18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Trzech farciarzy

Salieri16000 • 2020-11-04, 01:43
Atakiem azerskich dronów (źródło podaje o wykorzystaniu dwóch dronów TB-2), tym razem padł armeński system rakietowy BM-30 Smercz (ros. БМ-30 Смерч, pol. "tornado", kod NATO BRAU 9K58), który atakował infrastrukturę cywilną w Barda we wschodnim Azerbejdżanie, niedaleko Górskiego Karabachu.



Dokładność tego systemu rakietowego jest 2-3 razy wyższa od analogicznych systemów zachodnich. Bateria złożona z 6 wyrzutni jest w stanie zatrzymać marsz dywizji zmechanizowanej.

Armenia na początku konfliktu posiadała tylko 6 szt tych wyrzutni... Poniżej; armeńskie wyrzutnie BM-30 Smerch na paradzie w Erewaniu (kwiecień 2017):



Dane taktyczno-techniczne wyrzutni produkowanej przez Zjednoczenie Naukowo-Produkcyjne "STOP":

- Kaliber: 300 mm
- Liczba prowadnic: 12
- Masa: 43,7 t
- Długość: 12,37 m
- Szerokość: 3,05 m
- Wysokość: 3,05 m
- Moc silnika: 390 kW
- Zasięg pojazdu: 850 km
- Zasięg rakiet min. 20 km max. 90km (w zależności od rodzaju pocisków)
- Powierzchnia rażenia: 300 - 1 100m² (w zależności od rodzaju pocisków)
- Kąt podniesienia: 55°
- Czas przejścia do gotowości: 3 min.
- Czas oddania pełnej salwy: 38 sek.
- Prędkość maksymalna 60 km/h
- Załoga: 4 osoby

qbsusus

2020-11-04, 14:08
To pytanie do znawcy. Jakie są przesłanki że zaraz jebnie z góry? Skąd oni wiedzą żeby wiać? Piszczy, świszczy? Ijo ijo jakieś? Ki ch*j?

bercisko

2020-11-04, 14:48
- Zasięg rakiet min. 20 km max. 90km (w zależności od rodzaju pocisków)
- Powierzchnia rażenia: 300 - 1 100m² (w zależności od rodzaju pocisków)
- Kąt podniesienia: 55°
- Czas przejścia do gotowości: 3 min.
- Czas oddania pełnej salwy: 38 sek.
- Prędkość maksymalna 60 km/h
- Załoga: 4 osoby

Strasznie powolne te rakiety. 60km/h ? Może tylko w zabudowanym. Poza miastem może lecą szybciej? No i 4 ludzi załogi, ale do każdej rakiety? :-)

andrzejrobert75

2020-11-04, 15:16
CoJaTamk***aWiem napisał/a:

A to przepraszam - jest OK. Myłem zęby i nie zauważyłem.
Żartowałem k***a
Pokaż mi chociaż jednego pacjenta, którego interesuje wysokość tego pojazdu...



Mnie,bo nie wiem czy do stodoly wjedzie,

Lam3rZ

2020-11-04, 18:22
tak jak inne tego typu filmiki przegladam, bo przegladam, tak tutaj postawilem piwo. Fajny montaz, dobra muzyczka pod filmik, ladnie pokazany ciag przyczynowo-skutkowy ;)

ra...........ks

2020-11-04, 19:39
Zbysław napisał/a:

Widzę jakiś fanatyk wojen, idź w h*j


A Ty to pewnie chłopców wolisz.

:lol:

LaChupacabra

2020-11-04, 19:44
Skąd wiedzieli, że pie**olnie? Jest jakiś ekspert? Widać, że tuż przed uderzeniem miga coś w okolicy kabiny, czy to laserowe namierzanie czy raczej sygnał alarmowy?

Salieri16000

2020-11-04, 20:28
Takafura napisał/a:

Intryguje mnie Twój spory bezkrytycyzm w cytowaniu materiałów publikowanych w ramach wojny informacyjnej:
"armeński system rakietowy BM-30 Smercz który atakował infrastrukturę cywilną". Jak napiszą że atakował żłobki, szkoły i szpitale to też to powtórzysz ?



A co tu krytykować- podaję udokumentowane fakty; nic nie zmieniam, nie koloryzuję, nie dodaję dramaturgii do tego, co tam się dzieje. Z omawianego ataku są zdjęcia w necie, gdzie widać zniszczenie miasteczka, które nie jest żadnym celem strategicznym... Wystarczy chwilkę poszukać i oto mamy wyniki:

https://defence-blog.com/news/army/azerbaijan-destroy-armenian-smerch-rocket-launcher-following-attack-on-barda.html

https://caucasus.liveuamap.com/pl/2020/30-october-armenian-bm30-smerch-that-shelled-barda-has-been

https://anninhthudo.vn/anh-vu-khi-manh-sau-bom-nguyen-tu-cua-armenia-bi-azerbaijan-pha-huy-post448741.antd

https://eutoday.net/news/security-defence/2020/cluster-bombs-by-armenia

PS Sorry- nie chce mi się wklejać więcej linków. Głupi nie jesteś- jeśli temat Cię interesuje, to sam znajdziesz więcej zdjęć i opisów...

Takafura

2020-11-04, 21:50
Salieri16000 napisał/a:

A co tu krytykować- podaję udokumentowane fakty; nic nie zmieniam, nie koloryzuję, nie dodaję dramaturgii do tego, co tam się dzieje(...) Głupi nie jesteś(...).


No właśnie w tym problem że jestem za głupi. Tam toczą się dwie wojny - jedna w realu, druga, równie ważna w necie.
Każdy film, zdjęcie, mapa, komentarz musi podlegać weryfikacji a mając taką wiedzę jak zwykły ludź w Polsce 3000 km od Górnego Karabachu jest się bezbronnym jak dziecko we mgle.
Więc jak czytam że zniszczono system rakietowy "złych" ostrzeliwujący "cywilne cele" nas, tych dobrych, którzy dodatkowo jak wiemy są agresorami to mi się włącza sygnał ostrzegawczy...

LaChupacabra napisał/a:

Skąd wiedzieli, że pie**olnie? Jest jakiś ekspert? Widać, że tuż przed uderzeniem miga coś w okolicy kabiny, czy to laserowe namierzanie czy raczej sygnał alarmowy?


Te mryganie to odpity promień systemu wskazywania celu. A to co widzimy to głównie efekt zastosowania lekkich (22 kg) bomb naprowadzanych laserem MAM-L z głowicami tandemowymi .

Janusz_k

2020-11-04, 22:43
bercisko napisał/a:

Strasznie powolne te rakiety. 60km/h ? Może tylko w zabudowanym. Poza miastem może lecą szybciej? No i 4 ludzi załogi, ale do każdej rakiety?


Wiem że to żart ale jakby ktoś nie załapał to jest to prędkość pojazdu a nie rakiety :)