18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Szpital Psychiatryczny Zofiówka

Beszczel • 2012-07-12, 22:26
Zakład dla nerwowo i psychicznie chorych założono w 1908 roku kiedy to zbudowano pierwszy pawilon, dwa lata później dobudowano drugi dla kobiet. Kiedy w 1926 zbudowano trzeci, zakład posiadał blisko 300 łóżek. W czasie II wojny światowej w Zofiówce została przeprowadzona akcja T4, która polegała na zabijaniu ludzi chorych psychicznie, w jej wyniku w sierpniu 1942 roku życie straciło 110 osób. W końcu lat 50. odkryto około 100 ciał w zbiorowej mogile obok ogrodzenia, w pobliżu budynków należących do liceum przysanatoryjnego. Od 1956 roku mieściło się tam sanatorium przeciwgruźlicze, ale 1985 szpital przywrócono do pierwotnej postaci. Został opuszczony w 1998 roku. Obecnie szpital posiada niepowtarzalny i biorąc pod uwagę jego historię, trochę przerażający klimat. W każdym pomieszczeniu nawet klapnięcie lustra w aparacie odbija się echem, przerywającym wszechobecną ciszę.
























W czasie okupacji Zofiówka mieściła się na terenie getta "Kuracyjnego" w Otwocku. W 1940 roku panowały tam głód i straszne warunki. Zofiówka była pod zarządem nazistowskiego lekarza Josta Walbuma. Był to z rozkazu Niemców jedyny zakład dla umysłowo chorych Żydów na terenie Guberni. W 1941 znajdowało się tam 350 chorych. W czasie likwidacji getta w Otwocku od 19 sierpnia w szpitalu zamordowano około 110-140 osób; część rozstrzelano na miejscu, resztę wywieziono do Treblinki. Ukraińcy spędzili chorych i personel do pawilonu I "Zofiówki". W czasie likwidacji szpitala część personelu była w stanie uciec karetką sanitarną do Warszawy. Wyjechał dr Stefan Miller z żoną, a samobójstwo popełnił dr Maślanko, dr Lewinówna, a także szef „Zofiówki” - dr Włodzimierz Kaufaman, dr Dorota Lewi i kilku innych lekarzy[5].
W połowie 1943 roku w Zofiówce oraz w sanatorium "Brijus" powstał ośrodek w ramach akcji Lebensborn - niemieckiej instytucji opiekuńczo-charytatywnej do "odnowienia krwi niemieckiej" i "hodowli nordyckiej rasy nadludzi". Ośrodek nazywał się "Lebensborn Ostland" [6] Oba ośrodki zostały przejęte przez Niemców po likwidacji otwockiego getta w sierpniu 1942[6], miały pomieścić ok. 100 matek i 150 dzieci, stając się "wzorcowymi placówkami w Generalnym Gubernatorstwie prowadzonymi przez SS". Urządzenia i wyposażenie dostarczono z ograbionego getta warszawskiego. Zakład zajmował się również germanizacją dzieci polskich, i przystosowaniem ich do adopcji w rodzinach niemieckich.
Po wojnie, aż do połowy lat 80. leczono w Zofiówce gruźlicę. Sanatorium nosiło wówczas imię Stefana Okrzei (od 1956), przyjmowało z początku młodzież, a od 1968 – dorosłych. W 1985 szpital powrócił do pierwotnej nazwy i znów zaczęto leczyć tu schorzenia neuropsychiatryczne, ale pacjentami były głównie dzieci. Funkcjonował oddział dla dzieci z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi, dla młodzieży uzależnionej od środków odurzających i dla dorosłych chorych psychicznie. Obecnie obiekt jest zdewastowany. O uznanie swojego prawa do udziału w nieruchomości stara się przed sądem gmina żydowska











A tutaj jeszcze filmik na podstawie tego :





źródła :

Youtube.pl
Opuszczone.net
Wiki


Szczerze ? , sam bym tam nie wszedł : )

Leothyr

2012-07-13, 01:26
Lupido, Nigdy nikt o tym nie pomyślał, bo jeszcze by psy przyjechały i się przyj***ły... :mrgreen:

da...........li

2012-07-13, 01:34
hmm ciekaw jestem co za debil polazł tam i łaził w nocy

Sniffer1942

2012-07-13, 01:39
Widząc piąte i szóste zdjęcia troszkę się przeraziłem widząc że są takie same, zacząłem doszukiwać się jakiegoś paranormalnego zjawiska, photoshopniętego stwora tudzież murzyna

TommyTheRipper

2012-07-13, 02:15
I to są k***a dobre zdjęcia, klimatyczne, a nie j***ne czarno-białe gówno. Momentami przypominają Stalkera. Piwo za fajną historyjkę i klimatyczne fotki.

swietlik

2012-07-13, 02:39
Byłem tam przedwczoraj. Fajne miejsce :)

PrezesRm

2012-07-13, 07:14
A teraz jest tam pole do Paintball i nazywa się Psychopaintball.

ray19

2012-07-13, 07:39
Przeklęte rewiry odc. 6 - na youtube kminić, wszystko o Zofiówce ;D

Powiem szczerze, że najlepsze melanże są tam. ;] Otwock moje miasto! ;d

TOK!!!

wudun

2012-07-13, 08:42
frost07 napisał/a:

@r3aKt0r93
Masz rację. Zdeka mi się tytuły pomyliły, ale to moja specjalność. Myślę o czymś innym, mówię co innego i potem kebaba ze śliwkami dostaję ;p.


To ze ci się pomyliło to potrafię zrozumieć ;) . Powiedzcie mi tylko co z ludźmi którzy ci piwo postawili;). Na początku myślałem że oglądam inny filmik niż wszyscy.

kropka89

2012-07-13, 10:04
A ja jutro jadę strzelać się w tym szpitalu w otwocku :D

Winterstorm

2012-07-13, 10:36
Albo większość nie doczytała do końca, albo Sadol wyraźnie upada, bo się jeszcze nikt do żydów nie przyczepił, że chcą budynek zagarnąć.

suchy945

2012-07-13, 11:06
Przeczytałem "Zoofilówka" :homer:

misszyszka

2012-07-13, 11:24
I żydki kolejny raz wyciągają łapę po nasze...

emd

2012-07-13, 11:46
Szczerze, jest dużo ciekawszych miejsc do zwiedzania niż ten szpital. W ciągu dnia grube mastodonty robią sobie tam sesje zdjęciowe chyba do kalendarza greenpeace. 2 kilometry dalej jest stary drewniany szpital wojskowy który później był szkołą pielęgniarek.

Na jednej ze ścian w nim był taki wesoły rysuneczek


Niestety nie udało nam się dostać do prosektorium które było w piwnicy :(

Dupa_Zza_Krzaka

2012-07-13, 11:47
Mam do tego szpitala ze 4 kilometry, byłem kilka razy ;) W sumie nic się tam specjalnego nie dzieje, jak to niektórzy mówią, ale całkiem fajne otoczenie.