18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Transformacja w Polsce.

remi1982 • 2013-11-05, 23:34
Dość ciekawy artykuł, może się wydawać przy długi, ale wart jest poświęcenia 2 minut na przeczytanie.

Plan Sorosa i Sachsa 1989 r realizowany przez Balcerowicza i zmiana w 2011 r. Dezercja czy nowy plan?

20 lat temu w prestiżowym Financial Times ukazał się pod datą 22 czerwca 1989 roku króciutki artykuł Edwarda Mortimera, Johna Lloyda, Petera Riddella i Lionera Barbera, przedrukowany niewiele później w polskim Forum pod datą 2.07.1989. Tekst informował o zaaprobowaniu w zasadzie przez ekspertów komunistycznego rządu Mieczysława Rakowskiego i „Solidarności” planu opracowanego przez światowego finansistę nowojorskiego Georga Sorosa. Plan ten, nazwany później "terapią szokową", zakładał rozwiązanie ekonomicznych i finansowych problemów Polski za pomocą drastycznych oszczędności połączonych z wprowadzeniem wymienialności pieniądza i szybką odbudową kapitalizmu.

Oprócz drastycznych wyrzeczeń socjalnych oczekiwanych od polskiego społeczeństwa, jego kluczowym założeniem był faktyczny rozbiór gospodarczy polskiego przemysłu państwowego w formule prywatyzacyjnej, dzięki temu iż, rząd polski (…) przekazałby wszystkie przedsiębiorstwa państwowej agencji likwidacyjnej, która przeprowadziłaby ich reorganizację w spółki akcyjne. Z 25-30 proc. kapitału stworzono by fundusze powiernicze zajmujące się obsługą zadłużenia kraju – ich szefów – mających prawo odsprzedaży tych akcji – mianowaliby wierzyciele.

Zaaprobowanie tego planu przez przedstawicieli ówczesnego rządu komunistycznego i postolidarnościowej grupy politycznej tzw. doradców na czele z nieżyjącym już prof. Bronisławem Geremkiem, było samo w sobie czymś zdumiewającym. Oznaczało to, że polski rząd poza granicami kraju i w tajemnicy przed własnymi obywatelami zawiera międzynarodowe uzgodnienia dotyczące nie tylko najważniejszych spraw gospodarczych i socjalnych, ale zasad zbycia całego majątku przemysłu narodowego, co po prostu nazywa się zdradą narodową.

W Polsce o tym planie zapadło zgodne i głuche milczenie (z dwoma jednostkowymi wyjątkami – nieżyjącego już prof. Józefa Balcerka i niżej podpisanego) trwające po dziś dzień. Ale w 1991 roku autor tego planu G. Soros opublikował książkę, w której dość szczegółowo omówił swoją rolę w polskiej transformacji, poczynając od założenia w Polsce swej Fundacji Batorego w 1988 i spotkania z gen. Wojciechem Jaruzelskim oraz przedstawienia idei terapii szokowej nieżyjącemu już komunistycznemu premierowi M. Rakowskiemu (G. Soros, Underwriting Democracy, The Free Press, New York 1991). Przygotowałem szeroki program ekonomiczny obejmujący trzy elementy: stabilizację monetarną, zmiany strukturalne oraz reorganizacje długu – pisze G. Soros – Zaproponowałem swego rodzaju makroekonomiczną wymianę długu na akcje polskich przedsiębiorstw. (…) Połączyłem swoje wysiłki z prof. Sachsem z Uniwersytetu Harvarda, którego działalność sponsorowałem przez Fundację Stefana Batorego. Współpracowałem również blisko z prof. Stanisławem Gomułką, doradcą Leszka Balcerowicza." []

Oprócz kluczowej akceptacji przez triumwirat „Solidarności, jak J. Sachs nazywa Adama Michnika, Jacka Kuronia i Bronisława Geremka, a następnie akceptacją Lecha Wałęsy – będących żałosną kompromitacją merytoryczną i polityczną elity nowej „Solidarności” - decydująca okazała się rozmowa w sierpniu 1989 roku z desygnowanym do roli nowego premiera T. Mazowieckim, który Musiał znaleźć kogoś, kto naprawdę byłby w stanie podjąć się tak ogromnego wysiłku. Wspomniał o Leszku Balcerowiczu, którego nie znałem. W końcu to właśnie Balcerowicz pokierował wykonaniem trudnych zadań gospodarczych.

"Efektem tej „szokowej terapii”, której zasadnicze założenia opracował G. Soros a rozwinął J. Sachs przy wsparciu D. Liptona, acz oznakowanej nazwiskiem L. Balcerowicza, była skrajnie neoliberalna transformacja gospodarki i społeczeństwa lat 90. z wszystkimi tego katastrofalnymi skutkami w postaci od spadku produkcji przemysłowej o 30% poczynając, a ma głębokiej pauperyzacji i tak już zbiedniałego społeczeństwa kończąc. Realizacja planu zasadniczo uprzywilejowywała kapitały i gospodarki państw wysoko rozwiniętych kosztem rodzimej gospodarki i polskiego społeczeństwa."

Polak88

2013-11-05, 23:55
Najgorsze jest to,że to wszystko działo się na naszych oczach.I nikt nic nie zrobił,każdy kto coś mógł zagarniał kasę pod stół i morda w kubeł.

Żal dupę ściska jak patrzę na tych samozwańczych obrońców narodów co to za "walkę z systemem" i za "poglądy" trafiali do więzienia, teraz też kupa ludzi która stara się coś zrobić z krajem trafia do więzienia,która przeciwstawia się systemowi ale tych nazywa się bandytami i chuliganami a tamtymi się rajcują bo nagle wszyscy stali na czele solidarności i byli więźniami politycznymi wielkie mi mecyje.

Dobrze przedstawili tą sytuację w Karierze Nikosia Dyzmy,gdzie mógł sobie wybrać przeszłość i co mają mu wpisać do akt
W Psach jak palili akta spraw

O tym się nie mówi tylko mówi się o ich super wielkich niby zasługach,których w rzeczywistości nie było w większośći sytuacji nikt nie mówi o ich przekrętach, o sprzedaży dobrze prosperujących państwowych firm zagranicznym inwestorom, oczywiście ze stratą dla państwa i obywateli bo tracą pracę,rośnie bezrobocie a te barany mogą znowu wziąć pożyczkę na "załatanie dziury budżetowej"


Nie wspomnę już o kupowaniu większości produktów zza granicy bo u nas naj***li podatków jak głupi i taniej kupić za granicą a nie nasz POLSKI produkt! Mamy najdroższą cenę gazu w europie a mamy najbliżej i ciągle się z ruskimi kłócimy bo United Snakes tak chcą a mimo to mamy ciągle wizy od stanów buraczanych i żadnych profitów z bycia sojusznikami z nimi, ch*jnia europejska to w ogóle ch*jnia


k***a nasi przodkowie którzy przelali krew za ten kraj i widzą co się tutaj dzieje pewnie przewracają się w grobie, pod groźbą śmierci naszych wysiedlali a teraz sami się wysiedlamy bo tak lepiej!!

Ja to nie wiem jak można być taką k***ą bez sumienia kiedy widzisz,że ludzie Cię nie chcą a Ty dalej utrzymujesz stanowisko i kradniesz,mącisz itd Jak można potem patrzeć ludziom w oczy, rodzinie i innym? Przecież mi honor i duma by nie pozwoliły dalej tak robić, j***ne pedalskie nasienie,TFU!