jerzy Łysk, tabacznik, kaszubski poeta i muzyk. - Zakażą, czy nie i tak będę zażywał.

Prezes ZKP przypomina, że zażywanie tabaki to uświęcony rytuał kaszubski.
- Jeśli władze, obojętnie nasze, czy europejskie, chcą mieć szacunek obywateli dla prawa, to niech skonstruują je tak, by nie wchodziło w kolizję z uświęconym zwyczajem kultywowanym od pokoleń - mówi Łukasz Grzędzicki. Tabaka dla Kaszubów to coś więcej niż "używka" - dawniej ułatwiała kontakty towarzyskie, była integralną częścią kościelnych nabożeństwa, ale też potwierdzeniem tego, że tabacznik kogoś naprawdę polubił.

- Częstowało się tych, w których towarzystwie dobrze się czułeś - mówi Józef Roszman, kaszubski gawędziarz i miłośnik tabaki, który od lat wytwarza specjalne pojemniki do przechowywania "kaszubskiego ziela".

A i dziś kaszubski specyfik można spotkać podczas kościelnych wydarzeń. Co roku Kaszubi częstują przyjezdnych tabaką podczas morskiej pielgrzymki ludzi morza (w tym roku w Pucku odbędzie się ona 30 czerwca).


:idzwch*j:
I bardzo mądry komentarz pod artykułem:
Cytat:

co to wogole znaczy "zakaz", w jaki sposob jakas grupa ludzi moze stwierdzic ze inni nie moga czegos robic? to jest chore. niedlugo nie pozostanie nic i wszyscy beda funkcjonowac jak w jakims jednym wielkim wiezieniu.


Shatter

2012-06-20, 13:59
Tabaka furtką do kokainy!!!

głodny_toster

2012-06-20, 14:27
marnotrawna napisał/a:



jeszcze z 3 warny i se nawet zakaz wchodzenia na stronę załatwisz od ręki, nie tylko zakaz pisania ;)



:samoboj:

Jackyll

2012-06-20, 16:01
Jeszcze niech dodadzą zakaz głosowania na PIS, PO, LSD :D , LPR itd. i rodzina wujka Adolfa przejmie kontrolę i nie będzie opie**alania się :D

DomPas napisał/a:

Jebac UE




Póki co to UE nas jebie i raczej role się nie odwrócą :-x

No co wy tacy pospinani, przecież jest demokracja, wolność :) . Prawda jest taka, że wolności nie było, nie ma i nie będzie. Demokracja -mówisz co chcesz, robisz co ci każą. Jeszce niedługo ślimak okaże się rybą :D http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ue_zadecydowala_slimak_to_ryba_ladowa_124754.html :mrgreen: . Hmm To może jeszcze marchewka to k***a owoc http://www.banzaj.pl/Marchewka-dlaczego-wedlug-UE-jest-owocem-5930.html . Nie no na pewno krowa to nie płaz, przynajmniej mam taką nadzieję :lol: , być może się mylę :roll: . Nie no nie wciągam już marchewki, bo mam gorsze haluny niż po wcieraniu ziemniaków :shock: . Ostatnio spaliłem grama kapusty(też zabronione), ale słabo kopie, lepiej zarzucę sobie dwa tabsy z selera, bo nieźle kopią tylko nikomu nie mówcie, bo UE zabroniła uprawiać i mi przyjebią karę z 10 tysi :sloik: .

Co...........aa

2012-06-20, 18:18
Chodzi o to że tytoń marnuje się na tabakę a przecież może być w pełni wykorzystywany na fajki, od tak żeby przemysł farmaceutyczny się kręcił przy leczeniu raka :)

koolowsky

2012-06-20, 19:12
głosujecie na tych komuchów to macie... Jedyna prawica to Nowa Prawica!

3m

2012-06-20, 19:15
I niech mi ktoś tu jeszcze powie, że mamy "demokrację"