18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Top 6 teleskopów przyszłości

~SciFun • 2013-10-11, 18:07
Filmowa wersja mojego wcześniejszego artykułu na nietuzinkowym blogu naukowym, opublikowanego w zeszłym roku tutaj.



zarazor

2013-10-11, 18:31
" Taka konstrukcja lustra pozwoli mu siegać jeszcze dalej..." - Co za bzdura, nie da sie wykonać teleskopu, który będzie sięgał "dalej" niż teleskop Hubble'a ze względu na to, że teleskop nie patrzy w dal, tylko patrzy na to, co działo się w przeszłości w kosmosie, a w myśl teorii, że wszechświat się rozszerza możemy "sięgnąć" wzrokiem na kraniec kosmosu, czyli na to co miało miejsce X lat temu. Teleskop Hubble'a już na to pozwala, więc kolejny teleskop pozwoli ewentualnie otrzymać lepszą jakość zdjęć, możliwe, że w szybszym czasie.
PS: Uczyłem się o tym, nie jestem specjalistą.

rozyk

2013-10-11, 18:37


wkoncu atro !!!!

kaelem

2013-10-11, 18:58
Allah Akbar! Jebut! Będą nowe cele:]

erhard

2013-10-11, 19:29
@zarazor
Najpierw napisałeś źle (chyba nie zrozumiałeś metafory z tym "dalej"), a później sobie zaprzeczyłeś i powiedziałeś dobrze.
Lepsza jakość zdjęć (tu chodzi o rozdzielczość) pozwoli zobaczyć więcej szczegółów i inne bajery (co jest naszym celem).


McMenel

2013-10-11, 20:13
zarazor napisał/a:

" Taka konstrukcja lustra pozwoli mu siegać jeszcze dalej..." - Co za bzdura, nie da sie wykonać teleskopu, który będzie sięgał "dalej" niż teleskop Hubble'a ze względu na to, że teleskop nie patrzy w dal, tylko patrzy na to, co działo się w przeszłości w kosmosie, a w myśl teorii, że wszechświat się rozszerza możemy "sięgnąć" wzrokiem na kraniec kosmosu, czyli na to co miało miejsce X lat temu. Teleskop Hubble'a już na to pozwala, więc kolejny teleskop pozwoli ewentualnie otrzymać lepszą jakość zdjęć, możliwe, że w szybszym czasie.
PS: Uczyłem się o tym, nie jestem specjalistą.


Większa rozdzielczość to większa ilość szczegółów. Co za tym idzie można bardziej przybliżyć bardziej oddalony obiekt. Weź dwa zdjęcia jedne w rozdzielczości 1024x1024 i drugie w 1920x1920 i porównaj szczegóły w dalszym planie. Różnica jest. Teraz zrób zbliżenie szczegółu z dalszego planu. I porównaj. Większa ilość szczegółów to sięganie dalej w zaobserwowany obraz. Światło dociera do nas nawet z najdalszych odległości w kosmosie. Jedyny problem to czułość instrumentów i możliwość wyłapania tych fotonów które z dalszej odległości do nas docierają.

zarazor

2013-10-11, 23:06
@erhard
W którym miejscu według Ciebie sobie zaprzeczyłem ?

@McMenel
Wiem to i rozumiem, natomiast chciałem powiedzieć, ze słowo "dalej" jest tu nie na miejscu

stonefenix

2013-10-12, 00:55
E tam, te lustra są zbyt prymitywne. Nr 1 moi drodzy, będzie przewidywane przez naukowców aparat fotonowy. Tzn będzie odbierał obraz co do fotona i dzięki temu ta najwyższą z możliwych rozdzielczości. Na to zaczekamy pewnie z tysiąc lat ale cóż.

lisek94

2013-10-12, 22:17
Lustra , lustra , lustra. Już widzę te tłumy kobiet ...