18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Sukces naukowców z KUL.

pablo2k • 2014-01-11, 23:00
Cały artykuł w komentarzach. Jestem nowym użytkownikiem. Uprasza się moda o edycję jeżeli artykuł spotka się z zainteresowaniem.

"To może być rewolucja w przemyśle kosmetycznym i medycynie. Naukowcom z KUL udało się wykorzystać bakterie z kopalni w Bogdance do produkcji ektoiny – niezwykle cennego aminokwasu o bardzo szerokim zastosowaniu. I bardzo drogiego.

Sęk w tym, że stosowana do tej pory metoda wytwarzania ektoiny jest niezwykle kosztowna – na ten proces składa się 22 etapów syntezy chemicznej. Dlatego cena rynkowa tej substancji jest niezwykle wysoka. Kilogram ektoiny kosztuje 188 tys. zł. Przy czym roczne zapotrzebowanie na tę substancję na świecie to 75 tys. kg.

– Obecnie jest ona droższa niż złoto – mówi prof. Zofia Stępniewska z Katedry Biochemii i Chemii Środowiska KUL. Pod jej kierunkiem przez ostatnie dwa lata trwały intensywne prace nad nowym sposobem pozyskiwania ektoiny. Badania zakończyły się sukcesem. – Przy wykorzystaniu naszej metody koszty produkcji zostają obniżone do kwoty 2,5 tys. zł za kilogram – mówi prof. Stępniewska."

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20140110%2FLUBLIN%2F140109580

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20140110%2FLUBLIN%2F140109580

Dżizas_kurde

2014-01-11, 23:47
Katolicki Uniwersytet Lubelski...

Dziękuję , dobranoc.

Td0bT

2014-01-12, 00:17
Świetnie, tylko co z tego, że niebawem położą na tym łapy hamburgery, szkopki, angole czy inna nacja. My wymyślamy, oni patentują, zbijają kokosy, sławę. Natomiast o naszych rodowitych naukowcach nikt nie usłyszy. Polska...

WojtkU

2014-01-12, 13:51
KUL, ładny budynek i na tym się konczy. Jak chodziłem do liceum to poszedłem tam na dni otwarte. Strasznie dużo dziwnych osob z kierunkow typu psychologia, filozofia czy teologia

MadDave

2014-01-12, 23:58
bardzo fajnie ale domyślam się że koncerny które na tym zarabiają doprowadzą do ucichnięcia odkrycia, niestety żyjemy w świecie sk***ysynów i gdyby każde odkrycie poprawiające byt oraz sytuację finansową wchodziło by w życie, to globalni monopoliści by przepadali z powodu braku frajera przepłacającego za dobra nabyte, albo musieli by ostro kombinować żeby się dostosować do nowych realiów no ale bądźmy szczerzy - takie czasy prędko nie nastąpią, dopóki jest możliwość wysysania pieniędzy ze zwykłych ludzi to takie ch*je od ropy, lekarstw i innym potrzebnych fantów będą dalej pławić się w luksusach.


ran.dom.setup

2014-01-13, 00:10
i tak poysl zostanie sprzedany w p*zdu za granice jak to w polsce bywa..

KroQQQ

2014-01-13, 00:28
To może Watykan będzie teraz potentatem w produkcji? :D

karol_w

2014-01-13, 00:29
Dzięki właśnie takim odkryciom Polska może odbić się od dna i zaistnieć w świecie.
Wymyśliliśmy już jak tanio wytwarzać grafen, teraz i ta substancja. W te kierunki trzeba inwestować!
Oby nasz rząd znowu nie sprzedał tych technologii za psi pieniądz, tak jak to było z niebieskim laserem.

techon

2014-01-13, 01:16
Pewnie się modlili do probówki z tymi bakteriami, następnie badając jej skład znaleźli śladowe ilości tej ektoiny :D a za 1.5-2 mln zł zbudują reaktor, który wyglądem przypomina Dzizasa ze Świebodzina ;)

Fr...........ed

2014-01-13, 01:24
z KUL? napewno?

piotrek2703

2014-01-13, 04:12
Smutne jest jednak to ze dobre uczelnie w Polsce zarabiaja na badaniach, a KUL najczesciej zbiera tace w niedziele...

KorkyTaczer

2014-01-13, 05:00
"w kopalni w Bongmance" k***a ide spac juz mi sie w oczach pie**oli...

dz...........66

2014-01-13, 09:06
@KorkyTaczer, a ja już miałem cichą nadzieję, że nikt nie powie o bongmanie. Ja pie**ole nawet przy temacie szczotek do kibla, które same myją ktoś by pie**olnął coś o nim. Rzygać się już k***a chce.

Mecowaty

2014-01-13, 10:00
Ektoina (Kwas 1,4,5,6-tetrahydro-2-metyl-4-pyrimidinokarboksylowy) – organiczny związek chemiczny[1] produkowany naturalnie przez kilkanaście gatunków bakterii.

Ze względu na to, że ektoina chroni komórki przed oddziaływaniem szkodliwych czynników, takich jak wysoka temperatura, suchość lub promieniowanie UV, jest stosowana w preparatach łagodzących objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu oraz atopowego zapalenia skóry[2].