18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Testament mój

defcon1 • 2013-07-29, 00:38
Niezainteresowani kulturą, poezją, historią, wreszcie samą Polską - scrollują dalej. Reszta:

Niedawno widziałem ciekawy filmik, w której wnuczek przeprowadzał "wywiad" ze swoją babcią, która przeżyła blisko dziewięćdziesiąt lat. I jak pisałem: kiedyś rusek z niemcem podeptali buciorami naszą piękną ziemię, utopili naród w krwi, za nic mając nasze majątki, nasze wartości, wreszcie nasze życia... A Polak stał za drzwiami tej stodoły z nabitą bronią, do której niebawem miało wejść gestapo, gotów strzelić, zabić, choćby i sam zginąć.
Teraz ani ruska, ani niemca nie potrzeba, bo tutaj, na miejscu, mamy własnych bandziorów: Tuska, Rostowskiego, Kaczyńskiego, Millera, wszystkich... Przypomniały mi się wówczas wersy utworu Juliusza Słowackiego, dzięki którym wciąż, jednak, poniekąd nie tracę nadziei w Polskę i Polaków.

"Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec!..."

W związku z tym wrzucam świetne wykonanie muzyczne wiersza "Testament mój". Polecam słuchać całe, gdyż wejście skrzypiec osobiście przyprawia mnie o dreszcze.



i opis z yt:
Cytat:

Testament mój - sł. Juliusz Słowacki, muz. Piotr Kajetan Matczuk. Piosenka z programu "Rozmowa z piramidami".

Marcin Skaba - skrzypce
Tomasz Nowik - kontrabas
Tomasz Paszko - perkusja
Piotr Kajetan Matczuk - fortepian, śpiew



Tekst wiersza:
http://www.juliuszslowacki.grupaphp.com/testamentmoj.php

necroorcen

2013-07-29, 00:43
"Boże, strzeż mnie od przyjaciół - z wrogami poradzę sobie sam." - a'propos drugiego akapitu.

PrimoRebel

2013-07-29, 01:43
niby prawda, tylko dopóki nie wyjdziemy na ulice i tak będzie to samo, takie tematy są tylko taką karteczką na lodówce która przypomina, że jednak trzeba walczyć, ale zwykły zjadacz chleba nie widzi okazji do walki, w koncu zapomina o tej karteczce i tak w kółko....

KMD

2013-07-29, 13:11
Ckliwe, głebokie, ale nudne, więc scrolluję. Ale jestem patriotą. Zbieram na karabin snajperski.

Kuriki

2013-07-29, 13:51
defcon1 napisał/a:

Teraz ani ruska, ani niemca nie potrzeba, bo tutaj, na miejscu, mamy własnych bandziorów: Tuska, Rostowskiego, Kaczyńskiego, Millera, wszystkich...



PrimoRebel napisał/a:

niby prawda, tylko dopóki nie wyjdziemy na ulice i tak będzie to samo, takie tematy są tylko taką karteczką na lodówce która przypomina, że jednak trzeba walczyć, ale zwykły zjadacz chleba nie widzi okazji do walki, w koncu zapomina o tej karteczce i tak w kółko....


A ja mam taką propozycję; olać to. Serio. Kto chce niech protestuje. Kto chce niech walczy sobie z systemem. Kto chce niech zostanie i się da rozdeptać butem rządowym. Kto chce niech się przyłączy do rządu i doi obywateli. Kto chce niech się ewakuuje z Europy. Ja zamierzam za kilka lat opuścić ZSRE (Związek Socjalistycznych Republik Europejskich) i się tym całym przeklętym syfem zwyczajnie nie przejmować. ch*j z Tuskiem, ch*j z Rostowskim, ch*j z tym wszystkim.
Jeśli stado baranów chce koniecznie iść na j***ną rzeź to proszę bardzo ale beze mnie.

Ps Ostatnio słyszałem, że są plany ominięcia konstytucyjnego zakazu zadłużania się powyżej 60%, a w wypadku gdyby to nie zadziałało to w ch*j duże podniesienie podatków. Prawda to? Ktoś się orientuje?

tazmandu

2013-07-29, 14:09
Zasadniczo to wk***iają mnie artyści romantyzmu z pie**olonym Mickiewiczem na czele. Tony wierszy o tym jaka Polska/Litwa jest dla niego ważna, a jak przychodzi co do czego to sp***ala na zachód (mogł wziąć udział w powstaniu listopadowym). Taki z niego wieszcz. Romantykom mówimy serdeczne ch*j w dupę. Piwa nie ma.

maciak

2013-07-29, 15:23
@up
I dobrze że sp***olił na zachód. Jedyna inteligencja jaka powinna zostać w kraju ogarniętym wojną, to ci co z tą wojną są bezpośrednio związani (politycy, rozwój broni, dowódcy itp) a cała reszta, ci od odbudowy i rozwijania kraju mają wrócić jak się sytuacja uspokoi. Obecnie powoli gonimy inne kraje, ale jesteśmy zacofani m.in, dla tego że podczas wojen sukcesywnie wybijano całą inteligencje.

tranzystor

2013-07-29, 18:24
defcon1 napisał/a:

Niezainteresowani kulturą, poezją, historią, wreszcie samą Polską - scrollują dalej. Reszta:
...
Teraz ani ruska, ani niemca nie potrzeba, bo tutaj, na miejscu, mamy własnych bandziorów: Tuska, Rostowskiego, Kaczyńskiego, Millera, wszystkich... Przypomniały mi się wówczas wersy utworu Juliusza Słowackiego, dzięki którym wciąż, jednak, poniekąd nie tracę nadziei w Polskę i Polaków.




k***a mać, ja się interesuję kulturą, poezją i historią mojej Ojczyzny, ale za wpieralanie z polityką tutaj powinna być blokada! Kiedyś wchodziłem na sadistic.pl, żeby się wyluzować, pośmiać, odpocząć, zobaczyć coś ciekawego i śmiesznego. Wchodziłem też tutaj, żeby uciec od j***nej polityki. A co teraz się dzieje? k***a portal dla pseudo politologów i agitatorów?